Prag Hakkında Genel Bilgiler

Prag Hakkında Genel Bilgiler

Orta Avrupa’nın en büyük ve en önemli şehirlerinden biri olan Prag, dünyanın en ünlü turizm şehirlerinden. Prag’ın böyle bir unvana sahip olmasınınsa birçok nedeni var. Öncelikle Prag, müthiş bir ortaçağ kenti. Ortaçağa tanıklık etmiş birçok şehirden farkı ise, o döneme ait kalıntıların hala işlevsel bir şekilde sanat ve estetikle harmanlanarak kullanılıyor olması. Hemen ortasından, geçen Vltava Nehri, nehri ve tüm kenti koltukları altına almış gibi duran ihtişamlı Prag Kalesi, UNESCO tarafından koruma altına alınmış efsane şehir meydanı, barok ve gotik mimarinin en ihtişamlı örnekleri olan dev katedralleri ile Prag, ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken en güzel şehirlerden. Eğer Prag’a gitmeye karar verdiyseniz, bazı şeyleri önceden bilmenizde fayda var. Genel bilgiler başlığında toparladığımız, bu ayrıntılar şöyle:

Prag_Karlovy_Vary_genel

Bilinmesi Gerekenler

Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve kullanılan Çekçedir. Halkın önemli bir bölümünün İngilizce bildiğini söyleyebilirsiniz. Özellikle turistik bölgelerde hemen herkes İngilizce bilir. Çek Cumhuriyeti’nde kullanılan para birimi ise Çek Kronu’dur. “Kc” şeklinde simgelenen Kronu, 100 Kc = 10 TL gibi düşünebilirsiniz. Prag’da para birimi değiştirirken oldukça dikkatli olmak gerekir. Tabelada yazan rakamlar genelde aldatıcıdır ve bir kez alınan parayı iade etmezler. Bu konuda işleminizi güvenli bir şekilde tamamlamak için parayı vermeden karşılığını sormanız gerekir. Hatta mümkünse en güvenli yol bir rehberden yardım almaktır.

Prag’da 1 Ocak, 1 Mayıs, 8 Mayıs, 5-6 Temmuz, 28 Eylül, 28 Ekim, 17 Kasım, 24-25 ve 26 Aralık günleri resmi tatildir. Herhangi bir sağlık problemiyle karşılaştığınızda resmi tatil günleri de dahil olmak üzere her an 112’yi arayıp yardım isteyebilirsiniz. Acil servis aracının bulunduğunuz bölgeye ulaşma süresi olağan üstü bir durum söz konusu olmadığında maksimum 10 dakikadır.

prag_manzara

İklim ve Gezi İçin En İyi Zaman

Prag, kışların oldukça soğuk, yaz aylarının kararında sıcak, bahar aylarının ise yağışlı ve ılıman olduğu bir şehir. Eğer bir yaz gezginiyseniz, dev katedrallerin önünde o mistik havayı kısa kollu tişörtler ile solumak gerçekten müthiş olabilir. Zaten yaz mevsimi hangi şehre yakışmaz ki? Fakat Prag’ın bir sonbahar şehri olduğu da somut bir gerçektir. Hatta Sonbahar aylarında dünyanın en romantik şehrinin Prag olduğunu söylesek Paris’e haksızlık etmiş olmayız. Her mevsimde ve her koşulda akıl almaz güzellikleri ziyaretçilerine yaşatabilen Prag’ı gerekirse bir kez daha giderek Sonbahar’da görmek inanın müthiş bir ayrıcalık.

prague_charles_koprusu

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account