ODESSA’DA BUNLARI YAPMADAN DÖNMEYİN

ODESSA’DA BUNLARI YAPMADAN DÖNMEYİN

Ukrayna’nın dünyaya açılan yüzü Odessa, görkemli ve estetik yapıları, düzenli şehir yapılanması, eğlenceli plajları ve hareketli gece yaşamıyla her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Özellikle yaz aylarında yoğun biçimde tercih edilen Odessa’da mutlaka yapılması gerenleri sizler için sıraladık;

OPERA BİNASI’NDA SANATSAL ETKİNLİKLERE KATILIN

Çaykovski ve Stravinski gibi önemli Rus müzisyenlere hayli aşina olan Odessa’nın sanatsal açıdan bu kültürden beslendiğini söyleyebiliriz. Şehrin merkezinde bulunan ve bir 19. yüzyıl barok yapısı olan Opera Binası, hemen her gün operadan baleye çeşitli gösterilere ev sahipliği yapıyor. Dış cephesi Fransız ve İtalyan Barok stiline sahip yapının 1650 kişi kapasiteli iç kısmı da göz kamaştırıcı bir tasarıma ve muhteşem akustiğe sahip. Sadece Pazartesi günleri kapalı olan Odessa Opera Binası’nı haftanın diğer günlerinde rahatça görebilirsiniz.

Opera

PLAJLARDA SERİNLEYİN

Özellikle Doğu Avrupa insanlarının yaz aylarında akın ettiği Odessa sahilleri, gerek güzelliği gerekse plajları çevreleyen kulüplerin sunduğu eğlence aktiviteleri ile Odessa tatilinde en keyifli zaman geçirilebilecek yerler arasında yer alıyor. Şehir merkezinde bulunan plajların yanı sıra serinlemek ve hoşça zaman geçirmek için merkeze 20-25 dakika uzaklıkta bulunan plajlar da tercih edilebilir. Arcadia Beach, Otrada Beach ve Dolphin Beach Odessa ve çevresinde bulunan plajlar arasında en popüler olanları.

odessa (2)

KATAKOMBLARI ZİYARET EDİN

Avrupa’nın en büyük yer altı şehri Odessa’da bulunuyor. Başlangıç noktası Odessa’ya 70 kilometre uzaklıktaki bir askeri merkezde bulunan ve bir yer altı labirenti olma özelliği taşıyan Odessa Katakombları toplamda 100 kilometre kareye yayılıyor. 2. Dünya Savaşı sırasında Sovyet Partizanları tarafından sığınak olarak kullanılan bu yer altı labirentlerini günümüzde ziyaret etmek mümkün. Oldukça geniş bir alana yayılan ve herhangi bir güvenlik önleminin bulunmadığı bu labirentleri bir tur eşliğinde gezmeniz önemle tavsiye edilir.

odessa (5)

POTEMKIN MERDİVENLERİ’NE TIRMANIN

1937 yılında yapımına başlanan ve tamamlanması 4 yıl süren dev Potemkin Merdivenleri, Odessa şehrinin deniz ile bağlantısını sağlamak amacıyla inşa edilmiş. Ünlü “Potemkin Zırhlısı” filminin setine ev sahipliği yaparak dünya çapında bir üne kavuşan Potemkin Merdivenleri, Odessa’nın en çok ziyaret edilen noktaları arasında yer alıyor. Potemkin Merdivenleri öyle büyük ki, aşağıdan baktığınızda sadece merdivenleri görebiliyorsunuz.

odessa (4)

DERIBASOVSKAYA CADDESİ’NDE YÜRÜYÜN

Odessa’nın kalbi olarak tanımlayabileceğimiz Deribasovskaya Caddesi, şehrin en hareketli noktasıdır. Araç trafiğine kapalı olan Deribasovskaya Caddesi her daim cıvıl cıvıl olup şehrin en eğlenceli sokak aktivitelerinin de merkezidir. Tıpkı İstanbul’un İstiklal Caddesi gibi çok sayıda kafe ve restoran tarafından çevrelenen caddede sadece kalabalığın içine karışıp hediyelik eşya satıcılarını dolaşmak dahi hayli keyifli zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

odessa (1)

DÜNYACA ÜNLÜ GECE HAYATINI KEŞFEDİN

Odessa’nın dünya çapında ünlü bir gece hayatına sahip olduğunu bilen bilir. Şehrin birçok noktasında bulunan irili ufaklı bar ve diskolarda akşam saatlerinde eğlenmeye başlayıp sabahın ilk ışıklarına kadar şehrin ve müziğin tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle şehrin ünlüleri tarafından da sıkça tercih edilen kulüpler ise Palladium, YO! Clup, Ibiza, Itaka ve Vechernyaya Odessa’dır.

odessa (6)

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account