PARİS’İN GİZLİ HAZİNESİ PASAJLAR – I

PARİS’İN GİZLİ HAZİNESİ PASAJLAR – I

Paris’te şehir plancıları 18. Yüzyılı sonunda labirent şeklinde gizli pasajlar yarattılar. Pek çoğu kırık dökük ve restorasyona muhtaç olup günümüze ulaşmadan yıkılsa da hala bir kapıyı araladığınız zaman muhteşem mimaride zenginlikler karşınıza çıkabilir. Paris’in o bilindik gezi duraklarına ara verip bu pasajları keşfetmeye ne dersiniz? Her bir pasajda farklı bir güzellik sizi bekliyor. Pırıltılı bir sanat galerisi veya müzikten hoşlananlar için nostaljik plakların satıldığı tezgahların kenarından yürüyebileceğiniz eski bir avlu. Neden olmasın? Paris sonuçta sadece Eyfel veya Louvre Müzesi değil!

Grand Cerf Pasajı

Birkaç yıl önce restore edilen Grand Cerf, Paris’in en güzel pasajlarından biri. Turistler çok ilgi göstermediği için pek kalabalık olmayan mekanda ev şeklinde sıralı pek çok alışveriş dükkanı görmek mümkün. Mücevher tasarımcısı Christian Lacroix tarafından keşfedilen bu pasajda Çiçekçi Marie Stark’ın sabahın ilk ışıklarında taze çiçeklerle donattığı bir dükkanı bulunuyor. Yine pasajda kaliteli şaraplar da bulmak mümkün. Pasajda aynı zamanda yaramazlık yapmak isteyenler için sert içkilerin servis edildiği harika bir bar ve alternatif bir alışveriş mekanı da bulunuyor.

Grand_Cerf

Adresi: 145 rue Saint-Denis, 1st arrondissement, metro Etienne Marcel

Bady Pasajı

Burası neredeyse küçük bir Hindistan. Pasaj içinde küçük baharat satan dükkanları görebilirsiniz. Her yerde tütsü kokuları yüzünüze çarpıyor. Köri soslu hızlı atıştırmalıklar ve dini simgeleri yansıtan heykeller de pasajda görebilecekleriniz arasında. Burada yaşayan bir atmosfer var. Yemekler baharatlı olsa da daha çok Fransız müşteriler düşünülerek yemesi kolay şekilde hazırlanıyor. Fiyatlar ise oldukça ucuz. Kısaca lezzetli ve hesaplı Hint yemekleri için bu pasaja uğramakta fayda var!

Bady_Pasaj

Adresi: 43 rue du Faubourg-Saint-Martin, 10th, metro Chateau-d’Eau

Galerie Vivienne

Burada görkemli heykeller, nadir bulunan mozaikler, büyük heykeller olağanüstü şekilde korunmuş. Ayrıca şık ve kaliteli restoran ile alışveriş mağazaları karşınıza çıkabilir. İlk defa Jean-Paul Gaultier burada butik açarken onu diğerleri izledi. Wolff & Descourtis’da cool tasarımcı Didier Ludot’un ürünlerini görebilirsiniz. Paris’in en iyi şarap mağazası Les Caves Legrand, şayet yemek yemek veya içki içmek istiyorsanız Bistrot Vivienne gayet iyi bir tercih olacaktır. A Priori Thé ise kahve ve çay içmek için özel bir mekan…

Galerie_Vivienne

Adres: galerie-vivienne.com, 2nd, metro Bourse

Molière Pasajı

Fransa’nın ünlü tiyatro oyuncularının performans sergilediği bu pasaj, büyük Fransız yazar Molière’in adıyla anılır. Bu tiyatro hala varlığını koruyor ancak adı La Maison de la Poésie olarak değiştirilmiş. Pasajda dünyanın farklı yerlerinden gelen sinema meraklıları için pek çok sinema afişi bulunuyor. Japon ayakkabı tasarımcısı Tamano Nagashima’nın ortalama 250 Euro’ya sattığı özel yapım ayakkabıların yapıldığı küçük bir atölyesi var. Bu pasaj hemen yakınında yer alan Les Halles alışveriş merkezi ile karşılaştırıldığı zaman neredeyse bir cennet.

Adres: 161 rue Saint-Martin, 3rd, metro Rambuteau

Du Caire Pasajı

Özgün mimarisi, cam çatısıyla, endüstri giysisine bürünmüş çok fonksiyonlu bir pasaj. Labirent şeklindeki Passage du Caire içinde moda atölyeleri ve stüdyolar da yer alıyor. Pasajın hemen yan sokağında müşterilerini rezervasyonsuz kabul eden şaraplarıyla ünlü Frenchie adında trend bir restoran da bulunuyor.

Adres: 2 place du Caire, 2nd, metro Sentier

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account