ORTA AVRUPA’NIN ASİL ŞEHRİ VİYANA

ORTA AVRUPA’NIN ASİL ŞEHRİ VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana, Orta Avrupa şehirleri arasında asaletiyle bir yıldız gibi parlıyor. Viyana, görkemli yapıları, yaşam kalitesi ve gastronomi zenginlikleriyle dünyanın en özel şehirleri arasında yer alıyor. Burası sanatın, mimarinin ve müziğin başkenti. Viyana gezilecek yerler açısından sadece tarihi yapılarla sınırlı değil. Aynı zamanda yeme içme özellikleriyle önemli bir şehir.

VİYANA GEZİLECEK YERLER

Orta Avrupa turlarının ikinci durağı olan Viyana, yaşam standartları açısından dünyada ilk üçte yer alıyor. Ekonomi gücünün yüksek olduğu şehrin caddeleri, mimari yapıları, restoranları gibi birçok unsurla kendine has bir yapısı var. Zengin tarihin yanı sıra sanatın da merkezi olan Viyana’da, klasik müziğin, resmin ve heykelin en özgün halini bulabilirsiniz. Dünyanın en güzel şehirlerinden olan Viyana’da şimdi gezilecek yerleri mercek altına alalım. Bu şekilde güzel bir Viyana turu yapabilirsiniz.

HOFBURG SARAYI

Viyana’da yüzyıllardır hüküm süren Habsburg Hanedanlığı’nın kışlık saray olarak kullandığı yerdir. Günümüzde hala devlet adamlarını içinde barındırır.  Şehrin tam merkezinde yer alan sarayın içinde çeşitli müzeler de yer almaktadır. Sarayın önünde Kral Franz Joseph’in heykeli yer almaktadır. Bir zamanlar imparatorların konutu olan saray, şimdi çağdaş yapılarla genişletilmiş.

SCHÖNBRUNN SARAYI

Schönbrunn Sarayı, Habsburg Hanedanlığı’nın yazlık saray olarak kullandığı yerdir. Şehrin biraz dışında kalan sarayın içi ve dışı muhteşem güzelliklerle dolu. Özellikle sarayın arka tarafında yer alan bahçe, dünyanın en iyi peyzaj çalışması olarak gösterilir. Geniş bir alana yayılan bahçede gezebilirsiniz. Ayrıca, arka tarafta yer alan heykelleri de yakından incelemenizi öneririm. Sarayın içinde de kraliyet yaşantısını yakından görme şansını yakalıyorsunuz. Yemek odalarından, Kraliçe Sisi’nin bakım odalarına kadar birçok yere hayran kalacaksınız.

MARIA THERESIA MEYDANI

Şehrin merkezinde yer alan bu meydan, turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerin başında geliyor. Meydanın ortasında “Avrupa’nın Anası” olarak adlandırılan Maria Theresia ve komutanlarının heykelleri yer alıyor. Meydan ayrıca önemli iki müzeye de ev sahipliği yapıyor. Doğa Tarihi Müzesi ile Güzel Sanatlar Müzesi’ni günümüzde şehrin en çok ziyaret edilen müzeleri arasında yer alıyor.

AZİZ STEPHAN KATEDRALİ

Şehirde mimari yapısıyla dikkat çeken kiliseler bulunuyor. Bunlardan en çok dikkat çekeni ise Stephans Katedrali. Burası, şehrin simgesi durumunda. Kilisenin içi de etkileyici güzellikte. Bölgedeki ilk kilise olan bu katedral aynı zamanda dünyaca ünlü müzisyen Mozart’ın cenaze törenine de ev sahipliği yapmış.

OPERA BİNASI

Viyana, dünyada klasik müziğin başkenti olarak geçiyor. Klasik müziğin dünyaca ünlü isimleri bu şehirde bulunmuş. Bu nedenle Viyana’dayken bir akşam klasik müzik konserine katılmanızı öneririm. Unutamayacağınız bir gece geçireceğinizden şüpheniz olmasın. Gelelim Opera Binası’na… Heybetli yapısıyla şehrin değerini artırıyor. Mimarisi hayran olunacak cinsten.

BELEDİYE BİNASI

Belediye binası her mevsim farklı güzelliklerle dolu. Etrafında aktivitelerin eksik olmadığı yerde yazın festivaller, kışın ise önüne kurulan buz pistiyle harika bir şölen havasına bürünüyor. Noel dönemi yaklaştığında da kurulan noel pazarları bölgeyi bambaşka bir hale sokuyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account