MUTLAKA YAŞAMANIZ GEREKEN 20 SIRA DIŞI SEYAHAT DENEYİMİ

MUTLAKA YAŞAMANIZ GEREKEN 20 SIRA DIŞI SEYAHAT DENEYİMİ

Dünyanın en muhteşem kumsallarında harika bir yaz tatili ya da yemyeşil doğa manzarasıyla buluştuğunuz dinlendirici hafta sonu gezileri. Bu klasik ama eğlenceli tatil konseptleri hayatımızın vazgeçilmezleri arasında çoktan yerini aldı. Peki gelecek seyahatinizi çok az kişinin ayak bastığı coğrafyalarda, sıra dışı bir tatil deneyimi ile yaşamaya ne dersiniz? Dünya, bambaşka türlerin doğal yaşam alanlarını ve akıllara durgunluk veren doğal oluşumları keşfetmeniz için sizi çağırıyor. Dünyayla kucaklaşmanın adrenalin dolu rotaları, maceraperest gezginler için patikaları aydınlatıyor. Klasik bir yurtdışı seyahatine alternatif arayanlar için Asya, Avrupa, Afrika, Kuzey Kutbu gibi dünyanın her köşesinde farklı bir konseptte seyahat deneyimi gezginleri bekliyor. Siz de doğanın sesine kulak vermek, işaretleri takip etmek ve sıra dışı bir tatil deneyimi yaşamak için hayatınızda mutlaka bir kez keşfetmeniz gereken yerlerle buluşmaya hazırsanız, unutulmaz deneyimler vadeden 20 adrese yolculuk başlıyor.

1- Doğanın Sessiz Tanıklarıyla Buluşun: Galapagos Adaları – Ekvador

Tarih boyunca bilim insanlarının biyolojik araştırmalarına ev sahipliği yapan, Ekvador’daki Galapagos, diğer adıyla Colon Takımadaları, sizi Büyük Okyanus’un doğusunda bir evrim macerasına davet ediyor. Penguenlerle şnorkel dalışı yapmak, dev kaplumbağalar ve deniz iguanasıyla tanışmak için Galapagos, meraklı gezginleri bekliyor. Sıra dışı alt türlere ait oluşumları gözlemlemek için siz de bu bilinmeyen dünyaya bir keşif yolculuğuna çıkabilirsiniz.

2- Sis Bulutlarının Görkemli Hazinesi: Victoria Şelaleleri – Zimbabwe

Dünyanın en görkemli şelalesi olarak bilinen Victoria Şelaleleri, sizi Zambiya ve Zimbabwe sınırında muhteşem bir şölene davet ediyor. 128 metre yükseklikten akan sular, oluşturdukları sis bulutuyla bir doğa harikası manzarasına imza atarken Victoria Falls Müzesi, ziyaretçilerine bu eşsiz oluşumun sırlarını fısıldıyor. Zambezi Nehri nisan ve haziran aylarındaki yağışlarla en yüksek debi oranına, Victoria Şelaleleri ise temmuz ve eylül aylarında en güçlü akışına kavuşuyor.

3- Küçük, Tozlu Bir Şehir: Timbuktu – Mali

Tuz kadar değeri olmanın bir zamanlar altın kadar kıymetli olmaya işaret ettiği Timbuktu kenti, Sahra Çölü’nün güneyinde yer alan küçük bir kabile yerleşimi. 15. yüzyıldan beri Tuareg Kabilesi’nin egemenliğinde olan Timbuktu’da, yerel pazarda bir alışveriş turuna çıkabilir, çölde çay serinliği ve gün batımı eşliğinde eşsiz bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz.

4- Hayatınızın Bir Gününü Dağ Gorilleriyle Paylaşın: Ruanda – Uganda

Afrika’nın kalbine muhteşem bir seyahat vadeden Ruanda, dünyada oldukça popüler olan jungle safarinin en ideal adresi. “Bin tepe diyarı” olarak bilinen Ruanda, savan iklimini, bin bir çeşit ekosistem varlığına, sayısız kuş türüne ve nesli gitgide tükenmekte olan dağ gorillerine ev sahipliği yapıyor. Ekvator çizgisindeki bu büyülü dünya, ziyaretçilerine dağ gorillerinin insan hayatını taklit eden gündelik hayatlarını yakından görme fırsatı sunuyor.

5- Dünya’nın En Eski Adası: Madagaskar

On milyonlarca yıldır süren bir bitki örtüsü ve fauna gelişimine tanıklık etmek ve tatil deneyiminizi lemur türlerini keşfederek geçirmek isterseniz Madagaskar en ideal seçim olacaktır. Endemik bitkiler ve dünyaca ünlü bir ağaç türü olan Baobab Ağacı, Madagaskar’da görülecekler listesinin başında yer alıyor. Tatilde yapılacak şeyler listesine vahşi yaşamı ve kadim coğrafyaları alan gezginler, özellikle Nisan, Mayıs ya da Ekim ve Kasım aylarında Madagaskar’da buluşuyor.

