GÜRKAN EROL UZAKROTA SUMMIT 2017”DE MÜŞTERİ SADAKATİNİ ANLATTI

GÜRKAN EROL UZAKROTA SUMMIT 2017”DE MÜŞTERİ SADAKATİNİ ANLATTI

Prontotour Genel Müdür Yardımcısı ve CMO’su Gürkan Erol, Uzakrota Travel Summit 2017’de turizmde müşteri sadakati konulu bir sunum yaptı. Fairmont Quasar’da gerçekleşen etkinlikte konuşan Gürkan Erol, Prontotour’un müşteri sadakati ve memnuniyeti ile ilgili yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Prontotour’un müşteri sadakati konusunda verileri nasıl kullandığının altını çizen Gürkan Erol, farklı sektörlerden örnekler vererek, “Mesela bir futbol maçı düşünün. Real Madrid ile Barcelona karşılıklı maç oynuyor. Hiçkimse skor tutmayıp maç sonunda daha iyi olan kazanmıştır demiyoruz. Sonunda rakamlara mutlaka bakıyoruz. Biz de kendi sektörümüzde bunu uygulamak zorundayız. Bu sistemi de CRM olarak adlandırıyoruz” dedi.

CRM sisteminde önemli hususların olduğunu ifade eden Gürkan Erol, “Bu sistemin düzgün olarak çalışması için  müşteriyi tanıyor olmamız lazım. Ayrıca müşterinin geçmişini bilmek de çok önemli. Çünkü müşterinin geçmişini bilirseniz, bağlarınız çok daha güçlü olabiliyor” diye konuştu.

Prontotour’un yurt dışında sektör lideri olmasının tesadüf olmadığını anlatan Gürkan Erol, “Çok tecrübeli bir operasyon ekibine sahibiz. Birçok ülke ile bağlantılarımız var. Dolayısıyla bu işi çok iyi yaptığımızı görüyorum. Müşteri ile diyaloglarımız da çok iyi düzeyde. Her müşteri seyahat dönüşünde aranarak memnuniyetini soruyoruz. Çok deneyimli rehberlerimiz ile de başarımızı üst noktalara taşıyoruz” dedi.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account