MSC CRUISES’A, 13 YENİ NESİL GEMİ GELİYOR

MSC CRUISES’A, 13 YENİ NESİL GEMİ GELİYOR

Yeni sipariş edilen beşinci Meraviglia sınıfı gemisi ile birlikte, MSC Cruises’in sipariş ettiği LNG ile çalışan gemi sayısı toplamda beşe yükseldi.

MSC Virtuosa’nın inşaatının başlamasıyla birlikte MSC Cruises’a ait üç gemi şu anda STX France tarafından eş zamanlı olarak yapım aşamasındadır.

Saint-Nazaire, Fransa, 02 Temmuz 2018 – MSC Cruises ile STX France Meraviglia sınıfı beşinci cruise gemisinin inşaatı için anlaşma-sözleşme imzaladı. 2023 yılında teslim edilecek olan bu gemi, sıvılaştırılmış petrol gazı (LNG) ile çalışmak üzere tasarlanmış çift yakıtlı yeni nesil motorlarla donatılıyor. Gemi ayrıca, Baltık Denizi MEPC.227 Kararı’nda yer alan hükümler dahil olmak üzere dünyanın en sıkı düzenleyici standartlarına uygun gelişmiş atık su işleme sistemi dahil diğer birçok yenilikçi çevre teknolojilerine sahiptir.

Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire’nin katılımıyla Saint-Nazaire tersanesinde düzenlenen törende STX France ve MSC Cruises gemi inşaatında üç dönüm noktası kutlandı: MSC Cruises tarafından adının MSC Virtuosa olacağı duyurulan 4. Meraviglia sınıfı geminin Çelik Kesme Töreni; MSC Grandiosa Temel Atma Töreni ve MSC Bellisima suya indirme töreni… Saint-Nazaire tarihinde ilk defa, tek bir gemi markasına ait üç cruise gemisi aynı anda inşa edilmektedir.

MSC Bellissima’nın montajının yapıldığı havuza su doldurmak için vanaları açmadan önce konuşan MSC Cruises İcra Kurulu Başkanı Pierfrancesco Vago: “10 yıllık yatırım planımızda 13. olmak üzere yeni bir geminin daha duyurulmasıyla, Şirketimizin sürdürülebilir büyümesine ilişkin taahhüdümüzü göstermekteyiz. Ben bu sözleri söylerken yeni nesil üç MSC Cruises gemisi de şu an eş zamanlı olarak inşa edilmektedir.” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Beşinci Meraviglia sınıfı olan gemimiz, yeni nesil LNG ile çalışan motorları sayesinde sektöre üstün çevre teknolojisi getirecektir. Bu sayede, çevresel ayak izimizin daha da küçülmesine ve sürekli gelişme yolunda ilerlememize katkı sağlayacaktır. Bu ve 4 adet LNG ile çalışan World Class gemilerimiz de ilerleyen günlerde filomuza katılacaktır.”

Ek Meraviglia-Plus gemisi için yapılan anlaşma, ilave bir 900 milyon € yatırımı temsil etmektedir.

MSC Bellissima ve MSC Grandiosa Hakkında

MSC Bellissima’nın isim verme töreni 2 Mart 2019 tarihinde Southampton’da gösterişli bir organizasyonla gerçekleştirilecek, MSC Grandiosa’nın isim verme töreni ise 2019 yılı Kasım ayında Hamburg’da yapılacaktır.

MSC Bellisima ayrıca, Şirketin dijital yenilik programı MSC for ME yeni bir özelliği olarak, sektörde dijital kişisel misafir asistanına sahip ilk gemi özelliğine sahip olacaktır. Gemideki kamaralarda kullanım için özel olarak tasarlanmakta olan cihaz, yedi farklı dilde kullanım özelliğine sahip olacaktır. Bu dijital hizmet sayesinde Misafirler, normalde Misafir İlişkileri masasına sorulan bilgilere kabinlerinden çıkmadan kolay ve stressiz bir şekilde erişebilecektir. Bu sistem daha sonra MSC Grandiosa’da da hizmete sunulacaktır.

Her iki gemi de, MSC Cruises misafirleri için özel olarak geliştirilmiş yepyeni “Cirque du Soleil at Sea şovları sunacaktır. Bu hizmet, MSC Cruises ile dünyanın sanatsal eğlence lideri Cirque du Soleil arasındaki uzun süreli ortaklığın bir parçasıdır ve MSC Cruises’a ait dört Meraviglia ve Meraviglia-plus nesil gemilerinde – her bir gemide iki farklı gösteri – toplamda sekiz özgün gösteri sunacaktır.

MSC Grandiosa ayrıca Meraviglia ve Meraviglia-plus prototiplerinin çığır açıcı yeni özgün özelliği olan alışveriş caddesi ve özel restoranların yanı sıra yeni bir bar ve lobi, bir sahne ve dans pisti ile rahat oturma alanları sunan L’Atelier Bistrot tesisleri ile birlikte geminin sosyal kalbi işlevi görecek olan daha da geniş bir Akdeniz tarzı gezinti güvertesine sahip olacak, bu alanda izlenimci sanat gösterimi yapılacak ve ayrıca günün ve gecenin her saatinde kullanılabilecek Gezinti Güvertesinde Paris tarzı Bistro masaları ve sandalyeleri bulunacaktır, bu ödüllü gezinti güvertesi, danslar ve temalı partilerin yanı sıra 98.5 metrelik LED Sky dev ekrandaki gösterimler dahil olmak üzere birçok sürpriz performansa ev sahipliği yapacaktır.

MSC Cruise’un ailelere sunduğu ödüllü imkânlara yeni özellikler de eklenecektir. MSC Bellisima’daki yeni özellikler arasında Aquapark’ta yer alan, Büyük Kanyon teması ve her yaştan çocuklar için sihirbazlık çocuk eğlenceleri yer almaktadır. Aile güvertesinde tüm aile aktivitelerine ayrılmış bir DOREMI Studio Salonu, teknolojiyi seven çocukların mutlaka ziyaret etmesi gereken DOREMI Teknoloji Laboratuvarının yanı sıra LEGO Group ve Chicco dahil birçok aile uzmanı ile ortak tasarlanan tesisler bulunacaktır.

Beşinci Meraviglia sınıfı ve ilk iki Dünya sınıfı geminin Teknik Özellikleri

 • Toplam uzunluk 331.430m
 • Brüt tonaj 183,500 GT yaklaşık
 • Motorlar: LNG ile çalışan, çift yakıtlı motorlar
 • Seyir hızı 21.4 knots
 • Yolcu kabini: 2.408
 • Maksimum yolcu sayısı: 6.335
 • Mürettebat: 1.704

MSC Cruises’in ilk iki Dünya sınıfı gezinti gemisi hakkında:

 • Uzunluk/En/Yükseklik 333.3m/47m/68m
 • Brüt tonaj 205,700 GT yaklaşık
 • Motorlar LNG ile çalışan, çift yakıtlı motorlar
 • Seyir hızı 21.8 knots
 • Yolcu kamarası 2.632
 • Maksimum yolcu sayısı 6.774
 • Mürettebat 2.126

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account