PERU’DA KAÇIRMAMANIZ GEREKEN 15 ÖZEL DENEYİM

PERU’DA KAÇIRMAMANIZ GEREKEN 15 ÖZEL DENEYİM

Peru’nun tüm harikalarını keşfetmeye tek bir yolculuk yetmez. Doğal yerler, arkeoloji, macera, eğlence, haz, kültür, tarih, dinlence ve daha fazlası sizin için pek çok seçenek bulacaksınız. İsterseniz Peru’ya özgü güzergahlardaki lezzetleri keşfedip İnkalar’ın izinde harika bir kültür deneyimi yaşayabilirsiniz. Yolculuğunuz planlarken Peru’nun büyülü yerlerinin yanı sıra yepyeni anılar biriktirebileceğiniz görmesi gereken çok yer olduğunu da unutmayın hepsini tadını çıkarın.

1- Caballitos de Totora (Totora Su Kamılı Gondolları)

Bu gondollar Totoro su kamışlarıyla elle yapılırdı. Gondollari Moche ve Chimu kültüründen insanlara aitti ve onları balıkçılık için kullanırlardı. Artık günümüzde gondolla iş ve ulaşımda kullanılan araçlara dönüştüler. Balıkçıların yanı sıra turist ve tatilcilerin de Huanchaco sahili, Pimentel sahili ve Santa Rosa sahili gibi yerlerde sörf yapmak için kullandıkları araçlar oldular.

2-  Peru Geleneksel Festivalleri

Peru’daki festivallerde birçok kutlamaya tanık olabilirsiniz. Paucartambo’da (Cusco) bulunan Virgen del Carmen Festivali sırasında Carmen’in imajını anlatmak için; dansçılar, büyülü ve dini karakterler tarafından çevrelenmiş bir geçit töreninde gösterilerini sergilerler.

3- Yerli Amazon Toplulukları

Amazon toplulukları biyo-çeşitlilik için bir barınak görevi görür. Peru’nun yağmur ormanları da kendi kimlikleri, dillerine Loreto’dan Yagua topluluğu gibi kendine has gelenekleri olanlara da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Amazon üzerinde dileyenler lüks tekneler ile geziler yapabilirler.

4- Kırsal Topluluk Turizmi

Peru’da henüz modern toplumdan etkilenmeyen ve hala dokumacılar topluluğuna ev sahipliği yapan Titicaca Gölü’ndeki (Puno) Taquile adası gibi eski geleneklerini yaşatan birçok alan var.

5- Peru Atı’nın Paso Dansı

Bu dansı Lima’nın eteklerinde ve Lurin Vadisi’ndeki tarlalarda izleyin. Karakteristik özellikler taşıyan bu atlar dans adımları atarak yürüyorlar. Nisan ayında en iyi at yetiştiricileri bu özel cins atların danslarını Ulusal Peru Paso at yarışlarında sergiliyorlar.

6- Peru’nun Müzeleri

Peru’nun birçok şehrinde tarih ve antik kalıntıların ve sanat eserlerinin olduğu müzeler bulabilirsiniz. Gümüş, dokuma ve seramik koleksiyonları da eşsiz bir şekilde sergileniyor.

7- Cusco’da Rafting

Cusco Urabamba Nehri’nde rafting keyfi yaşayabilirsiniz. Nehir debisi düşük akıntılar dışında daha riskli olan ve çağlayan gibi hızla akan akıntıların olduğu bölgelere de sahip.

8- Cusko’da İnka Yolu

İnkalar’ın imparatorluklarını birleştirebilmek için işaretlediği yerlerin izlerini görebileceğiniz bu yolu yürümeyi seçenleri benzersiz bir deneyim bekliyor. Çünkü bu yolun finali sizi Machu Picchu’ya götürüyor.

9- Ancash Cordillera Blanca Dağ Tırmanışı

Peru’nun bu muhteşem dağ sırası en yüksek doğa harikası olarak karşımıza çıkıyor. Huascaran dağı ve Milli Parkı bölgesinin flora ve faunasının yanı sıra doğal güzelliği de korunmakta. Trekking severler için muhteşem bir yer. Ayrıca bir diğer keyif de Ica’daki Huacachina Oasis’te Dune arabaları ile kum sörfü yapabilirsiniz.

10- Lima’daki Pachacamac Arkeoloji Sığınağı

Tanrı’nın kahini Pachacamac’ın Lima’nın 45 dakika güneyinde kalıyor. Bu merkez bir zamanlar kıyıdaki İnka ibadet merkeziydi ve İnkalar’dan önce gelen Lima, Wari ve Ychsma kültürlerinden tapınaklar ve piramitler içeriyordu.

11- Machu Picchu, Cusco ve Çevresi

Quechua dilindeki “eski dağ” anlamına gelen Machu Picchu’nun İnka Kenti, modern dünyanın 7 harikasından biridir. Bu bin yıllık yapı, Cusco kentinden trenle 112 km mesafede bulunuyor.

12- Tumbes ve Piuro’daki Kuzey Plajları

Peru’nun kuzey sahil şeridinde tüm yıl boyunca yaz mevsimi yaşanır. Plajların, iyi otellerin ve ünlü Peru mutfağının tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca ağustostan ekime kadar Antartika’ya göç eden kambur balinaları izlemek için de mükemmel bir yerdir.

13- Loreto’daki Amazon Nehri ve Pacaya-Samiria Ulusal Koruma Alanı

Peru’nun Loreto bölgesinin en büyük şehirlerinden olanIquitos’ta pembe yunusları da fotoğraflayabileceğiniz Amazon Nehri’nde muhteşem bir deneyim yaşayabilirsiniz. Amazon çevresindeki yerel yaşamı ve yer yer kabile özelliği gösteren toplulukları, florası ve hayvan türleri çeşitliliği ile dikkat çeken balta girmemiş tropik ormanlarda farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

14- Gastronomi Merkezi Lima

Peru’nun başkenti Lima aynı zamanda Amerika kıtasının da mutfak başkentidir. Lima, denizden, dağlık bölgeden yağmur ormanlarından gelen farklı malzemeler nedeniyle gerçek bir lezzet şehridir. Eski ve yeni pişirme tekniklerini harmanlayan, farklı dünya mutfaklarına açık olmaları ve etkileşmeleri Peru gastronomisinin kolaca gelişmesini sağlamış. Balık ve deniz ürünleri bazlı bir yemek olan “Trio de Cebiches” Lima’daki meşhur lezzetlerden sadece bir tanesi. Ayrıca Peru’nun patatesin ana vatanı olduğunu ve yüzlerce patates çeşidi bulunduğunu da hatırlatalım.

15- Arequipa’daki Colca Vadisi

5 bin metre yüksekliğe ulaşan dağların arasında Condor akbabalarının görkemli uçuşlarını seyretmek için harika bir yer. Colca Kanyonu’nun uçurumları ise dünyanın en derinlerinden olup yükseklikleri 4.160 metreyi buluyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account