PRONTOTOUR REHBERİ BURAK ÇETİZ
HONG KONG’U ANLATTI

Prontotour Rehberi Burak Çetiz, Uzakdoğu’nun gözde rotalarından Hong Kong’u anlattı. Uzakdoğu, seyahat severlerin her sene gözde rotaları arasında yerini alıyor. Özellikle Çin özel yönetim bölgesi olan Hong Kong, bu rotalardan en çok tercih edilen yerler arasında. Prontotour Rehberi Burak Çetiz de Hong Kong turu yapmayı planlayanlar için bölge hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

İşte Burak Çetiz’in anlatımından Hong Kong…

Hong Kong 1997 yılına kadar İngiltere yönetiminde bir bölgeydi. Sonrasında İngiltere yönetiminden çıkarak Çin yönetimine girdi. Ama Hong Kong, özerk bir bölge olarak öne çıkıyor. Kendi gümrük kurallarını uygulayan ve kendi para birimine sahip olan neredeyse bir ülke statüsüne sahip bir bölge. Ayrıca burası dünyanın en ilginç şehir manzarasına sahip bölgelerden biri olma özelliğine sahip. Uzakdoğu ile ilgili bir dergi ya da katalog elinize alırsanız içerisinde mutlaka Hong Kong’un şehir siluetine yer verilmiş olduğunu görürsünüz. Bu bölgede bulunan binden fazla bina 100 metreden fazla bir yüksekliğine sahip.

Akşamları 15 dakikalık ışıklı lazerli gösteriler yaparlar. Bu gösteriye Işık Senfonisi diyorlar. Işık Senfonileri’nde lazerler ve led giydirmeler sayesinde olağanüstü güzel görüntüler ortaya çıkıyor. Bu gösterileri özellikle gemiden seyrettiğiniz zaman çok güzel bir manzara ile karşılaşıyorsunuz.

Bölgenin kişi başı 60 bin Dolar’ın üzerinde bir geliri var. Nüfusu ise 7 milyonun üzerinde. Nüfusu bu kadar fazla olsa da bölge 450-460 kilometrekare üzerinde kurulu. Bu kadar küçük olduğu için insana 2 günde gezilir gibi geliyor. Ama gece pazarları, devasa alışveriş merkezleri, canlı yaşamı, yüksek teknolojik ve finans merkezileri olan kuleleri ile bir taraftan çok modern görünse de Uzakdoğu’nun geleneksel hayatını da içine entegre etmiş bir bölge. Örneğin gece pazarlarında otantik ve geleneksel ürünler satıyorlar.

Bizim Hong Kong paket turumuzda iki günlü bir gezi programı bulunuyor. İlk günde Ocean Park’a gidiyoruz. Bölgede iki tane önemli park bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Ocean Park diğeri ise Disneyland. Bu iki proje için çok paralar harcanmış. Programa dahil olarak teleferik ile güzel bir Hong Kong manzarasını görüyoruz. Bu park hem eğlence parkı hem de memeli parkı olarak hizmet veriyor. Ocean Park içinde pandaları yakından görebilirsiniz.

Hong Kong’da gezilecek yerler arasında bir diğeri ise Lantau Adası. Bu ada 35 metrelik bir büyüklüğe sahip Budha heykeline ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Hong Kong bölgesinde 200’e yakın ada bulunuyor. Lantau Adası bunlardan en büyüğü olma özelliği taşıyor. Akşamları da gece pazarlarını geziyoruz ve şehir ışıklandırmasını görmek için de yemekli tekne gezisine çıkıyoruz. Hong Kong turumuzdaki misafirlerimizle birlikte yaptığımız aktiviteler bu şekilde oluyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account