BU ÖNLEMLER BAVULUNUZUN KAYBOLMASINI ÖNLEYECEK

BU ÖNLEMLER BAVULUNUZUN KAYBOLMASINI ÖNLEYECEK

Uçak seyahatlerinde başımıza gelmesi muhtemel olaylardan biri de bavulumuzun kaybolmasıdır. Bu durum kimi zaman havayolunda çalışan bir personelin hatasından kimi zamansa yolcunun bazı tedbirsizliğinden kaynaklanmaktadır. Varış noktasındaki havalimanında bavulunuzu beklerken bir sürprizle karşılaşmamak için bazı önlemler almanızı öneririz. Öyle ki, bazı hususlara dikkat ederek bavulunuzun kaybolma riskini minimuma indirebilirsiniz. Peki bu hayat kurtarıcı önlemler neler? Gelin birlikte bakalım.

BAVULA BİLGİLERİNİZİN OLDUĞU BİR ETİKET YAPIŞTIRIN

Bavulun üzerinde bilgilerinizin olduğu bir etiket bulundurmaya özen gösterin. Bu durum basit bir hamle gibi görünse de kimi zaman sizi büyük bir tehlikeden kurtarabilir. Bavulunuzun üzerinde isim, soyadı ve cep telefonu numaranızın olduğu bir etiket yapıştırmanız halinde bavulunuz kaybolsa bile size ulaştırılabilir. Öyle ki, bazen her şey yolunda gitse bile başka biri sizin bavulunuzu kendisininkiyle karıştırıp alabilir. Ancak bilgilerinizin bulunduğu etiket sayesinde yanlışlık olsa bile size ulaşmaları kolay olacaktır.

BAVULUN ÜZERİNDE ESKİ ETİKETLER KALMASIN

Bavul karışıklığının bir nedeni de üzerinde eski etiketlerin kalmasıdır. Özellikle sık sık seyahat ediyorsanız, bavulunuzun üzerinde eski uçuşlara ait etiketler kalabilir. Havayolu şirketleri bu konuda dikkatli olsa da, karışıklılık yaşanmaması adına eski etiketleri çıkarmayı ihmal etmeyin. Çünkü eski etiketler bazen kafa karışıklığı yaratabiliyor.

AKTARMALI UÇUŞUNUZ VARSA

Bavul kayıpları tek yöne nazaran aktarmalı uçuşlarda daha sık yaşanabiliyor. Bunun için bavulunuzun varış noktasına yönlendirildiğine emin olmalısınız. Bu konuda bir problemle karşılaşmamanız için biletinizi aldığınız yerdeki havayolu personeline bağlantılı uçuş olup olmadığını sormanızda fayda var. Aksi halde bavulunuz aktarma yaptığınız yerde kalabilir. Aktarmalı uçuşlardaki bir diğer önemli konu da iki uçuş arasındaki zaman aralığıdır. Aktarmalı seyahatlerde yeterli zaman olup olmadığına dikkat edin. Çünkü bir uçuştan diğerine yetişseniz bile bavulunuz geride kalabilir.

FARKLI GÖRÜNÜMLÜ BİR BAVUL EDİNİN

Bavulların çoğu günümüzde birbirine çok benziyor. Bu nedenle bazı yolcular uçuş sonrası yorgun ya da dalgın olup bavullarını başka birininkiyle karıştırabiliyor. Bagaj teslim noktalarında bavulunuzun yanlışlıkla bir başka yolcu tarafından alınmasının önüne geçmek için bavulunuzu farklı görünümlü bir hale getirebilirsiniz, ya da farklı bir bavul tercih edebilirsiniz. Üzerinde bulunabilecek bir etiket veya kurdele size büyük fayda sağlayacaktır.

BAVULUN TUTMA YERLERİ SABİT OLMALI

Bavulun üzerindeki tutma yerlerini veya varsa askılarını sabitleyin. Çünkü bagaj işleme sistemindeki kısa ama hızlı yolculuğu sırasında bu askılar bir yerlere takılarak hem bavulun zarar görmesine hem de gitmesi gereken yerden farklı bir yere gitmesine sebep olabilir.

ABD’YE UÇUYORSANIZ, BAVULUNUZU KİLİTLEMEYİN

Amerika’ya seyahat ediyorsanız, bavulunuzu kilitlememenizi öneririz. Çünkü Amerika’daki havalimanlarında güvenlikten dolayı arama yapmak istenildiğinde kilidiniz kırılıp bavulunuz açılabilir. Eğer bavulunuz açılmıyorsa, uçağa yüklenmeyebilir. Ancak yine de bavulunuzu mutlaka kilitlemek istiyorsanız, TSİ tarafından onaylanmış kilitleri tercih etmeniz gerekir.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account