Porto’nun Haziran Şenliği: St John Festivali

Porto’nun Haziran Şenliği: St John Festivali

Porto şehrinde düzenlenen St John Festivali Avrupa’nın en renkli ve ilginç festivallerinden biridir. 24 Haziran günü kutlanan festival ertesi sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder. ‘’Haziran Şenliği’’ ve ‘’St John gecesi ‘’isimleriyle de anılan festivalin kutlanma alanı UNESCO tarafından dünya mirası listesinde bulunan tarihi Oporto şehir merkezidir.

Haziran gün dönümünde kutlanan bu festivalin kökeninde pagan adetleri ve hristiyan gelenekleri bulunmaktadır. Kuraklık aylarında nadir olarak yağan yağmurlara karşı şükran duygularının ifade edilmesine dayanan festival aynı zamanda Aziz John ismiyle de bilinen Vaftizci Yahya’nın doğum tarihidir.

Festivalin en ilginç geleneklerinden biri erkeklerin pırasalarla kadınların ise limon dallarıyla birbirlerinin başlarına vurmalarıdır. Geleneklere göre evlenme çağına gelen gençler hoşlandıkları kişilerin başlarına ellerindeki pırasaları ve limon dallarını vurarak ilan-ı aşk ederler. Bu adetin kökeninde eril güce yönelik ihtirasların simgesel bir figürü olarak kabul edilen Aziz Anthony’e göndermeler bulunmaktadır. Günümüzde bu adet renkli plastik çekiçlerle yaşatılmaktadır. Festival alanındaki gençler tanışmak istedikleri kişilerin kafalarına bu çekiçlerle yavaşça vurmaktadırlar.

Douro-Nehri-porto

Festivaldeki en güzel görüntülerden biri hava karardıktan sonra gökyüzüne bırakılan binlerce fenerdir. Festival alanında ve diğer mahallelerde şenlik ateşleri yakılarak üzerinden atlanılır. Gecenin ilerleyen vakitlerinde Douro Nehri kıyısında yapılan havai fişek gösterileri festivalin zirve noktasıdır. 15 dakika süren havai fişek gösterisi sonrası multimedya müzik eşliğinde özel donanımlı tekneler nehrin ortasında yol alır ve nehir kıyısındaki katılımcıları coştururlar.

Ayrıca şenlikler sırasında katılımcılara kek, hamur işleri, tatlı türleri, şarap ve pamonha, cural gibi geleneksel mutfak lezzetlerinden örnekler sunulur.

Festival çılgın eğlence ve partilerle sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder. Festivalin en önemli geleneklerinden bir diğeri ise yapılan sabah banyosudur. Douro Nehri sularında yüzlerce katılımcı hep beraber banyo yaparlar. Bu banyo Vaftizci Yahya’ya ithaf edilen sembolik bir vaftiz törenidir. Festival öncesi toplanan yonca, ot ve sarmaşık kökleri rendelenerek şişelere doldurulur. Hazırlanan bu malzemelerle vaftiz töreni sırasında insanlar vücutlarını yıkarlar. Bu kokulu banyonun mutluluk getireceğine ve günahlardan arındıracağına inanılmaktadır.

sao-joao-porto_festival

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account