6- Tek Nefeste Su Altı Yaşamı: Bora Bora Adaları – Fransız Polinezyası

Sığ lagünlerin içine dalıp, su altı dünyasının sıra dışı canlılarıyla tanışmak için Bora Bora’da dalış ekipmanlarına ihtiyacınız yok. Bir gözlük ve bir şnorkel ile siz de kendinizi bir su altı bahçesinde bulabilirsiniz. Tatil deneyiminde deniz olmazsa olmaz diyenler, Tahiti dilindeki adıyla Pora Pora, yani ilk doğum anlamına gelen bu adalarda büyülü bir dünyanın kapılarını aralıyor.

7- Dev Şelaleler Arasında Dünyanın En Güzel Gürültüsü:Iguazu Şelalesi – Arjantin

Arjantin, Brezilya ve Paraguay sınırını kaplayan ve yerel Guarani dilinde “Büyük Su” anlamına gelen tam 275 şelale oluşumu, dünyanın en geniş şelaleleri olma unvanını koruyor. Sıra dışı tatil deneyimini, Brezilya’nın sembolü Tukan kuşunu yakından görmek, suların gürültülü akışında yeniden canlanarak yaşamak isteyen gezginler, rotasını Brezilya’ya çeviriyor.

8- Yüzen Buzullar Diyarı: Antarktika

Tatilde yapılacak aktiviteler arasında dünyanın en muhteşem buzul oluşumlarını görmeyi düşlemek başlangıçta gözünüzü korkutabilir. Ancak Antarktika’ya yelken açtığınızda penguenlerin, leopar foklarının, balinaların ve buz dağlarından kopup gelen buzul oluşumlarının hayali fikrinizi değiştirebilir. Doğanın gücünü hissedebileceğiniz bir tatil deneyimi yaşamak için keşif gezilerinin ünlü rotası Terra Incognito’ya siz de muhteşem bir gezi planlayabilirsiniz.

9- İtalya’nın Zirvesine Ayak Basın: Stromboli Yanardağı – İtalya

Siyah volkanik kayalar arasında öğleden sonra başlayıp alaca karanlıkta biten bir tırmanış, tatil deneyimini İtalya’nın Eolie Adaları’nda geçirmek isteyen maceracıları Stromboli Yanardağı’nın eteklerinde buluşturuyor. Bir İtalya gezisinde unutulmaz anılar biriktirmek için siz de tırmanış yeteneklerinizi bu farklı coğrafyada sergileyebilirsiniz.

10- Gün Batımında Pembe Ve Morun Muhteşem Buluşması: Angkor Wat – Kamboçya

Angkor Wat, Kamboçya’daki Siem Reap şehrinin kuzeyinde, ormanlar arasına saklanmış gizemli, mistik tapınakların ünlü şehri olarak tüm dünyanın bakışlarını üzerine çeviriyor. UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan tapınaklar arasında en bilineni Angkor Wat, gezi yazarlarının da ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerler listesinin başında geliyor.

11- Gül Rengi Bir Şehrin Gizemlerini Keşfedin: Petra Antik Kenti – Ürdün

Nebatiler’in kayıp kenti olarak da bilinen Petra Antik Kenti, bir kanyon arasına gizlenmiş yapılarında aynı zamanda tarihin gizemlerini de barındırıyor. Nebati Krallığı’na başkentlik etmiş Petra, pembe kum taşından yapılan kaya mezarları, şehir yapıları ve gizemli hikayeleriyle sıra dışı bir tatil deneyimi yaşamak isteyenleri Ürdün sokaklarına davet ediyor.

12- Sırlarla Dolu Bir Mühendislik Harikası: Machu Picchu – Peru

Machu Picchu Dağı’nın deniz seviyesinden yaklaşık 2.430 metre yüksekliğinde, İnkalar’ın bıraktığı antik bir gizem… Dünyanın en ünlü arkeolojik araştırma alanlarından biri olan Machu Picchu Antik Kenti, 200’den fazla merdiven sistemi, tarım ve yerleşim alanlarının düzeniyle meraklı zihinlerin ilgi odağı olmayı bugün de sürdürüyor. Kente ulaşım günümüzde biraz daha kolay olsa da bu zor mimarinin etkisine kapılmamak oldukça zor.

13- Trans Sibirya Ekspresi’nde Yerinizi Alın: Rusya

Tatil deneyiminizi tek bir yerde konaklayarak geçirmek yerine ülkeler arası bir yolculukla unutulmaz günler yaşamaya ne dersiniz? Ural Dağları’nın görkemi, Sibirya’nın engin ovaları sizi Uzak Doğu’ya kadar götüren bir maceraya davet ediyor. Trans Sibirya yolcularının diğer bir durağı ise Baykal Gölü’nden ayrılan yolun sonunda onları bekleyen Moğolistan ya da Çin’in kuzey bölgeleri oluyor.

