PARİS’İN GİZLİ HAZİNESİ PASAJLAR – II

PARİS’İN GİZLİ HAZİNESİ PASAJLAR – II

Paris’te şehir plancıları 18. Yüzyılı sonunda labirent şeklinde gizli pasajlar yarattılar. Pek çoğu kırık dökük ve restorasyona muhtaç olup günümüze ulaşmadan yıkılsa da hala bir kapıyı araladığınız zaman muhteşem mimaride zenginlikler karşınıza çıkabilir. Paris’in o bilindik gezi duraklarına ara verip bu pasajları keşfetmeye ne dersiniz? Paris’in gizli hazinesi pasajlar ikinci bölümüyle sizlerle;

Cour du Bel Air

Eskiden düzinelerce atölyenin yer aldığı bu pasajda şimdi gayrimenkul satış dükkanları yer bulmuş durumda. Burası Paris’in kalbinde bir köy gibi. Cour du Bel Air, sarmaşıklarla kaplanmış duvarları, ağaç ve çiçekleri ile en güzel pasajlardan biri. Sanat kitaplarının satıldığı birkaç kitapevi ile görülmeye değer notalardan biri.

Adres: 56 rue du Faubourg Saint-Antoine, 12th, metro Ledru-Rollin

Jouffroy Pasajı

 Daima kalabalık ve eğlenceli. Bu pasajın 19 yüzyıl duygusunu yaşatan nostaljik bir havası var. Madame Tussauds her zaman dolu. Jouffroy’da tarihe büründürülmüş bir oyuncakçı dükkanı ve antika baston satan bir dükkan da bulunuyor. Pasajın sonunda Chopin Hotel var. Pasajda ayrıca görkemli sanat kitaplarının ve harika fotoğrafların yer aldığı mekanları bulabilirsiniz.

Jouffroy (1)

10 boulevard Montmartre, 9th, metro Richelieu-Drouot

Choiseul Pasajı

 Tarihsel bir nitelik taşıyan Choiseul, anıt özelliği taşısa da listelere giremediği için hiçbir fondan destek bulamadı. Pasajın cam tavanı yağmur sızıntılarına karşı özensiz bir şekilde kapatılmış. Pasajın içinde küçük biblo satan mağazalar, ikinci el kitapçılar, neredeyse küçük bir Seul havası yaşatan Kore restoranı görülecekler listesi arasında yer alıyor.

Choiseul

passagechoiseul.canalblog.com, 2nd, metro Quatre-Septembre

Panoramas Pasajı

 Panoramas Pasajı pek çok süprizler taşıyor. Sayısız labirentin yer aldığı Panoramas’da sıradışı şarap butikleri dikkatinizi çekebilir.  Ayrıca pasaj pul koleksiyonerleri için ciddi buluşma noktalarından biri olarak gösteriliyor.

Panoramas

 passagedespanoramas.fr, 2nd, metro Grands Boulevards

Prado Pasajı

Prado, her ne kadar harap bir halde kalmış olsa da halen benzersiz art deco ayrıntıları görebileceğiniz bir pasaj. Afrika ve Asyalı kuaför salonlarıyla bilinen pasaj, kozmopolit bir göçmen dağılımına sahip. Afrika’nın doğusunda bulunan Mauritius Adası’na ait lezzetleri burada tadabilirsiniz. Ayrıca pasajda, biryani denilen bol baharatlı ve tavuklu Asya ülkelerinde sıkça yenen pilavı mutlaka yemelisiniz.

 passage-prado.org, 10th, metro Strasbourg Saint-Denis

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account