PRONTOTOUR REHBERİ AYHAN KALYAN KUZEY IŞIKLARIYLA ÜNLÜ LAPLAND’I ANLATTI

Finlandiya’nın kuzeyinde bulunan eski adıyla Laponya olarak da bilinen Lapland, özellikle kış aylarında turistlerin yoğun ilgisini görüyor. Karlar altında muhteşem bir görünüme bürünen Laponya’nın kendine has birçok aktivitesiyle misafirlerini adeta büyülüyor. Peki, bu masalsı bölgeyi Prontotour’un deneyimli rehberlerinden biri olan Ayhan Kalyan’dan dinlemeye ne dersiniz? Prontotour’un Lapland bölgesindeki turlarda ne tür aktiviteler yapılıyor? Ne yenir, ne içilir? Çocuklu aileler için uygun mu? İşte tüm soruların cevabı bu videoda…

LAPLAND’DA YAPILAN AKTİVİTELER NELER?

Lapland, Finlandiya’nın kuzeyinde kalan bir bölüm. Sami ırkının yaşadığı bir yer. Norveç, İsveç ve Finlandiya’nın yaşadığı bir bölgedir. Sami insanları hala geleneksel çadırlarda yaşarlar. Geleneksel avcıdırlar. Balık avlayıp, Ren geyiği yetiştirirler. Bir kurt cinsi olan Husky köpeklerini yetiştirirler. Kuzey ışıklarını burada görebilirsiniz. Her insanın ölmeden önce görmesi gereken doğa olaylarından bir tanesidir. Muhteşem bir görselle başbaşa kalıyorsunuz. Gökyüzündeki yeşil rengi olağanüstü bir görünüme sahip olur. Husky köpekleriyle kızak üstünde gezi yapabilirsiniz. Bir başka aktivitemiz Ren geyikleridir. Bunlarla da yarım saatlik bir gezimiz oluyor. Bu bölge çocuklu aileler için de çok idealdir. 7’den 77’ye herkesin burayı mutlaka görmesi lazım. Herkes çok eğleniyor. Kar motorları ile de burada donmuş bir gölün üzerinde geziyoruz. Ayrıca snow castle denilen buzdan kaleyi de ziyaret ediyoruz. Dünyada ilginç otellerden birisi. Aralık ayında yapılıp mart ayında tamamen eriyor. Burada somon balığı yiyoruz.

ProntoPlus ve Prontotour’un iki farklı turu bulunuyor. İkisi de çok eğlenceli geçiyor. Prontotour’un daha kısa süreli turunda Noel Baba’nın köyüne gidiyoruz. Noel Baba ile tanışma imkanı buluyoruz.

LAPLAND’DA NE YENİR?

Burası farklı bir coğrafya. Yeme içme alışkanlıkları doğal olarak farklı. Ren geyiği eti yiyorsunuz. Bunun yanı sıra somon balığı sıkça tercih edeceksiniz. Bazı restoranlarda isteğe bağlı ayı eti de görebilirsiniz. Geleneksel yemekler bunlardır. Ekmeklerinden de özellikle bahsetmek lazım. Tereyağ ve reçelle servis edilir.

LAPLAND’DA NE TÜR KIYAFETLER TERCİH EDİLMELİ?

Misafirlerimizin burası için önceden hazırlık yapması lazım. Burası Avrupa’dan daha farklı bir yer. Termal içliklerden çorap, eldiven, outdoor kıyafet, su geçirmeyen ayakkabı almalarını tavsiye ediyoruz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account