Onlarla Nesli Tükenmeden Tanışın

Onlarla Nesli Tükenmeden Tanışın

Parçası olduğumuz doğa, her daim belirli canlı türlerini var ederken, belirli canlı türlerini de tamamen yok ediyor. Kimi zaman insan eliyle verilmiş zararlar, kimi zaman da doğanın kendi öz devinimi sağlıyor bunu. Bugün geçmişte yaşadığını bildiğimiz ama asla görmediğimiz yüzlerce nesli tükenmiş havyan türü var. İşin üzücü yanı ise hala bu döngünün devam ediyor olması. Sizleri sayısı oldukça azalan ve ancak belirli bir coğrafyaya yapılan seyahatler ile tanıyabileceğiniz hayvan türleriyle tanıştırmak istiyoruz;

KANGURULAR

Dünyanın en sevimli, en zararsız ve en utangaç hayvanlarından biri olan kangurular, muhtemelen bizden sonraki birkaç neslin fotoğraflarla  hatırlayabileceği bir canlı türü. Karınlarında bebeklerini doğduktan sonra büyütüp saklamak için kullandıkları bir kese bulunan kangurular, bu özelliği ile de en özgün hayvan türlerinden biri. Bu özel hayvan türünün canlı olarak görülebileceği yer ise Avustralya kıtası. Avustralya’da bulunan Kanguru Adası, her yıl bu hayvan türüyle tanışmak isteyen yüz binlerce turisti ağırlıyor.

Kanguru


LEOPARLAR

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvan türlerinden biri de leoparlar. Kedi ailesinin en güçlü ve görkemli türü olan bu canlılar, büyüklükleri kadar estetik görünümleri ve canlı türünün ulaşabileceği maksimum hıza sahip olma özellikleriyle de biliniyor. Afrika’da bulunan doğal yaşam parklarında yapılan safari turları ile biraz şanslıysanız bu türe uzaktan da olsa bir merhaba deme şansınız var. Ama gün geçtikçe sayılarının azaldığını da unutmamak gerekiyor.

leopar


KUTUP AYILARI

Adından da anlaşılacağı üzere kutup bölgelerinde yaşayan sevimli beyaz ayıcıklar, dolaylı ve direk olarak insanoğlunun aktiviteleri yüzünden nesli tükenmekte olan hayvan türlerinin başını çekiyor. Küresel ısınma sonucu doğal yaşam alanlarını kaybeden ve bu nedenle yavaş yavaş ölüme mahkum olan bu canlılar kimi zaman da çok değerli olan kürkleri için acımasızca avlanabiliyor. İnsanlar bu kürklerin kutup ayıları için çok daha değerli olduğu bilincine ulaşmazsa ve kutuplardaki ısı oranı gün geçtikçe artmaya devam ederse, kutup ayıları bu yüzyılın sonunu göremeyecek. Bu sevimli canlıların görülebileceği en uygun yer aşağı kutup bölgesi olması nedeniyle Kanada.

Kutup_ayisi


ORANGUTANLAR

Nesli tükenmeye en yakın olan hayvan türü orangutanlardır. Tek yavru ve hamilelik süresi açısından insana oldukça benzeyen bu canlı türü o kadar azaldı ki, merkezi İngiltere’de olan Dünya Doğa Vakfı, geçtiğimiz yıllarda bir açıklama yayınlayarak bu hızla devam ederse 20 yıl içinde orangutan türünün dünyadan tamamen silineceğini açıkladı. Malezya’nın Borneo Adası ve Endonezya’nın Sumatra Adası, orangutanların anavatanıdır. Bu bölgelerde yapılan orman katliamları da orangutan neslinin tükenmesinin tek nedenidir.

orangutan


PANDALAR

Neslinin tükenmesine orangutanlar kadar yakın olan bir diğer hayvan türü de pandalardır. Sayısı tahmin edilemeyecek kadar az olan pandaları eğer bir hayvanat bahçesinde değilseniz görme şansınız pek yok. Sayısının az olması kadar yaşadıkları coğrafyanın koşulları da pandaları görmeyi zorlaştırıyor. Pandaların anavatanı ise Himalayalar’dır.

Panda


“KATİL BALİNALAR”

Arjantin’in Patagonya kıyılarında yaşayan ve yıllardır ”katil balina” olarak tanımlanan balinalar, hem neslinin tükenmesi ile hem de oldukça ilginç bir başka konu ile gündemde. Neslinin tükenme tehlikesinden kaynaklı avlanması yasaklanan balinalar, avlanma yasağından sonra insanlara saldırmamaya başladı. Hatta öyle ki, artık bölgeye yapılan turlarla insanlar dalış yaparak ya da beslenmek için kıyıya gelen bu balinalara yaklaşarak onları sevebiliyor. Bilim adamları balinaların yıllarca insanlara bir savunma refleksi olarak saldırmış olabileceğini düşünüyor.

KAtil_Balina


GÜMÜŞ SIRTLI GORİL

Ruanda’nın yağmur ormanlarında aileler şeklinde yaşayan gümüş sırtlı goriller, insana en çok benzeyen canlı türlerinden biri olarak biliniyor. Günümüzde sadece 800 tane bulunan ve her birinin adı ve evi bulunan bu goriller, dernek ve vakıflar tarafından özenle korunuyor. Öyle ki, yeni doğan bir gümüş sırtlı gorile doğum günü kutlaması yapılırken, ölen bir goril için de mezarına defnedilmeden önce törenler yapılıyor. Günümüzde Ruanda’ya seyahat ederek bu hayvan türüyle tanışmak mümkün.

goril

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account