NORVEÇ’İN İKİ DOĞA HARİKASI ŞEHRİ: OSLO VE BERGEN

NORVEÇ’İN İKİ DOĞA HARİKASI ŞEHRİ: OSLO VE BERGEN

Norveç, İskandinav Yarımadası’nda bulunan doğası ile gönülleri fethetmiş bir ülke. Renklerin en güzel tonu burada bulunuyor. Norveç başlı başına bir doğa harikası. Ama öyle güzelliklere sahip iki şehri var ki mutlaka İskandinav Yarımadası turu yapmak isteyenler bu şehirleri görmeden dönmemeli. Bu şehirlerden biri başkent olan Oslo, bir diğeri ise ülkenin ikinci büyük kenti Bergen… Şimdi gelin bu şehirlere bir de yakından bakalım:

GÜZEL BAŞKENT OSLO

Norveç’in başkenti ve en büyük şehri Oslo… Yaşam standartlarının çok yüksek olduğu Norveç’te harika bir Oslo turu sizleri bekliyor. Şehirde bol bol yeşil alan ile tertemiz bir havada gezinti yapabilirsiniz. Bu yemyeşil şehirde gezerken içiniz huzurla dolacak.

Oslo gezilecek yerler arasında ilk olarak yeşil alan görmek isteyenler Vigeland adındaki heykel parkına uğrayabilirler. Bu yer Gustav Vieland’ın elinden çıkmış birbirinden güzel heykellerin bulunduğu bir park. Sonrasında Vikingler hakkında bilgi almak isteyenler Viking Gemi Müzesi’ne giderek Viking gemilerini görebilirler. Bu müze tarihte ilk Viking gemisinin sergilendiği müze olma özelliği taşıyor.

Oslo’da gezilmesi gereken bir başka yer ise Kraliyet Sarayı. Slottsparken adındaki bir park içerisinde bulunan sarayda toplam 173 oda bulunuyor. Bu mekan turistlerin uğrak mekanları arasında bulunuyor. Sarayın tam karşısında Karl Johans Caddesi bulur. Bu cadde üzerinde birbirinden güzel hediyelik eşya dükkanlarına ulaşabilirsiniz.

Yeni yerler keşfederken  en güzel şey de gittiğimiz yerlerden küçük hediyeler almak. Oslo’da alışveriş yapmak için biraz daha fazla bütçe ayırmak gerekiyor. Yerel dükkanlarda Oslo’ya özgü küçük el yapımı ürünlerden satın alabilir, antikacılardan eski eşyalara da göz atabilirsiniz.

FİYORDLARIN BAŞKENTİ BERGEN

Norveç’in Oslo’dan sonraki ikinci büyük şehri Bergen… Norveç’in batısında konumlanan çok güzel bir şehir. Burası, Fiyordların başkenti olarak da nam salmış bir yer. Ayrıca dağlar ile çevrelenmiş olan Bergen yedi dağın şehri olarak da biliniyor.

Bergen’de gezilecek yerlerin başında fiyordlar geliyor. Bergen’de kesinlikle görülmesi gereken bir doğa harikası Naeroyfjord fiyordu var. Unesco tarafından koruma altına alınmış bu fiyordu görmek için tekne turuna çıkmanız gerekiyor. Fiyordları gezdikten sonra Bergen’in ünlü çiçek ve balık pazarına gitmeyi de unutmamak gerekiyor.

Kartpostallara yakışır bir görünüm sahip Bergen evlerini de görmeyi unutmayın. Bu evler de UNESCO tarafından koruma altına alınmış. Hansa Evleri olarak da bilinen evler Vagen Koyu’nda yer alıyor. Dik bir çatıya sahip olan evler 3-4 katlı ve rengarenk boyanmış. Çoğu turist buraya evlerin resmini çekmeye geliyor.

Bergen’de alışveriş için gidebileceğiniz çok fazla yer var. Lagune Parken, Lagunen Storsenter ve Olav Kyrres Kapısı bu yerlerden sadece bazıları. Ayrıca Bergen’in dar sokakları arasında da pek çok hediye dükkanına denk gelebilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account