Müziksever Gezginler İçin 5 Seyahat Noktası

Müziksever Gezginler İçin 5 Seyahat Noktası

Tarihe ismini yazdırmış müzik efsanelerine adanmış yerleri ziyaret ederek seyahatlerinize ritim katmaya ne dersiniz? Müziksever bir gezginseniz ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bu yerleri sizler için bir araya getirdik. İşte her biri kendi alanında efsane olan dev isimleri anabileceğiniz seyahat noktaları!

JOHN LENNON DUVARI, Prag

Hayır, John Lennon Prag’ı hiç ziyaret etmedi. Fakat Lennon Duvarı Prag’ın en önemli turistik görüntüsüdür. Beatles grubunun üyeleri arasında yer alan John Lennon gelmiş geçmiş en büyük müzik efsanelerinden biri.

John Lennon duvarı 80 öncesinde sıradan bir duvardı. 1980 yılında Lennon’ın bir akıl hastası tarafından öldürülmesi sonrasında ise bu sıradan duvar ‘’John Lennon duvarı’’ haline gelmiştir. Duvarın Beatles şarkı sözleri, Lennon resimleri ve otorite karşıtı graffitilerle donatılmasının en önemli nedeni ise totaliter dönemde batı müziğinin ve figürlerin yasaklanmasıdır. John Lennon özellikle ölümü sonrasında aykırı kişiliği, savaş karşıtı çıkışları, özgür ruhu ve yuvarlak gözlükleriyle Orta ve Doğu Avrupa pasifist gençleri arasında bir kahraman haline gelmiştir.

Komünist otoriteyle Prag gençleri arasında Lennon Duvarı bir mücadele alanı olmuştur. Duvar üzerine yazı yazmak otoriteye karşı bir başkaldırı olarak yorumlanmış ve yetkililer tarafından defalarca temizlenmiştir. Fakat sabah kalktıklarında tekrar duvarda otoriteye meydan okuyan graffitiler ve Lennon şarkılarının sözleriyle karşılaşmışlar, bu pasifist eyleme engel olamamışlardır.

Siz de Prag ziyaretiniz sırasında Charles Köprüsü’nün arka kısmında bulunan John Lennon duvarına bir şeyler yazabilir, duvarın önünde güzel bir selfie çekilebilirsiniz.

john-lennon-duvari


JIM MORRISON’IN MEZARI, Paris

Paris’in ünlü Pere Lachaise Mezarlığı’nda ziyaret edebileceğiniz Jim Morrison’un mezarı 24 saat polis tarafından koruma altında tutulmaktadır. Çünkü mezar yerini ziyaret eden her Jim Morrison hayranı bir avuç toprak alıp evine götürdüğü için mezarında toprak kalmamıştır.

Efsanevi rock yıldızı Jim Morrisson evinin küvetinde ölü bulunduğunda henüz 27 yaşındaydı. The Doors grubunun vokali Morrison’ın öldüğüne uzun bir müddet hayranları inanamamış birçok müzik efsanesi gibi ölümü hakkında spekülasyonlar üretmişlerdir.

jim-morrison-mezari


FREDDIE MERCURY, Cenevre Gölü

Quenn’in efsanevi solisti Freddie Mercury müzik tarihinin gelmiş geçmiş en büyük şovmenlerinden biri. Giydiği atletler, bıyıkları ve dişlek çene yapısıyla hayranları tarafından büyük ilgi gören efsane, yaptığı şovlar ve sergilediği mükemmel performansla konserlerinde onbinlerce kişiyi coşturmuş ve adını müzik tarihine altın harflerle yazdırmıştır. 1991 yılında AIDS nedeniyle ölen Zanzibar doğumlu Mercury’nin sabit bir mezarı bulunmuyor. Çünkü ölümünden sonra yakılan cesedinin külleri İsviçre’nin Cenevre Gölü’ne serpiştirilmiştir. Müzik otoriteleri tarafından ‘’Gelmiş geçmiş en iyi rock müzik sanatçısı’’ gösterilen Freddie Mercury’nin ayrıca Möntrö kentinde bir heykeli bulunuyor.

freddy-mercury-heykel


ELVIS PRESLEY’NİN EVİ, Memphis

Rock’n Roll’un tartışmasız kralı olarak kabul edilen Elvis Presley, hayranları üzerinde derin izler bırakmış bir efsane. Yoksul bir çocukluk geçiren, gençliğinde kamyonculuk yapan Presley, şöhret basamaklarını gençlik yıllarında tırmanmaya başlamış ve dünya müzik tarihinin en büyüğü olmuştur. Kendisinden sonra gelen müzisyenleri etkileyen bir öncü olan Kral’ın Graceland’da bulunan evi müzeye dönüştürülmüş durumda. Ölüm tarihi olan 16 Ağustos tarihinde evinin önünde hatırı sayılır büyük bir kalabalık oluşuyor. Hayranları giydikleri kıyafetlerle kralı taklit ediyor ve şarkılarını söylüyorlar. 1977 yılında kalp yetmezliği sonucu hayata veda eden Presley’in cesedi evinin küvetinde bulunmuştur. Milyonlarca hayranı tarafından taşınan cenazesi, evinin bahçesinde bulunan aile mezarlığına defnedilmiştir. Elvis Presley’in evi ABD’de Beyaz Saray’dan sonra en çok ziyaret edilen ikinci ev olarak biliniyor.

elvis-presley-evi


BEATLES YAYA GEÇİDİ, Londra

Bir yaya geçidi neden ünlü olur ve milyonlarca kişi tarafından ziyaretçi akınına uğrar? Cevabı; efsanevi müzik grubu Beatles’ın Abbey Road albümünün kapağında grup üyelerinin bu yaya geçidinden geçerken fotoğraflarının bulunmasıdır. John Lennon, Paul McCartney, Ringo Starr ve George Harrison’ın yaya geçidinde bulunan 1969 tarihli bu fotoğrafı müzik tarihinin en tanınmış görüntüleri arasındadır. İngiltere’nin kültür mirası listesinde bulunan yaya geçidinde çeşitli dönemlerde etkinlikler düzenlenmektedir. Fotoğraf karesine tesadüf olarak girmiş olan Volkswagen marka araba Wolfsburg’da bir müzede sergilenmektedir.

beatles-yaya-gecidi

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account