Prag’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Prag’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Yaklaşık 1,5 milyon nüfusa sahip bir Ortaçağ şehri olan Prag, belki de görülmesi gereken yerler listesi hazırlamanın en zor olduğu kent. Gerek tarihsel, gerek sanatsal oldukça zengin olan Prag’da adım attığınız her kaldırımın, kafanızı kaldırıp baktığınız her yerin mutlaka bir önemi bulunuyor. Dolayısıyla aylarca kalındığında bile her gün yeni bir yerin keşfedilebileceği Prag’da ortalama bir tatil süresini boyunca mutlaka görülmesi gereken yerleri sizler içi toparladık. İşte, bu görkemli Ortaçağ şehrine geldiğinizde görmeden ayrılmamanız gereken yerler:

Old Town Meydanı

Prag’da gezilecek yerlerin başında Old Town Meydanı geliyor. UNESCO tarafında dünya kültür mirası listesine alınan bu meydan başlı başına görülüp gezilmesi gereken bir yer olmakla birlikte Astronomik Saat Kulesi, Tyn Katedrali ve St. Nicholas kilisesi gibi önemli yapıları da bünyesinde barındırır.

Karl Köprüsü

Dünyanın en eski taş köprüsü olma özelliği taşıyan Karl Köprüsü, yine Prag’ın gezilecek yerleri listesinde başı çeker. Hem tarihsel önemi hem de romantik atmosferiyle turistlerin en çok uğradığı yerlerden olan bu köprü, Vltava Nehri üzerinde öyle güzel manzaralar sunar ki, sokak sanatçılarının da sağladığı müthiş atmosfer ile hazırlıksız evlilik tekliflerinin dünya üzerindeki en bilinen adreslerindendir.

Astronomik Saat

En az Karl Köprüsü kadar önemli bir geçmişe sahip olan Astronomik Saat’in en önemli özelliği dünya üzerinde hala çalışmakta olan eski saat olmasıdır. Oldukça ilginç bir hikayeye sahip bu saat ayrıca her saat başı tekrarlayan animasyonuyla turistlerin görmeden geçmedikleri bir eserdir.

Prag Kalesi

Prag kalesi belki de Prag’da görülmesi gereken en önemli yerdir. Dünyanın en eski ve en ihtişamlı kalelerinden biri olan Prag Kalesi, Old Town Meydanı gibi görülmesi gereken birçok yapıyı bünyesinde barındır. Cumhurbaşkanlığı köşkünün de içinde bulunduğu bu tarihi yapı şehir içinde bir şehir gibidir ve dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Prag’a tepeden bakabilmenin tek yoludur.

Dans Eden Ev: Yapım ve inşa süreci yoğun tartışmalara tanık olsa da, tamamlandıktan sonra Prag’ın en önemli simgelerinden biri olmayı başarmış Dans Eden Ev, Ortaçağ’ın gotik ve barok mimarisiyle ünlü Prag 1. Bölgede bulunan tek modern yapıdır. Dans eden iki çifti andıran bu yapının üst katında mükemmel nehir ve Prag Kalesi manzarasına sahip bir Fransız restoranı bulunur.

Wenceslas Meydanı

Prag’ın Old Town’dan sonra en önemli meydanı olarak tanımlayabilir. Bir çok tarihi olaya ev sahipliği yapması nedeniyle ünlü olan bu meydan UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Çekoslovakya’da komünizmin bitmesi bu meydanda yapılan gösterilerle anılmaktadır. Prag’ın önemli simgelerinden biri olan Ulusal Müze de bu meydanda yer almaktadır.

Lesser Town Meydanı

Prag gezilecek yerler listesindeki en önemli meydanlardan biridir. Etrafı tarihi yapılarla çevrili olan bu meydan, Prag’da barok mimarinin en iyi örneklerine ev sahipliği yapmaktadır.

St. Nicholas Kilisesi

Prag’da iki adet St. Nicholas Kilisesi bulunur. Bunlar iri ünlü Old Town Meydanında bulunurken diğeri de Lesser Town Meydanındadır. Lesser Town’da bulunan St. Nicholas barok mimarinin Prag’daki ünlü eserlerindendir. Bu kilisenin içinde bulunan 30’dan fazla heykelin her biri birer sanat eseri olarak tanımlanmaktadır.

Ulusal Müze

Wenceslas Meydanında bulunan müze, Prag’da mutlaka gezilmesi gereken müzelerdendir. Doğa, tarih ve sanat gibi birçok alanda 14 milyon civarı eserin sergilendiği müze bünyesinde birçok alt müze barındırmaktadır. Müzenin ön kısmında ışıklandırılmış bir Vaclav Havel görseli bulunmaktadır.

Terezin Kampı

Prag’a yaklaşık 1 saatlik mesafede bulunan Nazi toplama kampıdır. 2. Dünya savaşı boyunca yoğun bir şeklide kullanılmış olan kampın içinde, Alman ordularının kaçabilmesi için yapılmış oldukça uzun bir tünel, binlerce anıt mezar ve krematoryum bulunmaktadır.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account