Ne kitapsız ne gezisiz!

Ne kitapsız ne gezisiz!

St. Petersburg’un beyaz gecelerinde Suç ve Ceza kitabının kahramanı Raskolnikov’un, Prag’ın nostaljik kafelerinde modern edebiyatın ikonu Kafka’nın, Londra’nın sisli ıslak sokaklarında dünyanın en ünlü dedektifi Sherlock Holmes’un izini sürmeye ne dersiniz?

Edebiyat turizmi seyahatle edebiyatı bir araya getiren yeni bir kültürel turizm çeşidi. Kitapların yazıldıkları, yazarların yaşadıkları yerlere yapılan seyahatleri belli bir rota çizerek ziyaret etmeyi amaçlıyor. Kitapların peşine düşen, yazarların yaşadıkları şehirlere seyahat eden, romanı okurken hayallerinde canlandırdıkları resmin içerisine gerçek manada adımlarını atan kişiler de ‘’edebiyat turisti’’ olarak adlandırılıyor.

Roman okurken hiç gitmediğimiz yerlerin resimlerini zihnimizde çizer, kitabın başkahramanının peşine takılarak hiç yürümediğimiz cadde ve sokakları adımlar, oturdukları kafelerde karşılıklı sohbet eden kurgu karakterlerin masasında onlarla beraber otururuz. Şehirleri ve insanları yazarın tasvir gücü oranında tanımaya çalışır, onlarla duygusal bir yakınlık kurarız.

Kitapları okumakla yetinmeyen, kitapların yazıldığı veya anlatıldığı yerlere seyahat ederek zihinlerindeki resim ve kelimelerin peşine düşen okurlar için ‘edebiyat turizmi’ okurların hayallerine doğru yaptıkları bir yolculuk anlamına geliyor.

Yazarların yaşamış oldukları evlere, yazılarını yazdıkları kafelere, mezarlarına, eserlerinde söz konusu edilen şehirlere, kurgu karakterlerin dolaştığı sokaklara yapılan geziler oldukça sıra dışı bir okur-gezerlik deneyimi yaşatıyor. Bu kültürel turizm türü ülkemizdeki cazibesini her geçen gün arttırmaya devam ediyor. Yurtdışında ise oldukça ilgi gören, vakit ayrılan bir kültürel aktivite.

Dan Brown’un İnferno (Cehennem) adlı kitabında Yerebatan sarayı, Ayasofya ve Kapalı Çarşı gibi İstanbul’un tarihi miraslarının konu edinmesi nedeniyle buralara gelen yabancı turist sayısında önemli ölçüde artış gerçekleşmiş, söz konusu yerleri elinde İnferno kitabıyla gezen bir çok edebiyat gezgini olmuştur.

Travelling and Reading

Dünyanın bazı şehirleri edebiyat çevrelerince ‘edebiyatın başkenti’ ismiyle anılıyor. Londra, Paris ve Prag ise bu şehirlerin başında yer alıyor…

Londra…

Londra deyince akla ilk olarak Charles Dickens, Oscar Wilde, Virginia Woolf, Arthur Conan Doyle gibi yazarlar geliyor. Oliver Twist ve İki Şehrin yazarı Charles Dickens ve Virgina Woolf’un müzeye dönüştürülen evleri edebiyatseverler tarafından sürekli ziyaret edilen yerler arasında. Her iki yazar için de Londra’da özel turlar düzenlendiğini de biliyor muydunuz?

Londra aynı zamanda Arthur Conan Doyle’un ünlü dedektifi Sherlock Holmes’un da şehri. Kitaplarından aşina olan birçok caddeyi adımlamak edebiyat turistlerine çok farklı bir deneyim yaşatmaya devam etmekte..

Paris…

Paris’e yapacağınız bir turun Notre-Dame kilisesini kapsamaması düşünülemez. Kilisenin içerisinde dolaşırken koltuğunuzun altındaki Victor Hugo’nun Notre-Dome’un Kamburu kitabından okuyacağınız bir cümle size eşsiz bir yerinde okuma deneyimi yaşatacaktır. Ayrıca, Cafe Marley’den başlayıp Louvre Müzesi’nde sona eren Da Vinci Şifresi turlarına katılarak soluk almadan okuduğunuz Dan Brown kitabının Paris bölümünde geçen birbirinden gizemli mekanlarını yeniden keşfetmiş olacaksınız.

Prag…

Edebiyat gezginlerinin en çok ziyaret ettiği bir diğer şehir ise Prag. Milan Kundera ve Franz Kafka’nın şehri. Milan Kundera ‘’Gülüşün, Unutuşun ve Hüznün şehri’’ diye tarif ediyor bu efsunlu kenti. Kafka’nın evinin de yer aldığı Prag’da ayrıca hayranlarının büyük ilgi gösterdiği Kafka Müzesi bulunmakta. Nazım Hikmet’in ‘’Vltava Nehri’nin köpüklerine/ Martı sesleriyle gelir İstanbul’’ dizelerini yazdığı Cafe Slavia’da oturarak şehri ikiye ayıran Vltava nehrine bir de Nazım Hikmet’in gözünden bakmalı. Sadece bunun için bile Prag’a gitmeye değer.

Moskova…

Moskova-Petersburg turları Puşkin, Gogol, Mayakovski, Tolstoy ve Dostoyevski gibi yazarların yaşadığı ve eserlerinde konu ettikleri şehirleri kapsaması nedeniyle büyük ilgi görmekte. Söz konusu yazarların oldukça ayrıntılı tasvir ettiği Rusya şehir hayatı ve insanı özellikle Rus edebiyatı okurlarına gayet tanıdık gelecek.

Ve diğerleri…

Washinghton’un Forks kasabasında Twilight (Alacakaranlık), Britanya’da Harry Potter, ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde yer alan ormanlarda Açlık Oyunları turları ve etkinlikleri düzenlenmekte Samuel Backett’ ve James Joyce’un Dublin’i, Bukowski ve Arthuro Bandini’nin Los Angels’ı, Lawrence Durrell’in İskenderiye’si, Necip Mahfuz’un Kahire’si, Christian Jacq’ın Mısır’ı ve bunların haricinde birçok kitaba konu olan roman mekanları, okuduklarını gerçeğe dönüştürüp hayallerinin peşine düşen gezginler tarafından ziyaret edilmeyi bekliyor.

 

 

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account