14- Dünyanın En Büyük Çiçeği İle En Küçük Filleri Bu Adada: Borneo – Güney Doğu Asya

Yağmur ormanlarının en verimli coğrafyalarından biri olan Borneo, dünyanın en büyük çiçek türü olan Rafflesia’ya, en küçük fil türü olan Borneo fillerine ve Geyik Mağarası’na ev sahipliği yapıyor. Tatil deneyiminizi farklı hayvan türlerini bir arada görebileceğiniz bir şölene dönüştürmek için adadaki milli parkta muhteşem bir gün geçirebilirsiniz. Yarasaların mağaralarından çıkışını, boynuz gagalı kuşları ve elbette yabani orangutanları doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz.

15- Zebralarla Safari: Botsvana Cumhuriyeti – Güney Afrika

Afrika’nın güneyinde çöl, delta ve orman rotasında bir safari ile tozu dumana katmak, tatil deneyimini vahşi doğada yaşamak isteyen gezginler, Botsvana’da buluşuyor. At sırtında başlayan, zebra sürülerinin eşlik ettiği safariler, Botsvana’da Selinda Spillway deltasındaki bir kano yolculuğuyla devam ediyor. En sıcak ayı Şubat olan bölge, antiloplar ve filler arasında hızlı bir macera ile tatil deneyiminizi unutulmaz kılmanız için muhteşem bir iklim sunuyor.

16- Kuzey Işıkları’nın Büyüsü Sizi De Sarsın: Svalbard – Norveç

Her gezginin hayalindeki tatil deneyimini süsleyen Kuzey Işıkları, özellikle kasım ve şubat aylarında izleyenlere muhteşem bir manzara vadediyor. Gökyüzünün bu sıra dışı gösterisini izlemek isteyenler, Kuzey Işıkları’nı daha iyi gözlemleyebilmek için genellikle yüksek rakımlı şehirleri tercih ediyor. Norveç’in Svalbard bölgesi de bu noktalardan biri. Kuzey Işıkları ile geçen bir tatil deneyimi yaşarken ren geyikleri, morslar ve kutup ayılarını da görmek isterseniz, Svalbard’ı Polar Gece dışındaki günlerde, yani bölgenin hiç güneş ışığı almadığı zamanlarda da ziyaret edebilirsiniz.

17- Ateş ve Buz Ülkesi: İzlanda

Muhteşem doğasıyla İzlanda’yı keşfe çıkan seyahatseverler meşhur Blue Lagoon’un sıcak suyunda unutulmaz anlar geçirebiliyor. Birbirinden ilginç doğa olaylarının yaşandığı ülkede Thingvellir Ulusal Parkı ve Geysir Jeotermal güzel fotoğraf kareleri alınabilecek yerler arasında bulunuyor. Gezginler şelaleler bakımından çok zengin olan İzlanda’da unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşayıp benzersiz manzaralara tanıklık ediyor.

18- İtalya’nın Muhteşem Gölleri

İtalya’nın aristokrat havasını en güzel yansıtan Piedmont bölgesinin kalbi Torino’da sokaklardaki kahve kokusunu içinize çekip, İtalya’nın en romantik gölü Logo d’Orta’nın kıyısında muhteşem manzarayı seyredecek, Romantik Verona’da tarihin izlerini takip ederken, Como Gölü’nün eşsiz güzelliğinde lüks ve ihtişama yakından tanık olacaksınız.Ayrıca modanın başkenti Milano’yu keşfedip dünyaca ünlü markaların mağazalarında alışveriş yapma imkanınız bulunuyor.

19- Büyük Göç Zamanında: Zanzibar

Macera tutkunları için de birbirinden farklı alternatifler sunan Zanzibar, büyük göç zamanı çıkılan safaride çok sayıda hayvan türünü doğasında görüp unutulmaz fotoğraf karelerine imza atma fırsatını sunuyor. Dünyada insanların ve vahşi hayvanların bir arada yaşadığı tek yer olan Ngorongoro Koruma Parkı ve UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan Serengeti Milli Parkı bu muhteşem turda yaşanacak unutulmaz deneyimlerin başında geliyor.

20- Üç Dinin Buluştuğu Kutsal Topraklar: Kudüs

Kültür turlarına ilgi duyan seyahatseverler için asırlar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Kudüs turuyla farklı kültürlerin farklı hikayelerinin geçtiği mekanları yerinde görme fırsatı sunuyor. Geçmişten günümüze kültür çeşitliliğini yansıtan mimari eserleri ve doğasıyla farklı bir deneyim sunan turda Lut Gölü (Ölüdeniz) ve farklı dinlerin kutsal mekanları görülecek yerler arasında yer alıyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account