New York’ta Bir Kültür Turu

New York’ta Bir Kültür Turu

İçerisinde 72 milletten insanı barındıran çok kültürlü şehir New York.

Sahip olduğu çok kültürlü yapı resimden sanata, mimariden edebiyata kadar hayatın her alanına sirayet etmiş durumda. New York’un bu çok kültürlü yapısının sanat alanına yansımasını keşfetmenin en güzel yolu ise şehirde yapılacak bir kültür turu.

Bakın sizi bu kültür turunda neler bekliyor!

Metropolitan Sanat Müzesi

Kısaca Met denilen Metropolitan Museum Of Art, şehrin en önemli müzesi. MET, evrensel bir müze. Sanatın her kategorisi, bilinen her form, dünya tarihinin kaydedilen her anı bu müzede yaşıyor. MET, devasalığı ile diğer müzelerin hepsine fark atıyor. Kaldırımlar, uzun sütun ve pencereleri, ilgi çekici merdivenleri ve fıskiyeleri ile müzeden çok bir imparatorluk sarayına benziyor. Müzenin içindeki eserlerin değeri de oldukça büyük. Mısır Sanat Galerisi içinde, hediye olarak gönderilen bütün bir tapınak bulunuyor.

metropolitan-sanat-muzesi


 

Solomon R. Guggenheim Müzesi

New York’un en genç yapılarından olan Solomon R. Guggenheim Müzesi de sergilediği 19. ve 20. yüzyıl sanat eserleri ile sanat dünyasında önemli bir yer kaplıyor. Brancusi, Calder, Robert Delaunay, Miro, Picasso ve Van Gogh gibi sanatkarların eserlerini müzede bulmak mümkün. Frank Lloyd Wright tarafından yapılan bina şehrin en özgün yapılarından. Garip bir şekilde ters dönmüş bir çay fincanına benzetilen Guggenheim Müzesi’nin çay tabağı yerine geçen terasından etkileyici şehir manzaraları seyredebilirsiniz.

solomon-rguggenheim- muzesi


 

Modern Sanat Müzesi

Sevimli bir şekilde MoMa olarak adlandırılan Modern Sanat Müzesi ise New York’un en ciddi ve köklü müzelerinden biri. 100.000’den fazla resim, heykel, çizim, baskı, fotoğraf, mimari model ve tasarım objesi sergileniyor. Bunun dışında 14.000 film ve 4 milyon fotoğraf karesi de müze sınırları içerisinde bulunuyor. Kütüphanesinde ise 140.000 kitap ve süreli yayın yer alıyor.

modern-sanat- muzesi


 

Sanat dünyasının yeni adresi

Manhattan sokaklarında dolanırken modern mimarinin gün geçtikçe daha çok geliştiğini göreceksiniz. Eskiden köhne otellerin ve rehabilitasyon merkezlerinin mekanı olan Bowery şimdilerde Tokyo merkezli bir firma tarafından tasarlanan New Museum ile sanat dünyasını bölgeye çekiyor ve keşfedilmemiş sanatçılara olanak sunuyor.

Binanın ilginç tarafı çok basit görünmesine rağmen mimari olarak bir müzede sanat sergilemeye dönük karmaşık çözümleri içermesi. Binaya yaklaştıkça değişen ışık ve şeffaflık yoğunluğu, sergi mekanlarının doğal ışığı kullanması, düz zannedilen bazı duvarların eğik olması, yüksek tavanlar dikkat çeken özellikler.

kucuk-italya

Kültür Zenginliği

Çok kültürlü bir şehir olan New York’ta tarih ve kültür ile karşılaşabileceğiniz tek yer müzeler değil. Zamanında buraya göçmüş ulusların evleri olan bölgeler, şimdilerde özgünlükleri ile turizmden de oldukça iyi paralar kazanıyor. Bunların en önemlisi, Amerika’nın en büyük Çin mahallelerinden olan Chinatown. Bir diğer alan da Little İtaly, yani Küçük İtalya. ABD’ye en çok göçen milletlerden olan İtalyanlar, burayı evleri kabul etmişler.
Popüler kültürde kendine en fazla yer bulan Harlem, tek bir bölge olsa da kendi içinde ikiye ayrılıyor.

El Barrio denen İspanyol Harlem’i sadece Latinler’in bölgesiyken, Hamilton Heights’e Afro-Amerikan olmayan biri girdiğinde gözler merakla ona çevriliyor. Bir diğer bölge ise Greenwich. 20. yüzyılın ortalarında Beat hareketinin doğduğu yer olan Greenwich için Bohem başkenti de deniyor. Greenwich, tıpkı küçük bir Avrupa kenti gibi sakin bir yerleşim.

New York’un sahip olduğu bu çok kültürlü yapı sayesinde şehre yapacağınız bir ziyaretin, farklı kültürlerle bir arada yaşama kültürü kazanma ve farklı düşüncelere kulak verme açısından da son derece faydalı olacağını söyleyebiliriz. Şimdi bir New York turuna ne dersiniz?

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account