Muhteşem Beyaz Köpek Balığının İzinde

Muhteşem Beyaz Köpek Balığının İzinde

Bir tatili en fazla ne kadar sıra dışı hale getirebiliriz ki?

Her yıl gitmekten sıkıldığımız otellerden biraz dışarı çıkarak mı? Ya da atlayıp arabaya tüm sahil şeridini boydan boya dolaşarak mı? Biraz daha mı farklılaştıralım? Mesela, hem denize girelim, hem de tırmanış yapalım. Çadırda konaklamak da fena fikir olmayabilir.

Ya da bacak bacak üstüne atarak 10 cm ilerinizde bulunan dev köpek balığını izlemeye ne dersiniz?

Evet, böyle bir şey kesinlikle mümkün. Her yıl birçok sıra dışı seyahat tutkunu bu deneyimi yaşamak için Güney Afrika’ya seyahat ediyor. Capetown’a 2,5 saatlik bir mesafede bulunan Hermanus her yıl, yılın belirli ayları balina ve köpek balıklarının göçüne tanık oluyor. Shark Cage Diving isimli bir şirket ise, düzenlediği turlar ile insanların bu muhteşem göçe tanık olmasını ve yırtıcı köpek balıklarına bir dokunuş kadar yakın olmasını sağlıyor.

Öncelikle, bu eşsiz deneyimi yaşayabilmek için şirketin web sitesi üzerinden rezervasyon işlemi gerçekleştirmek gerekiyor. Rezervasyonunuz doğrultusunda bölgeye ulaşıp şirketle iletişim kurmanız, macera dolu dakikaların başlayacağı anlamına geliyor. Sizi bulunduğunuz yerden alan şirket görevlileri eşliğinde küçük tekneler ile ilk önce balinaları görebileceğiniz alana hareket ediliyor. Burada görebileceğiniz balinalar dünya üzerinde eşine zor rastlanan türden olacaktır. Burada biraz zaman geçirdikten sonra ise asıl hedefe ulaşmak için, köpek balıklarının olduğu alana hareket ediliyor.

kopek_baligi_dalisi (2)

Köpek balıklarının bulunduğu alana gelindiğinde teknenin yanına asılı biçimde duran kafeslere yerleşiliyor. Tam güvenlikli metal kafes içindeki insanlarla birlikte suya bırakıldıktan sonra, görevliler köpek balıklarının kafese yaklaşması için denize et parçaları atıyor. Denizdeki etin kokusunu duyan yırtıcı köpek balıkları etin kokusunu alır almaz yanınıza geliyor. Bu durumda size kalan tek şey devasa boyutlardaki yırtıcı köpek balıklarını sadece birkaç cm uzaklıktan izlemek. Zaman zaman size ulaşmak isteyen köpek balıkları kafese saldırdığında ise adrenalin son noktasına ulaşmış oluyor.

Bir kafesin içinde yırtıcı köpek balıklarını yarım saat kadar izledikten sonra kafes yeniden tekneye çekiliyor ve gösteri son buluyor. Hatırlatmakta fayda var; bu eşsiz deneyime tanık olmadan hemen önce şirket tarafından size verilen formları doldurmanız gerekiyor. Doldurup imzalayacağınız formlarda, olabilecek herhangi bir problemde tüm sorumluluğun kendinize ait olduğunu kabul ettiğinizi gösteren bilgiler yer alıyor.

kopek_baligi_dalisi (3)

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account