OHAL’DE YURTDIŞI SEYAHATLERİ İLE İLGİLİ ANLIK GELİŞMELER

OHAL’DE YURTDIŞI SEYAHATLERİ İLE İLGİLİ ANLIK GELİŞMELER

3 aylık OHAL ilanının ardından yurtdışı giriş çıkış kurallarında yapılan kimi küçük değişiklikler nedeniyle bilgi kirliliği nedeniyle de kafa karışıklıkları yaşanabiliyor. uygulamaların da anlık olarak değişiklik gösterebildiği bu süreçte bu sayfadan gelişmeleri sizler ile anlık olarak paylaşacağız. İşte son durum;

BORDO RENKLİ PASAPORT SAHİPLERİ

Bordo pasaport sahiplerinin OHAL döneminde yurtdışına çıkabilmesi için yanlarında hangi kurumda çalışıyor olduklarını gösteren bir belge bulundurması gerekiyor. Varsa iş yeri kimliği ya da ilgili kurumda çalışıldığını gösteren bir yazı pasaport kontrolü sırasında sizden çok büyük olasılıkla istenecektir. Aynı durum bordo pasaport sahibi öğrenciler için de geçerli olacak. Öğrencilerin de bağlı oldukları okula ait kimlik ya da öğrenci belgesi ile havalimanına gitmesi yurtdışına çıkabilmek için yeterli olacak.

Kamu çalışanları için ise çalışılan kurumdan alınacak ve içinde “yurtdışı seyahatine dair herhangi bir engel yoktur” ibaresi bulunan ıslak imzalı bir yazı gerekecek. Eğer yeşil pasaport sahibi bir kamu çalışanı iseniz kurumunuzdan alacağınız aynı yazı ile havalimanında bulunan “Vize İhlal Bölümü’ne” giderek evraklarınızı bu bölüme göstermeniz gerekiyor. Eğer yurtdışı çıkışınıza dair herhangi bir engel bulunmuyor ise bu bölümden size verilecek onay seyahatiniz için yeterli olacaktır. Emekli olanlar ise çalışan develet memurları gibi bir yazıya sahip olmak zorunda değil.

PASAPORTSUZ GİDİLEN ÜLKELERE DAİR DURUM

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Gürcistan gibi kimlikle gidilebilen ülkelere gidişin tamamen yasaklandığı yönünde kimi haberler basında yer bulmuştu. Son açıklamaya göre kamu görevlilerinin “yurtdışına çıkmasında herhangi bir engel yoktur” yazısı ile bu ülkelere de seyahat edebilecekleri açıklandı.

YEŞİL PASAPORTLU EMNİYET MENSUPLARI

yapılan yeni açıklamaya göre yeşil pasaportlu emniyet mensuplarının da yurtdışına çıkış yasakları kaldırıldı. Yeşil Pasaportlu emniyet mensupları da artık  “yurtdışına çıkmasında herhangi bir engel yoktur” ibaresi bulunan bir kurum yazısı ile yurtdışına çıkabilecek.

Yaşanan gelişmeleri anlık olarak aktarıyor olacağız..

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account