POLONYA’DA GEÇMİŞE YOLCULUK YAPACAĞINIZ ŞEHİRLER: VARŞOVA VE KRAKOW

POLONYA’DA GEÇMİŞE YOLCULUK YAPACAĞINIZ ŞEHİRLER: VARŞOVA VE KRAKOW

Avrupa’da farklı bir rota görmeye ne dersiniz? Hele tarihe düşkün bir gezginseniz, bu ülke tam size göre… Sizi 2. Dünya Savaşı’nın en canlı tanıklarından olan Polonya’ya davet ediyoruz. Nazilerin 2. Dünya Savaşı’nı başlattığında saldırdığı ilk ülke olan Polonya, günümüzde Orta Çağ şehirleri ve doğal güzellikleriyle her daim turist çeken bir ülke.

Polonya, özellikle Avrupa Birliği’ne girdikten sonra ziyaretçi sayısında ciddi bir artış yaşadı. Dolayısıyla turizmden elde ettikleri gelir de hızlıca büyüdü. Ülkede gezilecek yerlerin yanı sıra birçok aktiviteyi de yapabilmek mümkün. Kayaktan yelkene, dağ yürüyüşünden eko turizme, kültür ve sanata kadar Polonya ziyaretçilerine çok fazla aktiviteler sunuyor. Polonya’nın en gözde şehirleri başkent Varşova ile Krakow… Şimdi bu iki şehri biraz yakından tanıyalım…

KÜLLERİNDEN DOĞAN VARŞOVA

Polonya’nın başkenti Varşova, Avrupa’nın sayılı güzel şehirleri arasında yer alıyor. 2. Dünya Savaşı’nda tamamen yıkılan şehir adeta küllerinden yeniden doğmuş. Öyle ki, yıkıntının ardından şehir orijinal haline çok yakın olarak tekrar inşa edilmiş. Harika bir şekilde baştan inşa edilen Varşova, bugün çok yeni bir şehir olsa da tarihi görüntüsünden hiçbir şey kaybetmemiş.

VARŞOVA GEZİLECEK YERLER

Varşova gezilecek yerler arasında Kraliyet Sarayı, 3. Zygmunt Waza sütun heykeli, Kraliyet Meydanı, Çanlı meydan, şehre giriş anıtsal kapısı Barbakan, Deniz Kızı Sirena anıtı ve Madam Curie’nin evi gibi noktalar bulunuyor. Şehrin en çok ilgi gören yerlerin başında Old Town denilen Eski Şehir Bölgesi geliyor. Varşova’da nostalji ve trendi burada bir arada görebilirsiniz. Burası, 2. Dünya Savaşı öncesi ile aynı görüntüye ulaşması için orijinal olarak yapılmasına çok özen gösterilen yerlerin başında geliyor. 13. yüzyıldan kalma bir kale, etrafında rengarenk binalar, cafeler ve restoranların olduğu alanda harika fotoğraflar  çekeceğinizden şüpheniz olmasın. Ayrıca bu bölgede el yapımı hediyelik eşyalardan da satın alabilirsiniz.

Varşova’da görülmesi gereken yerlerden biri de, 1950’li yıllarda 231 metre yüksekliğiyle zamanının en büyük binası olan Kültür ve Bilim Sarayı olmalıdır. Yaklaşık 3 binden fazla odası bulunan saray, Varşova’yı bir bakışta görmek isteyenler için mükemmel bir fırsat sunuyor. Adından da anlaşıldığı gibi Kültür ve Bilim Sarayı; tam bir tarih, bilim, kültür ve sanat kompleksidir.

Kültür sanat açısından da önemli bir şehir olan Varşova’da dünyaca ünlü piyano virtüözü ve cenaze müziğinin bestecisi Frederic Chopin’in müzesini gezmenizi tavsiye ederiz. Polonyalı bestecinin müzesi turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Bu arada Varşova’da yeşil alanların fazlalığı da oldukça dikkat çekiyor. Kentin en büyük parkı, şehir merkezine çok yakın bir konumda olan Lazienki’dir. Parkta doğa ile baş başa kalabilirsiniz. Yürüyüş yapıp keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

GEÇMİŞİ 7. YÜZYILA DAYANAN ŞEHİR: KRAKOW

Polonya’nın tarihi eskiye dayanan şehirlerinden biri de Krakow’dur. Polonya’nın en büyük ikinci şehri olan Krakow’un geçmişi 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Sahip olduğu derin tarihi ile kültürel miras, Krakow’u ülkede en çok ziyaret edilen ikinci şehir durumuna getirmiştir. Kent, Orta Çağ’dan günümüz modern mimarisine kadar uzanan geniş bir yelpazede sanatsal ve mimari değerleri bünyesinde barındırır. Wawel Kraliyet Sarayı, Wawel Katedrali, Aziz Mary Kilisesi, Krakow Tarih Müzesi ve Jagiellonian Universitesi’nin 14. yüzyıldan kalma eski binası bunlardan sadece birkaçıdır.

KRAKOW GEZİLECEK YERLER

Krakow gezilecek yerler arasında en önemli sayılan nokta UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan ve Avrupa’nın en büyük meydanlarından biri olan tarihi şehir merkezidir. Wawel Kalesi ve Papa II.Jean Paul’un rahip olarak ilk vaazını verdiği Wawel Katedrali, Pazar meydanı, Kumaş Pazarı-Kapalı Çarşı Sukiennice, Meryem Ana Bazilikası, Florianska caddesi, Barbakan, Slowacki Tiyatrosu şehrin görülecek diğer yerlerden bazıları…

Ayrıca Krakow’a gitmişken UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de bulunan Wieliczka Tuz Madeni’ni de görmenizi tavsiye ederiz. Polonya’nın Krakow kenti yakınlarında bulunan bir tuz madeni olan Wieliczka Tuz Madeni’nin önemli bir turizm merkezidir. Dünyanın en eski tuz madenlerinden biri olan bu yerde unutamayacağınız bir deneyim yaşayabilirsiniz. Buraya sadece sıradan bir tuz madeni olarak bakmamak lazım. Wieliczka Tuz Madeni, yer altı kilisesinden tuzdan heykellere kadar birçok sıra dışı yapılara sahip. Tuz madeninin en dikkat çeken yerlerinden biri de yerin altındaki göldür. Hatta zamanında bazı Lehistan Kralları’nın evliliklerinin bile burada yapılırmış.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account