OSMANLI ŞEHRİ: SARAYBOSNA

OSMANLI ŞEHRİ: SARAYBOSNA

Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna Balkanlardaki en güzel şehirlerin başında geliyor. Yakın geçmişte çok büyük acılar yaşayan bu şehrin sokaklarında yürürken acının izlerini hala görmek mümkün. Kurşun izleriyle dolu binaların arasından geçerken sanki savaş dün yaşanmış gibi düşünebilirsin.  Fakat buraya geldiğinizde, öncesi ve sonrası olarak bir ayrıma varabiliyorsun.  Seyahat etmenin sadece güzellikleri değil, yaşanan savaşlar sonrası bırakılan izlere şahit olmana da vesile olan bir araç olduğunu farkedeceksin. Saraybosna bu konuda biçilmiş kaftan.  Her yanı ayrı bir hikaye Saraybosna’nın.

İlk durağım Yaşam Tüneli olarak da bilinen Saraybosna Tüneliydi. Havalimanının hemen arkasında bulunan tünelde 300 bin kişinin öldüğü savaş döneminde birçok kişinin de hayatını kurtarmış.  Girişte kendini Osmanlı torunu olarak tanıtan Abdi Yaşar ile tanışıyoruz. Türkçesi pek yok ama Türk hastası. İnanılmaz seviyor. Gerçi, Saraybosna bu konuda gerçekten farklıydı. Şu ana kadar seyahat ettiğim noktalarda Türkleri en çok seven kitle buradaydı gerçekten. Tünel 1993 yılında 4 ayda yapılmış. 1,6 metre yüksekliğindeki tünelin inşaasında askerler ve siviller beraber görev almış. Günümüzde acının hatırlanması için yapılmış bir müze.

Buradan atladık şehrin kalbi Başçarşı’ya. Burası muhtemelen 100 yıl önce neyse hala o. Ufak dükkanı bulunan esnaflar, bir sebil, bir cami. Her şey otantik. Geçmişin ruhunu yaşatan cinsten hani.

Saraybosna’da önemli yerler say say bitmez. Kısaca bahsedeceğim. Latin Köprüsü var mesela. Akla ilk gelen bu köprüde I.Dünya Savaşı’nın başlaması. Franz Ferdinand suikasti burada gerçekleşmiş. Sadece yayalar tarafından kullanılan köprü 1791 yılda sel felaketinden etkilendikten sonra yenileniyor ve günümüze kadar geliyor.

Saraybosna’nın en önemli simgelerinden birisi  milli kütüphanesi. 1992 yılındaki savaşta birçok kitabı zarar görse de günümüzde dönüşümü tamamlanmış bir merkez.  Franz Ferdinand öldürülmeden önce bu binada bir kokteyle katılmış. Buradan çıktıktan sonra köprüde öldürülmüş.

Dedim ya burası acıların şehri diye. Alifakovac isimli bir Müslüman mezarlığı var Saraybosna’da. Şehrin en önemli tepelerinde genellikle mezarlık var. Bunun da sebebi, şehitlerimiz başımızın tacı düşüncesiymiş. Bosna Hersek’li efsane lider İzzet Begoviç’in mezarı da burada yer alıyor.

Tavsiyeler

  • Bosna Kahvesini bir deneyin. Ben Dibek Kahvesine benzettim. İçimi hafif ve güzeldi. Saraybosna’da farklı zevklerle dekore edilmiş bir sürü kahve dükkanı var. Deneyimleyin derim.
  • Boşnak böreği yemeden dönmüyoruz. Bu önemli !
  • Saraybosna inanılmaz köfte kokuyor bazen. Cevapcici adında bizim köfte pideye benzeyen ürünleri var. Kocaman bir soğan ve pide ile ikram edilen köfteler oldukça lezzetli.
  • Özgürlük ateşi yanan bir meydana sırtınızı verdiğinizde sağdaki ilk sokakta ZlatnaRibica adında bir kafe göreceksiniz. Buranın özelliği her şeyin antika olması. Tuvaletinden masalarına her yer de binlerce detay var. Sohbet için ideal bir mekan değil. Sağa sola bakmaktan karşındakine dikkat edemezsin.
  • DzirloTeaHouse ! Buraya mutlaka uğramalısın. Sanırım 4 kere falan gittim. İnanılmaz tatlı sahipleri ve çayları var. Ben çok beğendim.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account