Prag Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Prag Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Prag Avrupa’nın ortasında oldukça merkez bir konumda yer aldığı için birçok Avrupa ülkesinden ulaşımı oldukça rahat. Hızlı tren ağı ile çok kısa zaman içinde İtalya, Avusturya ve Almanya gibi diğer Avrupa ülkelerinden Prag’a ulaşılabiliyor. Türkiye’den Prag’a ulaşmak ise hava yollu ile oldukça kolay. Zira hemen hemen tüm havayolu şirketleri Prag Vaclav Havel Havalimanı’na direk uçuş düzenliyor. Sefer sayıları da oldukça sık.

Havalimanı-Kent Merkezi Ulaşımı

Prag’ın Vaclav Havel havalimanından kent merkezine ulaşmnın birçok yolu var. Öncelikle zaman sıkıntınız yoksa kullanabileceğiniz en ucuz ulaşım aracı shuttle. shuttle ile yaklaşık 90 czk ödeyerek kent merkezine ulaşabilirsiniz. Çok daha ucuz bir yöntem ise sizi metroya kadar götürecek olan 119 numaralı otobüs. Oldukça sık kullanılan ve ucuz olmasından kaynaklı çok tercih edilen taksiler ise önemli alternatiflerinizden biri. Üzerinde “AAA” işareti olan taksileri güvenle tercih edebilirsiniz. Bu taksilerle havalimanından kent merkezine ulaşım ortalama 500 – 700 czk arasında tutmaktadır.

Prag-Uluslararasi-havalimani


 

Prag Şehir İçi Ulaşımı

Prag oldukça gelişmiş bir ulaşım alt yapısına sahip. Yapacağınız konforlu ve ucuz ulaşımın fiyatları da oldukça düşük. Metro istasyonlarından, tramvay duraklarından, gazete büfelerinden ve otellerden alabileceğiniz biletleri yine tüm ulaşım araçlarında kullanabiliyorsunuz. Prag şehir içi ulaşımda kullanılabilen bilet fiyatları ise şu şekilde:

30 Dakika 24 CZK

90 Dakika 32 CZK

24 Saat 110 CZK

3 Gün 310 CZK

Prag Metrosu

Prag’da kullanılan en hızlı ulaşım yöntemi olan metro, genelde Prag’ın yerlileri tarafından tercih ediliyor. Eğer zaman probleminiz varsa ve şehrin gerçek yaşam alanlarını da görmek istiyorsanız metroyu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Metro kullanımı ayrıca, Prag kent hayatını gözlemlemek için size önemli fırsatlar sunacaktır.

Prag-Metrosu


 

Tramvaylar

Prag’da kullanımı en az metro kadar yaygın olan ulaşım aracı tramvaydır. Biraz yavaş olmasına rağmen özellikle turistler için birçok avantaj sağlamaktadır. Sefer sayısı çok sık olduğu için bir tramvayı bekleme süresi 2-10 dakika arasıdır. Yerin üstünde olmasından kaynaklı seyahat esnasında bir çok yeri görebilirsiniz. Toplam 24 tramvay hattı bulunan Prag’da turist tramvayı olarak da bilinen 22 numaralı tramvay oldukça ünlüdür. Bu hatta bindiğinizde Prag’ın görülmesi gereken hemen her noktası görebilirsiniz.

Prag-tramvay


 

 Otobüsler

Tramvay ve metro ağı oldukça etkin bir kullanım ağına sahip olduğu için otobüsler genelde çok az kullanılmaktadır. Özellikle şehrin uzak noktalarına gidecek yolcular tarafından kullanılan otobüsler gündüz ve gece otobüsleri olmak üzere 24 saat hizmet vermektedir.

Taksiler

Prag’da taksi kullanımı dikkat edilmesi gereken hususlardan biri. Çok sık taksi olmakla birlikte özellikle turist yoğunluğunun olduğu bölgelerde fahiş fiyatlarla karşılaşmak mümkün. Prag’da kullanılabilecek en güvenli taksiler üzerinde “AAA” logosunu gördüğünüz taksilerdir. Hali hazırda yoldan geçen bir taksiye binmemenizi öneririz. Taksi kullanımının en güvenli yolu “Fair Place” tabelaların altında bekleyen taksilerdir. Bu bölgelerden bindiğiniz güvenli ve ruhsatlı taksilerin açılış ücreti 40 CZK’dır. Kilometre başına ise 28 CZK ücret alınmaktadır. Prag taksilerinde taksi beklediği zaman da dakikada 6 CZK atmaktadır. Bu nedenle taksi kullanırken trafik durumuna da göz atmak yararınıza olacaktır.

Prag-Taksi


Yürüme

Eğer Prag’da görmek istediğiniz yerler sadece turistik bölgelerse, görmeni gereken yerlerin hepsi birbirine yürüme mesafesinde olduğu için toplu ulaşım kullanmanıza çok gerek kalmayabilir. Turistler tarafından en çok kullanılan yöntem olmakla birlikte, kış aylarında Prag’ın oldukça soğuk bir iklime sahip olduğunu unutamamak gerekiyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account