Orta Avrupa’nın İki Yakalı Şehri; Budapeşte

Orta Avrupa’nın İki Yakalı Şehri; Budapeşte

Avusturya-Macaristan İmparatorluğuna başkentlik yapmış Budapeşte, kelimenin tam anlamıyla tarihin değiştirip, dönüştürüp son haline getirdiği özel bir şehir. Batı yakası olan Buda ve doğu yakası olan Peşte’nin bir araya gelerek oluşturduğu bu efsane şehir Osmanlı egemenliği nedeniyle muhteşem Osmanlı mimarisini ziyaretçilerinin beğenisine sunar. Orta Avrupa turlarının vazgeçilmezi Budapeşte, dünyanın en iyi ışıklandırılmış şehirleri arasında yer alıyor. Kentin bu özelliğini tüm çıplaklığıyla görmenin önemli yollarından biri Tuna Nehri üzerinde bir bot turuna katılmaktır. Yapacağınız bu bot turuyla devasa boyutlardaki tarihi eserlerin gece karanlığına rağmen gündüzden daha ihtişamlı göründüğünü fark edip, belki de Orta Avrupa’nın en estetik görsel şölenine tanıklık edebilirsiniz.

genel2

Budapeşte’ye Nasıl Gidilir?

Genelde Orta Avrupa turlarının bir ayağı olarak ziyaret edilen Budapeşte’ye Türkiye’den çok sayıda direk ve aktarmalı uçuş bulunuyor. Türkiye’den yapılan tüm uçuşlarda varış noktası olarak Budapeşte’nin en büyük havalimanı olan Ferenc Liszt kullanılıyor. Alışveriş ve yeme içme açısından oldukça gelişmiş durumdaki bu havalimanından kent merkezine ulaşmak ta birçok Avrupa şehrindekinin aksine biraz karışık. Havalimanı çıkış kapısında bulunan 200E nolu otobüslerle metroya aktarma yapıp, otelinizin bulunduğu noktaya kolayca ulaşabilirsiniz.

Budapeşte’de Şehir İçi Ulaşım

Budapeşte’de şehir içi ulaşımı iki sözcükle ifade etmek gerekirse bunlar “basit” ve “etkili” olacaktır. Kentin hemen her yerine metro ve otobüs ağını kullanarak ulaşmanız mümkün. Dikkat edilmesi gereken tek husus kentin sabah ve akşam saatlerinde yoğunlaşan trafiği olmalı. Bu saatlerde bir yere gitmeniz gerekirse otobüsten çok metroyu kullanmayı tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Metro ve otobüslerde aynı biniş kartları kullanılıyor. Metro istasyonlarından temin edebileceğiniz bu biletleri tek kullanımlık, günlük, ya da haftalık olarak satın alabilirsiniz.

Budapeşte’de Görülmesi Gereken Yerler

Bir sanat müzesi gibi aydınlatılan ve hemen her noktasında kendinizi sanki özel bir yerdeymiş hissedeceğiniz Budapeşte’nin görülmesi gereken yerleri estetik olduğu kadar tarihsel açıdan da önemli. Bu nedenle öncelikli olarak Budapeşte gezisinin bir rehber eşliğinde yapılması gerektiğini söylemek mümkün. Tuna Nehrinin tarihle estetiği birleştirdiği bu şehrin görülmesi gereken en önemli noktası şüphesiz Buda Kalesi ve Balıkçı Burçları. Şehrin Buda bölgesinde yer alan bu ihtişamlı yapıyı gördükten sonra rotanızı sırasıyla Vörösmarty Meydanı, Büyük Pazar Alanı, Margaret Adası, Dohany Street Sinagogu, Aziz Stephen Klisesi , Opera Binası ve Szechenyi Hamamlarına çevirebilirsniz.

Mutlaka görülmesi gereken bu noktalara dair daha detaylı bilgi edinmek için “Budapeşte’nin En Çekici 10 Yeri” yazısını inceleyebilirsiniz.

Budapeste_kalesi

Zengin Macar Mutfağına Bayılacaksınız

Budapeşte, lezzet düşkünleri için ideal fakat bir o kadar da tehlikeli bir kent. Balkan, Orta Avrupa, Alman ve Osmanlı lezzetlerinin harmanlanarak bir arada sunulduğu Budapeşte’de muhteşem tatları denerken kolesterolünüzü düşünmek zorundasınız. Kolay kolay kimsenin hayır diyemeyeceği et yemekleri sunum için tadından taviz verilmeden hazırlanıp tüketiliyor. Av etleri de dahil olmak üzere kırmızı etin yoğun olarak kullanıldığı yemekler sulu ve ekmek banmaya müsaittir. Yemeklerin yanında en çok tüketilen içki ise kırmız şaraptır. Eğer Budapeşte’ye yolunuz düşerse Macar salamı, Tokaj şarabı ve paprika denilen kırmızıbiberden kaçışınız yok.

macar_mutfagi

Budapeşte’de Alışveriş

Vaci utca adı verilen caddenin Budapeşte’nin alışveriş merkezi olduğunu söylemek mümkün. Burayı bizdeki İstiklal Caddesi gibi düşünmek mümkün. Ana cadde üzerinde tüm ünlü markaların ürünlerini bulabileceğiniz mağazaların yanı sıra restoran, kafe ve döviz büroları da bulunuyor. Bu ünlü caddenin ara sokakları ise tamamıyla alışveriş için düzenlenmiş. Duna plaza, Corvin Aruhaz, Flavius Center, Great Hall ve Lurd Hazz da Budapeşte’nin önemli alışveriş merkezleri. Dönüşte dostlarınıza hediye etmek için bir şeyler almayı planlıyorsanız oldukça ünlü Macar şarapları ve kayısından yapılan ünlü Macar içkisi Palinka ideal.

Budapeşte Gece Hayatı

Gece hayatı Budapeşte’de “tam gaz” deyimini karşılayan türden. Her tarza hitap eden eğlence türü kentin çeşitli bölgelerinde sabahın ilk saatlerine kadar sürüyor. Oturup sakince muhabbet etmek isteyenler için Pub kültürü oldukça yaygın. Elektronik müzik eşliğinde sabaha kadar dans etmek isteyenler için de çok fazla alternatif var. Hatta disko konseptiyle hizmet veren A38 isimli bir gemi 2012 yılında dünyanın en iyi barı seçilmiş. Direksiyon kısmında bira fıçısı olan bir bisiklet kiralayarak 8-10 kişi hem biranızı içip hem de şehri pedallayabiliyorsunuz.

bir_bisikleti

Budapeşte’nin dünyanın en iyi kaplıcalarına sahip olduğunu bilen bilir. Her gün yüzlerce kişiyi ağırlayan bu kaplıcalar geceleri de çok katılımlı havuz başı partiler olarak hizmet veriyor. Mayo ve bikinilerinizle hem havuzun hem de dansın tadını çıkarabileceğiniz kaplıca partileri size İbiza gecelerini hatırlatabilir.

Budapeste_gece_hayati

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account