Prag Alışveriş Rehberi

Prag Alışveriş Rehberi

 

Prag için alışveriş cenneti gibi bir tanımlama yapmak zor olsa da, şehrin bu konuda ciddi alternatifler sunduğunu bilmekte fayda var. Öncelikle genel olarak Çek Cumhuriyeti’nde tekstil ürünlerinin çok pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de 20-30 TL ödeyerek aldığınız bir kıyafetin Prag’da 90-100 TL fiyatlarla satıldığını görmeniz mümkün. Bu durumun en önemli nedeni, ülkenin tekstil üretimi konusunda çok gelişememiş olması. Bunun yanında bir tatil klasiği olan hediyelik alışverişi konusunda içiniz rahat olsun. Çok ünlü el yapımı kristalleri, ahşap oyma süs eşyaları ve birbirinden güzel magnetleri çok uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Prag’da Nerelerden Alışveriş Yapılabilir?

Prag’dan dünyaca ünlü markların Türkiye pazarına girmeyen kış koleksiyonlarını alabilirsiniz. Kış aylarının hayli soğuk olmasından kaynaklı, dünyaca ünlü markalar en iyi kış koleksiyonlarını Çek pazarına sürüyor. Bu tür kaliteli tekstil ürünlerini ve birbirinden ünlü markaların mağazalarını Parizska Caddesi’nde bulabilirsiniz. İstanbul Nişantaşı’sı gibi düşünebileceğiniz bu cadde Ünlü Old Town Meydanı’nın hemen yanında yer alıyor. Ayrıca Wenceslas Meydanı ve civarı da alışveriş yapabileceğiniz bölgelerden biri. Bu bölgede tekstil ürünlerinden çok antika ve hediyelik eşya gibi ürünleri bulabilirsiniz. Özellikle, kitap ve müzik ürünleri almak istiyorsanız, doğru adres Wenceslas Meydanı.

Prag-parizska-caddesi


 

Prag Sokak Pazarları

Aslında küçük bir kent olan Prag’da, sokak pazarlarının ayrı bir yeri var diyebiliriz. Özellikle Wenceslas Meydanı ve Old Town’ın tam arasında bulunan Havelske pazarı, hem Praglılar hem de turistler tarafından en çok ilgiyi gören yerdir. Burada gıda ürünlerinden hediyelik eşyaya kadar birçok şeyi bulmak mümkün.

Old Town’dan Menceslas Meydanı’na yürüyerek gitmeyi düşünürseniz (10 dakikalık mesafede) bu pazarın yanından geçeceksinizdir. Havelske’den biraz daha büyük olan Prazska pazarı ise, Prag 2. Bölgede bulunuyor. Pazartesi ve Cumartesi günleri kurulan bu pazara, 1, 3, 14 ve 25 numaralı tramvaylarla ulaşabiliriniz. Yine bu pazarda da birbirinden güzel kristalleri, ahşap oymaları, taze gıda ürünlerini ve antika eşyaları bulmanız mümkündür.

Prag-sokak-pazari


Prag’dan Ne Alınır?

Prag’dan alınabilecek en değerli eşyanın, 14. Yüzyıldan beri geleneksel olarak yapımına devam edilen Bohemya kristalleri olduğunu söyleyebiliriz. Birçok mağazada bu kristalleri bulmak mümkün. Prag’dan alınabilecek bir başka özgün eşya ise Granat taşı. Dünya’da sadece bu bölgeden çıkarılabilen Granat taşlarını alırken dikkat edilmesi gereken şey, taşın pirinç tanesinin yarısından büyük olmaması. Daha büyük boyutlardaki taşlar, Hindistan’dan getiriliyor ve kesinlikle orijinal değil. Gerçek granat taşının, pirinç tanesinin yarısından daha büyük bir versiyonu bulunmuyor.

Prag alkol üretimi konusunda en özgün tarza sahip olan şehir. Prag’dan dönerken Çeklere özgü Bacherovka içkisini satın alabilirsiniz. Şifalı su ve bolca baharattan yapılan bu içkinin yanı sıra Yeşil peri olarak da bilinen Apsent içkisinin en kalitelisi Prag’da üretilmektedir. Dolayısıyla Prag’dan dönerken valizinizi (3 litreyi aşmamak şartıyla) kendiniz ya da arkadaşlarınız için alabileceğiniz Çek içkileriyle süsleyebilirsiniz.

Prag'dan-ne-alinir

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account