OLİMPİYAT PİSTLERİYLE BANSKO SENİ BEKLİYOR

OLİMPİYAT PİSTLERİYLE BANSKO SENİ BEKLİYOR

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dan yaklaşık iki buçuk saat uzakta yer alan Bansko’nun dünya kayak şampiyonalarına da ev sahipliği yapan 990 metre ile 2 bin 600 metre arasında 15 kayak pisti var.

bansko-6

Bansko, Bulgaristan’ın da en büyük ve en iddialı kayak merkezlerinden biri. Aileler için de çocuklara yönelik kayak oyun alanları ve kayak öğrenme parkları mevcut. Kayak sezonu yaklaşık beş ay sürüyor. Bansko sadece kayak severlerin değil snow board gibi ekstreme spor tutkunlarının da gözde kayak merkezlerinde biri. Otellerin birçoğunun da spa hizmeti verdiğini hatırlatalım.

bansko_termal

EN UZUN SEZONA SAHİP

Bulgaristan’ın en önemli ve en çok yatırım yapılan kayak merkezlerinin başında yer almayı başaran Bansko, Glazane Nehri’nin hemen yanına yer alıyor.  Bulgaristan’ın tüm kayak merkezleri arasında en gelişmiş ekipmanlara ve son teknolojiye sahip olan Bansko, 15 Aralık-15 Mayıs tarihleri arasındaki en uzun kayak sezonuna sahip olma özelliği ile de yakın rakipleri arasında lider. Sofya’dan 160 km, Razlog’dan 6 km uzaklıkta bulunan Bansko, ülkenin popüler yerlerine yakın olması, mimari dokusu, tarihi ve gelişmiş teknolojik hizmetleriyle oldukça popüler.

bansko-7

Deniz seviyesinden 925 m. yük- sekliğe kurulan kayak merkezinin pistleri, 2 600 metre yüksekliğe kadar çıkıyor.  Dağın en güzel yeri olan Pirin Bölgesi, Alp atmosferini Doğu Avrupa’ya taşıyor adeta. Alpler’in uzun, sivri, karakteristik dağ yapısına Pirin Bölgesi’nde de rastlayacağımız gibi Vihren’de yüksekliğin 2914 m.’lere kadar çıktığı gözlenmekte.

KUSURSUZ BİR KIŞ TATİLİ İÇİN HER AYRINTI DÜŞÜNÜLÜYOR

Chalin Valog (1100-1600 m) ve Shiligarnika (1700-2500 m) arasında yer alan Bansko pistleri, Pirin’in kuzeyinde bulunan köylerden sadece 10 km. yüksekte bulunuyor. Telesiyejlerle Bansko Bölgesi’nden sadece 25 dakikada Pirin’e ulaşmak mümkün. Toplamda 70 km. uzunluğa sahip pistleriyle ziyaretçilerinin göz bebeği olan Bansko’da sporcuların can güvenliği için pistlerin güvenirliği belirli aralıklarla kontrol edilip buzun uzun süreli dayanması için çeşitli teknolojik cihazlardan faydalanılmakta. Balkanlar’ın belki de en eğlenceli, en güvenli kayak ve snowboard pistlerine ev sahipliği yapan Bansko’da yeni başlayanlardan ileri seviyede kayanlara kadar herkes, kendine uygun bir pist bulabilir.

bansko-5

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account