Orta Avrupa’da Bir Utanç Müzesi: Terezin Toplama Kampı

Orta Avrupa’da Bir Utanç Müzesi: Terezin Toplama Kampı

Bazı olaylar vardır, insanların kesinlikle hatırlamak istemediği. Hatta hiç yaşanmamış olmasını istediğimizden olacak ki, aklımıza geldiği anda ötelemeye, bastırmaya çalışırız. Bu olaylar kimi zaman o kadar önemlidir ki, istemeye istemeye hatırlamak zorunda kalırız, ders alıp bir daha yaşamamak için. 2. Dünya savaşının utanç tarihine armağan ettiği toplama kamplarında yaşanan dramlar, tamda böyle olaylardandır işte. Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde bulunan Nazi toplama kamplarından biri, Prag’a yaklaşık bir saatlik mesafedeki Elbe ve Ohre nehirlerinin ayrıldığı noktada bulunuyor.

Terezin-1.g-rsel

Kampa ilk girdiğinizde duyacağınız tek ses rehberlerin kamp hakkında bilgi veren konuşmaları olacaktır. Bu kampta yaşanılan olaylar nedeniyle hala bir ölüm sessizliği hakim. Kampa girişten hemen sonra göreceğiniz ilk yer, esirlerin kayıt altına alındığı bölge olacaktır. Buranın devamında esirlerin tutulduğu koğuşlar yer alıyor. Bu koğuşlardaki insanlık dışı atmosferi sözcüklerle anlatmak pek mümkün değil ama şöyle düşünün; maksimum kırk kişilik bir koğuş ki bu koğuşta minimum 400 kişinin kaldığı söyleniyor. 400 kişinin kaldığı bu koğuşta, musluğu ya da gideri olmayan ve içinde sadece bir litre su bulunan tek bir lavabo mevcut. Bu tek lavabodaki 1 litre su ile 400 kişi temizlenmeye çalışıyor. Aynı koğuşta yine herhangi bir gideri olmayan tek bir klozet bulunuyor. Bu konseptte dizayn edilmiş, koğuşları tek kişilik hücreler takip ediyor. Tek kişilik bu hücreler kesinlikle ışık almadığı için zaman ve mekan kavramını yitiren esirlerin akıl sağlığını kaybetmesi için dizayn edilmiş. Daha önce atların bekletildiği bu hücrelerde atlar üşümesin diye yapılmış olan sobaların savaş boyunca esirler için hiç kullanılmadığı ise savaş gözlem raporlarında yazan “küçük” bir ayrıntı.

Terezin-2.g-rsel

Bu kışlık kamp bölümünü bitirdiğinizde ise yazlık kampı (yaz aylarında koğuşlara sera etkisi yaratılarak esirleri düşük maliyetle yok etmek için üstü camdan yapılmış bölmeler) ve yine aynı insanlık dışı uygulamaları gözünüzle görebilirsiniz. Yazlık ve kışlık kampın arasında dünyanın en uzun tüneli olarak da bilinen kaçış tünelini görebilirsiniz. Bu tünel, Alman askerlerin olası bir tehlike anında kaçması için esirlere yaptırılmış ve ortalama 30 tane tuzak bulunan bir tünel. İçerideki tuzaklardan herhangi birine girdiğiniz zaman labirent gibi olan bu tünelde son nefesinizi verene kadar çıkış yolu arayabilirsiniz. Bu nedenle bölgenin müze haline getirilmesinden sonra tuzaklar demir parmaklıklarla kapatılmış.

Terezin-3.g-rsel

Uzun kaçış tünelinin hemen sonrasında, Alman askerlerinin canlı hedeflerle atış eğitimi aldıkları bölge bulunuyor. Burada canlı hedeflerin konumlandırıldığı yerin arkasındaki duvarda bulunan kurşun izlerini görmek mümkün. Buranın hemen yanında ise Çek asıllı Yahudi Heykel sanatçısı Ladislav chochole’nin “İsimsiz” adlı heykeli bulunuyor. Chochole’nin heykel tamamlandıktan sonra aylarca isim düşündüğü ve tanımlayabilecek bir ifade bulamadığı için “isimsiz” adını verdiği söyleniyor.

Terezin-4.g-rsel

Kampta görülebilecek başka bir yer ise fırınların bulunduğu Krematoryum. Buraya ilk girdiğinizde göreceğiniz yer, esirlerin denek olarak kullanıldığı küçük bir ameliyathane. Çevrenize şöyle bir göz gezdirdiğinizde ve yanınızda birde deneyimli bir rehber varsa, o ameliyathanenin ne denli insanlık dışı uygulamalara tanıklık ettiğini anlayabilirsiniz. Ameliyathaneden çıkar göreceğiniz şey ise kampta hayatını kaybeden esirlerin yakıldığı fırınlar.

İç burkan bir gezi programı olmasıyla birlikte Prag’a gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken Terezin, gezip gören herkese savaş kavramının insanlık için ne denli tehlikeli bir şey olduğunu hatırlama fırsatı sunuyor.

Terezin-5.g-rsel

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account