OHAL’DE YURTDIŞINA ÇIKACAKLAR NELERE DİKKAT ETMELİ?

OHAL’DE YURTDIŞINA ÇIKACAKLAR NELERE DİKKAT ETMELİ?

3 ay süreyle OHAL (Olağanüstü hal) ilan edilmesinin ardından yurtdışına çıkışlarda bazı düzenlemeler yapıldı. Buna göre yurt dışına seyahat edecek vatandaşların özellikle şu hususlara dikkat etmesi gerekmektedir:

1 – Bordo Pasaport sahipli özel sektör çalışanlarından, polis kontrolünde mesleklerini ispatlayacak bir kimlik, kart veya yazılı belge isteniyor. Seyahate çıkmadan önce, iş yerinizden izinli olduğunuza dair bir belge ve sigorta kaydınızı (SGK dökümü) yanınızda bulundurmalısınız.

2 – Eğer bir iş yeri sahibiyseniz, iş yerinize ait belgeleri yanınıza almalısınız.

3 – Bordo Pasaport sahipli emeklilerden ise SGK’dan emekli olduğuna dair bir doküman isteniyor ve bu belgenin ilgili kurumdan “Yurt dışına çıkmasına engel yoktur” ibaresi olacak şekilde alınması gerekiyor. Emeklilerden ayrıca emekli kartları isteniyor.

4 – Öğrencilerin ise yanlarında öğrenci belgelerini bulundurmaları gerekiyor.

5 – Kamu çalışanlarından çalıştıkları kuruma ait ıslak imzalı bir yazı istenmektedir. Yazıda da “Yurt dışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” ibaresi mutlaka yer almalıdır.

6 – Aktif olarak kamuda çalışan yeşil pasaportlular havalimanında önce vize ihlal bölümüne gitmek zorundadır. Burada GBT araştırması yapıldıktan sonra bilet, pasaport ve çalıştığı kurumdan alınan “Yurt dışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” ibaresi olan yazı istenmektedir.

7 – Yeşil pasaportlu emekli vatandaşlar da vize ihlal bölümüne gittikten sonra sadece pasaport ve bilet kontrolü yapılıyor. Daha sonra GBT araştırması sonucunuz da sorunsuz olduğunda, yurt dışı seyahatiniz için hiçbir engel görünmüyor.

8 – Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olan vatandaşların GBT araştırması için ise ayrı bir departman ile irtibat kuruluyor. Yapılan araştırma olumlu sonuçlandığında yurt dışına çıkabiliyorsunuz.

9 – Herhangi bir yerde çalışmıyorsanız sigortasından yararlandığınız yakınınızın sigorta dokümanlarını yanınıza almalısınız. Bunun yanı sıra çalışmayan kişinin son 6 aylık SGK hizmet dökümü de isteniyor.

10 – Sadece nüfus cüzdanıyla girilebilen KKTC ve Gürcistan’a giden kişiler de aynı evrakları yanında bulundurmalı.

11 – Tüm bu yeni uygulamalar normalden fazla zaman alacağı için havalimanlarına uçuşunuzdan en az 4 saat önce gitmenizde fayda var.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account