NEHİRLERİN İKİYE BÖLDÜĞÜ ORTA AVRUPA ŞEHİRLERİ: BUDAPEŞTE VE PRAG

NEHİRLERİN İKİYE BÖLDÜĞÜ ORTA AVRUPA ŞEHİRLERİ: BUDAPEŞTE VE PRAG

Orta Avrupa’da iki şehir ve onların içinden geçen iki nehir. Bir tarafta Tuna’nın ayırdığı Budapeşte, diğer tarafta ise Vltava Nehri’nin ikiye böldüğü Prag… Bu iki şehirde geçmişin izlerine tanık olarak kültürel bir yolculuk yapabilirsiniz. Birçok anı biriktireceğiniz şehirlerde neler yapabilirsiniz? Gelin birlikte bakalım…

Avrupa’nın en ışıltılı şehirlerinden biri olan Budapeşte; gezilecek yerleriyle misafirlerine çok fazla seçenek sunuyor. Sahip olduğu derin kültürün yanı sıra, meydanları, köprüleri, yemekleri ve eğlence hayatıyla Budapeşte’de çok keyifli vakit geçireceğinizden şüpheniz olmasın.

Budapeşte dört mevsim çok turist çeken bir şehir olmasıyla birlikte özellikle akşam saatlerinde bambaşka bir hale bürünüyor. Avrupa’nın en güzel aydınlatılan şehri olan Budapeşte’de Chain Bridge (Zincir Köprüsü), Parlamento Binası, Kahramanlar Meydanı ve Buda Kalesi adeta ışık saçıyor. Özellikle hava karardıktan sonra bu yerleri görmenizi tavsiye ederiz.

Budapeşte’ye seyahatinizde şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından olan Buda Kalesi mutlaka listenizde bulunsun. 1265 yılında inşa edilmiş olan Buda Kalesi, Budapeşte’nin en önemli simgelerinden biri durumunda. Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Buda Kalesi, şehri tepeden izleyebileceğiniz en iyi konum olduğunu da hatırlatalım. Şehrin Buda tarafına baktığınızda göreceğiniz kalenin içinde Macaristan Ulusal Galerisi, Milli Kütüphane ve Budapeşte Tarih Müzesi bulunuyor.

BUDAPEŞTE’Yİ BİR DE NEHİRDEN SEYREDİN

Budapeşte’yi Tuna Nehri ikiye ayırıyor. Bu görkemli şehri bir de nehirden tekne turuyla görmenizi tavsiye ederiz. Şehrin mimarisi, dokusu ve doğası uzun süre akıllardan çıkmayacak güzellikte. Budapeşte’nin şehir ışıklarını ve köprülerin büyüleyici güzelliğini görmek için en uygun zaman ise gece çıkılan turlardır. Parlamento Binası, Buda Kalesi, Margaret Köprüsü, Zincir Köprüsü, Elizabeth Köprüsü ve Özgürlük Köprüsü, tekne turunuzda göreceğiniz yerler arasındadır.

BUDAPEŞTE’YE ÖZGÜ BİR EĞLENCE: ÇİGAN GECESİ

Budapeşte’de Macarlara özgü bir eğlence olan Çigan Gecesi’ne katılmanızı öneririz. Yemekli bir eğlence türü olan Çigan Gecesi’nde dillere destan bir şekilde eğlenebilirsiniz. İspanya’ya gitmişken nasıl bir Flamenko gecesine katılmadan dönmüyorsanız, aynı durumun Budapeşte’de Çigan gecesi için geçerli olduğunu hatırlatırız. Bu gecede sahnede sürekli olarak bir Çigan orkestrası bulunuyor. Orkestra tarafından icra edilen muhteşem Çigan müziklerine de yöresel Çigan dansları eşlik ediyor. Böylece profesyonel dansçılar tarafından gerçekleştirilen bu şovda sizler de harika anlara tanık oluyorsunuz.

ESTERGON’U ZİYARET ETMEDEN DÖNMEYİN

Budapeşte’ye gittiğinizde bir gününüzü de Estergon tarafına ayırmalısınız. Osmanlı’nın toplam 147 yıl bulunduğu bir şehir olan Estergon’da büyük bir kompleks olan Estergon Kalesi’ni ve Macaristan’daki en büyük yapı olan Esztergom Bazilikası’nı ziyaret edebilirsiniz.

BİR ORTA ÇAĞ MASALI PRAG

Budapeşte’nin ardından Çek Cumhuriyeti, yeni adıyla Çekya’nın başkenti Prag’a gelelim. Orta Avrupa’nın en dikkat çeken şehirlerin başında gelen Prag, her daim misafirlerini büyüleyecek güzelliğe sahip. Görkemli yapıları, mistik havası, dar sokakları ve köprüleriyle uzun süre hafızalardan çıkmayacak bir güzelliği bulunuyor. Prag gezilecek yerlere baktığımızda Charles Köprüsü, Eski Şehir Meydanı, Astrolojik Saat, Paris Caddesi, Mustek Meydanı ve Vaclav Meydanı geliyor.

VLTAVA NEHRİ’NDE BİR PRAG TURU

Tıpkı Budapeşte’de olduğu gibi Prag’da bir nehir turuna katılmanızı öneriyoruz. Prag şehrini ikiye bölen Vltava Nehri’nde yapacağınız tekne turunda şehrin muhteşem yüzüyle başbaşa kalacaksınız. Muhteşem yapıları görerek hem gözünüz, lezzetli yemeklerle hem de mideniz doyacak.

ORTA ÇAĞ DÖNEMİNİ YAŞAMA FIRSATI

Prag’da düzenlenen bir Orta Çağ gecesine de katılmanızı tavsiye ederiz. Prag’a 1,5 saat uzaklıkta bulunan Detenice Köyü’nde düzenlenen gecede, romanlarda okuduğunuz o Orta Çağ ortamını bulacaksınız. 14. yüzyıldan kalma bir handa gerçekleşen gecede mutfağından eğlencesine kadar her şey o döneme özgü bir şekilde sunuluyor.

Prag’da Old Town yani Eski Şehir Meydanı’na da ayrı bir parantez açmak lazım. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan bu meydan başlı başına görülüp gezilmesi gereken bir yer olmakla birlikte Astronomik Saat Kulesi, Tyn Katedrali ve St. Nicholas kilisesi gibi önemli yapıları da bünyesinde barındırıyor.

DÜNYANIN EN ESKİ TAŞ KÖPRÜSÜ: CHARLES BRIDGE

Budapeşte’de Zincir Köprüsü ne anlam ifade ediyorsa, Prag için de Karl Köprüsü aynı önemi taşıyor. Dünyanın en eski taş köprüsü olma özelliği taşıyan Charles Bridge (Karl Köprüsü), hem tarihsel önemi hem de romantik atmosferiyle turistlerin en çok uğradığı yerlerden biri. Öyle bir atmosfere sahip ki, birçok evlilik teklifine de ev sahipliği yapıyor.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account