Noel Pazarlarının Kendini Aştığı 5 Avrupa Şehri

Noel Pazarlarının Kendini Aştığı 5 Avrupa Şehri

Ülkemizde yeni yıl birçok şehirde coşkulu bir şekilde kutlansa da bir Noel klasiği olan Noel pazarları kurulmuyor. Özellikle Avrupa şehirlerinde kurulan Noel pazarları, bu şehirlerde yılın en renkli günlerinin yaşanmasına neden oluyor. Yılbaşı çiçeklerinin rafları süslediği, yeni yıl kurabiyelerinin yapıldığı, sıcak şarapların denendiği Noel pazarları yılın ilgili dönemlerinde bu şehirlerin turist akınına uğramasına da neden oluyor. Yılbaşı tatilini yurtdışında geçirmeyi planlayanlar için Avrupa’nın en renkli Noel pazarlarına sahip 5 şehrini araştırdık. İşte sonuçlar;

Berlin, Almanya

Berlin, şüphesiz Noel pazarlarının en çok ilgi gördüğü Avrupa şehirlerinin başında geliyor. Ekran başında, yılbaşı gecesi yapılan kitlesel kutlamalara ve o kutlamaların görkemine tanık olduğumuz Berlin’de Noel pazarlarına da en az Noel gecesi kadar önem veriliyor. Berlin’de birçok farklı semtte kurulan Noel pazarlarının sayısı 60-70 civarında. Kurulan bu pazarları ise yılda ortalama 4 milyon kişinin ziyaret ettiği düşünülüyor.

Berlinnoel

Brüksel, Belçika

Bir festival ülkesi olan Belçika’nın başkenti Brüksel de Noel pazarları konusunda kimliğinden ödün vermiyor. Şehrin en ünlü meydanı olan Place Sainte-Catherine Meydanı’na kurulan Noel pazarı, diğer Avrupa şehirlerininki ile kıyaslandığında klasik bir Noel pazarından çok ünlü bir festivali andırıyor. Tarçın ve sıcak şarap kokusunun tüm bölgeyi kapladığı Brüksel Noel pazarı, atlıkarıncaları, buz pisti, tekstil ve mücevherleri de kapayan hediyelik eşya stantlarıyla Aralık ayı ziyaretçilerine beklenilenden fazlasını vaat ediyor.

Brussels-christmas-market

Amsterdam, Hollanda

Noel pazarlarının en renkli ve coşkulu olduğu bir diğer şehir, Avrupa’nın özgür yüzü Amsterdam’dır. Otuza yakın Noel pazarının kurulduğu Amsterdam’da kasım ayının son haftası başlayan alışverişler yeni yılın ilk gününe kadar sürer. Amsterdam’da klasik Noel ürünlerinin yanı sıra ünlü Hollanda peynirlerinin de her çeşidini tatma fırsatı bulabilirsiniz. En renkli ve coşkulu Noel pazarına ise Dam Square’ın ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz.

Amsterdamnoel

Viyana, Avusturya

21 Kasım – 26 Aralık tarihleri arasında Viyana olduğundan çok daha farklı bir şehir haline geliyor. 1 milyondan fazla insanın ziyaret ettiği Noel pazarları Viyana için oldukça önemli. Atfedilen önem nedeniyle görkemli etkinliklere de sahne olan Viyana Noel pazarlarının ünü diğer Avrupa şehirlerinde de çok iyi biliniyor. Oldukça sakin ve soğuk bir atmosfere sahip Viyana’nın yılın bu döneminde çok sıcak ve renkli bir karaktere büründüğünü söylemek mümkün.

Vienna-Christmas-Market-

Prag, Çek Cumhuriyeti

Gizemli ve cool atmosferini anlatmaya kimi zaman sözcüklerin yetmediği Prag şehri, Noel pazarlarıyla birlikte güzelliği sorgulanmaz bir kadın halini alıyor. Şehrin bir ışık topuna benzediği bu dönemde tüm sokak sanatçıları Noel pazarları çevresinde toplanarak Noel şarkıları söylüyor. Romantizmin doruklarda yaşandığı bu dönemde Prag’ın Noel pazarını gezmek ve buradan Bohemya kristalleri almak hayatınızın en unutulmaz anları arasında yerini alacaktır.

christchilds_Market prag

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account