PARKIN İÇİNDEKİ GÜZEL ŞEHİR LVİV…

PARKIN İÇİNDEKİ GÜZEL ŞEHİR LVİV…

Ukrayna’nın batı yüzü olan ‘Aslanlar Kenti’ Lviv tam bir sanat şehri. Polonya’ya 70 km mesafede yer alan şehir mimari karakterini de bu komşu ülkeden almış. Ancak Lviv’de Alman ve Avusturya izlerini de görmek mümkün. Kent 16. yüzyılda Polonya hakimiyetindeyken büyük bir yangın geçirmiş ve neredeyse en büyük yenilenmeyi bu olaydan sonra yaşamış. Her yeri ağaçlar ve çiçeklerle bezeli şehir, park ve bahçelerle dolu. İçinde neredeyse 500 yıllık ağaçların yer aldığı Ivan Franko Parkı kentin en popüler noktaları arasında. Parkın adını taşıyan ünüversitenin tam karşısında. Fransız Lider Charles de Gaulle, Lviv’i gördüğünde; “Daha önce çok şehir gördüm parkları olan, ilk defa bir şehir görüyorum parkın içinde olan” demiş. Gerçekten harika parkları ile sizi büyüleyen bir şehir Lviv…

Dünya Savaşı’nın ardından neredeyse kendisini koruyabilen ender şehirlerden biri olan Lviv, tarihi bina ve sokakları, Özgürlük Bulvarı’nda bulunan ve 1897 yılında yapımına başlanan Opera binası, konser ve tiyatro salonları ve üniversiteleri ile kültürel şehir kimliğini de koruyor. Unesco Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bu güzel şehir Maria Zankovetska Tiyatro Binası, Latin dönemi çizgilerindeki Gotik katedrali, Golden Rose Sinagogu, eski kilise ve şapellerin olduğu meydanı ile de gezginlerin en çok fotoğrafladığı kentler arasında. Altın Nal Şatoları, Zolochev Kalesi, Polonyalı soyluların rezidansı konumundaki Olesko Şatosu görülecek diğer noktalar arasında. Lviv’in meşhur belediye binasının hemen yanında yer alan kahve madeni ve çikolata fabrikası yerel lezzetleri tadımlamak isteyenler için iyi bir fırsat oluyor.

Lviv’de Rynok Meydanı ve civarında çok yer görebilirsiniz. Yine Svobody Caddesi üzerinde alışveriş yapabileceğiniz pek çok dükkan ve cafe bulunuyor. Lviv turunuz sırasında çok sayıda şair, yazar ve düşünürün heykeli ile karşılaşabilirsiniz. Shechenka Bulvarı bunlar arasında. Dominican Manastırı, Ermeni Katedrali, Bernardine Kilisesi, Transfiguration Kilisesi görülüp fotoğraf çekebileceğiniz yerler arasında. 1 milyon civarı nüfusu olan Lviv’in yüzde 80’i kadın söylentileri ise tam bir şehir efsanesi. Ancak kadınlar şehirde hemen her iş kolunda çalışıyor. Ukrayna’nın Lviv kadar keşfedilecek pek çok güzel şehri var. Bu yüzden sizlere Prontotour’un Baştan Başa Ukrayna Turu’nu öneriyoruz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account