PORTEKİZ’DE TARİH KOKAN BİR ŞEHİR: PORTO

PORTEKİZ’DE TARİH KOKAN BİR ŞEHİR: PORTO

Portekiz’in Venedik’i olarak bilinen Porto güleryüzlü insanları ile Avrupa’da sıcacık bir şehir. Ülkenin ikinci büyük ve tarihi şehri olan Porto’da gezilecek çok sayıda yer ve eski yapı bulunuyor. Bu yerleri turla gezerek keşfetmeye ne dersiniz? İşte Porto’da gezilecek yerler…

PORTO KATEDRALİ

Mimarisi ile herkesi etkileyen Porto Katedrali, şehrin merkezinde konumlanıyor. Roman tarzının önemli bir örneği olan yapı turistlerin yoğun ilgisini görüyor.  Çok eski ve tarihi geçmişe sahip olan bu katedralde 1387 yılında Portekiz Kralı I. John ve İngiltere Kraliyeti üyesi Prenses Philippa evlenmiş. Ayrıca şehrin en eski yapısı olarak biliniyor.

SAO BENTO TREN İSTASYONU

Porto’da ünlü bir tren istasyonu olan Sao Bento Tren İstasyonu, bölgesel trenlerin hareket ettiği bir istasyon. Şehir merkezinde konumlanan Sao Bento, duvarlarındaki çini desenleri nedeni ile turistlerin akınına uğruyor. Çini desenleri Portekiz’in tarihini anlatıyor. Rehber yardımı ile bu çiniler hakkında ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz. Porto’da gezilecek yerler arasında böylece yerini alıyor. Sao Bento, yapılmadan önce çok eski bir kilise varmış. Fakat kilise 1783 yılında çıkan bir yangında tamamen kül olmuş. Eski haline göre restorasyon çalışması yapılmadığı içinde yıkılıp yerine tren istasyonu inşa edilmiş.

SAO FRANCISCO KİLİSESİ

Porto’da bulunan büyüleyici bir diğer yapı da Sao Francisco Kilisesi. Portekiz’de en çok ziyaret edilen kilise olarak biliniyor. Kilise 14. ve 15. yüzyıllar arasında inşa edilmiş. Gotik ve barok mimarisinin özelliklerini üzerinde taşıyor. Kilisenin içerisi pahalı malzemeler ile süslenmiş.Öyleki dekorasyon için 400 kilo altın kullanıldığı söyleniyor. Kilise duvarları çiçek, meyve, hayvan ve eşitli dini motifler ile süslenmiş. Duvarlardaki ince işçiliği gören herkes büyüleniyor.

BORSA SARAYI

Asıl adı Palácio da Bolsa olan Borsa Sarayı, 19.yüzyılda akıllıca bir fikir üzerine inşa edilmiş. O zamanlarda şehri ziyarete gelen yabancıların bu şehre yatırım yapabilmeleri için Porto Ticaret Odası tarafından bir saray yapılmış. Bu nedenle de şehirde önemli bir tarihi değere sahip. Günümüzde ise Kongre Kültür Merkezi olarak kullanılıyor.

RIBERIA BÖLGESİ

Porto’nun eski evleri ile ünlü bölgesi Riberia… UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan meydanda renkli renkli boyanmış eski evler bulunuyor. Meydanın çevresinde cafeler ve küçük hediye dükkanları bulunuyor. Porto’da alışveriş yapabileceğiniz mekanları bu meydanda bulabilirsiniz. Riberia bölgesine gelmişken Douro Nehri’nin de birkaç fotoğrafını çekmeyi unutmayın.

TORRE DOS CLERIGOS KULESİ

1763 yılında inşa edilmiş olan Torre Dos Clerigos Kulesi, Clerigos Kilisesi’nin bir parçası. Porto’nun muhteşem manzarasını bu kulenin en üst katından görebilirsiniz. Ama önce 240 basamak çıkmanız gerektiğini söyleyelim. Ayrıca kulenin yukarısına çıkmak için küçük bir ücret ödemeniz gerekiyor.

BATALHA MEYDANI

Porto’da gezilecek yerler arasında bir diğer yer ise Batalha Meydanı, Igreja de Santo Ildefonso Kilisesi’ne ev sahipliği yapıyor. Kilise 1730 yılında inşa edilmiş. Barok tarzındaki mimarisi ile dikkat çeken kilisenin hemen yanında V. Kral Pedro’nun heykeli bulunuyor. Kral Pedro, Portekizliler için önemli bir yere sahip. Zamanında bu kral ülkenin gelişmesi için çok önemli adımlar atmış.

SANTA CATARINA

Şehrin en ünlü alışveriş caddesi olan Santa Catarina, Porto’da alışveriş yapmak için en popüler olan caddelerden biri. Hareketli bir yer olan Santa Catarina, ünlü mağazalara ev sahipliği yapıyor. Ayrıca oturup bir kahve içip dinlenebileceğiniz cafeler de burada bulunuyor. Porto’nun Nata adındaki kahvesi çok meşhurdur. Dilerseniz bu kahvenin tadına cadde de bulunan dükkanlardan bakabilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account