MOZART’IN EN GÜZEL BESTESİ: SALZBURG

MOZART’IN EN GÜZEL BESTESİ: SALZBURG

Avusturya’da başkent Viyana’nın ardından en büyük şöhrete sahip olan şehirlerin başında Salzburg geliyor. Salzburg’un isminin bu kadar popüler olmasında şüphesiz ünlü besteci Mozart’ın büyük etkisi vardır. Klasik batı müziğinin etkili ve sembol ismi Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğduğu Alplerin eteklerine kurulu bu kent, 150 bin nüfuslu küçük bir şehir olmasına rağmen her yıl yaklaşık 6 milyon turiste ev sahipliği yapıyor.

Salzburg, kültürel etkinliklerin çok yaşandığı bir yer olarak da dikkat çekiyor. Her yıl yüzlerce etkinliğe ev sahipliği yapan şehirde konserler, opera ve tiyatro gösterileri oldukça ilgi görür.

Avusturya’nın dördüncü büyük kenti olan Salzburg gezilecek yerleriyle misafirlerini de bir hayli memnun eden bir şehir. Gerçek adı The Salzach olan Salzburg Nehri’nin üzerine kurulu olan şehirde en çok ziyaret edilen yerlerin başında Mozart’ın doğduğu ev ile tepede konumlanan Hohensalzburg Kalesi üst sıralarda yer alıyor. Mozart kente bu kadar rengini çalsa da, elbette Salzburg ünlü besteciden ibaret değildir. Bu yerlerin yanı sıra şehirde gezilmesi gereken birçok önemli nokta bulunuyor. Gelin hep birlikte bu yerlere detaylı bir şekilde bakalım…

MOZART’IN DOĞDUĞU EV

Salzburg, birçok yerde “Mozart’ın şehri” olarak anılır. Dünyaca ünlü müzik adamının ismi şehrin her noktasında karşınıza çıkıyor. Hediyelik eşyalardan çikolatalara kadar birçok üründe Mozart’ın figürünü görebilirsiniz. Bir turizm ürünü haline gelen Mozart’ın hayata gözlerini açtığı ev, turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. 3 katlı evde Mozart’ın doğduğu odaya, hayat hikayesine ve kıyafetlerine kadar birçok hatıraya tanık olabiliyorsunuz. Mozart’ın 1756 yılında doğduğu ev, Uluslararası Mozart Vakfı tarafından 1880’de müzeye çevrilmiş. Ev içerisinde aile bireylerinin resimlerini ve Mozart’ın kullandığı enstrümanları da yakından görebilirsiniz. Sarı renkteki dikkat çeken bina şehrin en ünlü caddesi olan Getreidegasse üzerinde yer alıyor.

ŞEHRİN EN GÖRKEMLİ YAPISI: HOHENSALZBURG KALESİ

Avrupa’nın birçok şehrinde olduğu gibi Salzburg’da da görkemli bir kale mevcuttur. Ancak buradaki yapıyı diğerlerinden farklı kılan özelliği büyüklüğüdür. Avrupa’da bulunan Orta Çağ kalelerinden en büyüğü olan Hohensalzburg Kalesi, şehrin tepesinde bulunmaktadır. Şehre hakim bir noktada yer alan kaleye çıktığınızda Alp Dağları‘nın muhteşem görüntüsüyle baş başa kalıyorsunuz.

Kalenin içinde yeme içme bölümlerinden, Avusturya tarihine ilişkin müzelere kadar birçok yerde vakit geçirebilirsiniz. Özellikle savaş dönemlerinde Avusturya askerlerinin giydiği kıyafetler ve kullandığı silahları yakından görebiliyorsunuz. Burada ayrıca Salzburg’un panaromik halinin de fotoğrafını çekebilirsiniz. Hohensalzburg Kalesi’ne dilerseniz ağaçların arasındaki yollardan yürüyerek dilerseniz de teleferik yardımı ile çıkabilirsiniz.

SALZBURG KATEDRALİ

Salzburg Katedrali, şehirde bulunan onlarca katedral arasındaki en önemli yapıdır. Genişçe bir kubbeye sahip olan ve iki kulesi bulunan katedral, şehrin simgeleşmiş yapıları arasında gösterilmektedir. Salzburg’un tanıtım filmlerinde dahi mutlaka karşılaşacağınız katedralin içine girdiğinizde birçok sürpriz ve çarpıcı detay karşınıza çıkıyor. Kilisenin içinde bulunan freskler ve çok eski zamanlardan kalma kilise orguna dikkatle bakmanızı öneririz. Barok tarzdaki yapısı ile Salzburg Katedrali, ayrıca Mozart’ın vaftiz törenine de ev sahipliği yapmış.

DURAN ADAM

Salzburg’da katedralin hemen yanında altın küre üzerinde duran bir adamın heykeli bulunuyor. Öyle ki, Hohensalzburg Kalesi’nden baktığınızda da bu altın küreyi ve üzerindeki adamı görebilirsiniz. Yüzü kaleye bakan bu heykel özellikle turistlerin ilgi odağı halinde. Bu heykeli Balkenhol’un Salzburg sanat festivali için tasarladığı özel bir yapı. Heykele yakından baktığınızda sanki intihar edecekmiş gibi bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz.

SALZBURG’DA BİR CENNET BAHÇESİ: MIRABELL SARAYI

Avusturya’da özellikle başkent Viyana’da Belvedere ve Schönbrunn Sarayı‘nın muhteşem görünümlü bahçeleri vardır. Peyzaj açısından çok iyi bahçelere Salzburg’daki Mirabell Sarayı da ciddi rakip olarak gösterilebilir. Salzach Nehri kenarında konumlanan Mirabell Sarayı, Barok tarzda mimarisi ve muhteşem bahçesi ile nam salmış bir yer.  Burada bulunan bahçe şehrin en büyük parkı olma özelliği taşıyor. Mirabell bakılan güzellik anlamına gelen bir kelime. Gerçekten hem saray hem de bahçe ayrı ayrı kendine baktıracak bir güzellikte.

RESIDENZPLATZ MEYDANI

Şehrin ana meydanı Residenzplatz‘dır. Hayatın aktığı yer olan meydanda özellikle Barok tarzda birçok önemli yapı görmeniz mümkün. Salzburg Katedrali, Hükümet Binası ve Başpikopos Sarayı bu meydanda yer almaktadır. Burası Salzburg Festivali’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Açıkhava film gösterilerinden konserlere kadar birçok etkinlik, seyircilerle buluşur.

SALZBURG’DA ALIŞVERİŞ

Salzburg gezilecek yerlerin yanı sıra alışveriş için de ayrı bir vakit ayırmanız önerilir. Burada Mozart’ın olduğu çikolataları satın alabilirsiniz. Şehrin her noktasında 3 Euro’dan başlayan fiyatlarla satılan çikolatalar aynı zamanda hediyelik eşya açısından oldukça idealdir. Avusturya’nın geleneksel kıyafetleri de düşünebilirsiniz. Kendinize anı olarak satın alacağınız elbiseler 70 Euro’dan başlamaktadır. Getreidegasse Caddesi’nde alışveriş için pek çok seçenek bulunuyor. Cadde üzerinde çok sayıda kafe ve hediyelik eşya satan dükkana rastlayabilirsiniz. Bu nedenle şehrin en turistik yeri olma özelliği taşıyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account