PRONTOTOUR REHBERİ, FAS’IN KIZIL ŞEHRİ MARAKEŞ’İ ANLATTI

Fas’ın turistik kenti Marakeş, ülkenin gözbebeği durumunda. Fas’a gelenlerin görmeden dönmediği şehir, misafirlerine tam bir Orta Çağ havası yaşatıyor. Arap ve Endülüs kültürünü göreceğiniz şehir aynı zamanda muhteşem bir doğaya sahip. Medinaları, dar sokakları, çarşı pazarları ve yeme içme mekanlarıyla etkisinden uzun süre çıkamayacağınız Marakeş’i bir de Prontotour’un deneyimli rehberi Eyüp Rüstem Yılmaz’dan dinlemeye ne dersiniz?

İşte Eyüp Rüstem Yılmaz’ın Marakeş ile ilgili izlenimleri…

Fas denildiğinde Marakeş olmadan olmaz. Ülkenin ismi Morocco, Marakeş’ten geliyor. Senede 10 milyon turist alan bir ülke. Fas’a gelen herkes Marakeş’e de mutlaka uğruyor. Burası bir Orta Çağ şehri. 1062 yılında kurulmuş. Günümüzde de Orta Çağ ambiyansı aynen devam ediyor. Özellikle Jemaa el-Fnaa Meydanı bu havayı çok iyi yansıtıyor. Peki bu meydanda ne var? Kültürel yüzyıllık süregelen ve nesilden nesile aktarılan şovlar da var. Sokak yemeklerinin olduğu bölümleri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bunun yanı sıra Fransız döneminde yeni şehirde yapılan sosyal etkinlikleri de görebilirsiniz. Dolayısıyla şehrin eski bölümü 10 milyon turisti buraya çekiyor desek yanılmış olmayız.

Marakeş’in aynı zamanda çok temiz bir havası var. 5-6 kattan fazla binaya izin verilmiyor. Herhangi bir imar kirliliği de yok. Yaşanabilir bir şehir olması ve 12 ay boyunca güneşe sahip olması cazip yönlerinden bazıları. Bunun yanı sıra şehrin kendine özgü gizemli havasını, Afrika ve Endülüs kültürü gibi daha nicelerini buraya gelerek yaşamak lazım.

Marakeş şehir turunda misafirlerimizi ağırlıklı olarak Orta Çağ kentinin gizemli sokaklarına götürüyoruz. Fas kültürünü ve iç mimari sanatını görebilecekleri yerlere gidiyoruz. Bunun başında Bahia Sarayı geliyor. Bunun yanı sıra Majorelle Bahçesi’ni ziyaret ediyoruz. Yves Saint Laurent ve Pierre Berge’nin gizli bahçesi olarak biliniyor. Böylesine ünlü bir modacı burada yaşıyor ve evini görüyoruz. Bunun gibi nice birçok Avrupalı sanatçı, tasarımcı, mimar, ressam Marakeş’e uğramadan geçmiyor.

Marakeş çevresinde de gezilecek çok yer bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Essaouira kenti. Marakeş’e yakınlığı açısından mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Atlas Dağları’nda Berberi Köyleri’ne olan turu da çok tavsiye ediyorum. Berberi kültürü bu ülkenin esas kültürü. Çünkü yerel insanlar Berberi… Fenikeliler’den beri burada yaşıyorlar. Bunun haricinde gece yapılan şovlarda Fas’ın geleneksel, etnik ve folklorik müzik kültürünü görebilmek için Chez Ali’ye gitmelerini öneririm. Burası da çok özel bir yer.

Türk misafirleri açısından Fas yemek kültürü çok uygun. Bizim mutfağımızdan çok uzak olmadığını söyleyebilirim. Biraz baharatlı yemeklerle karşılaşabilirler ancak öyle çok ağır değil. Mutfaklarında öne çıkan yemeklerin başında tajin geliyor. Tajinin her türlüsünü burada görebilirsiniz. Eriklisinden kavunlusuna yeşil zeytinlisine kadar birçok çeşit mevcut. Aynı zamanda bizim bildiğimiz kuskus da var. O da burada çok tüketiliyor. Sonuç olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, Marakeş’e gelen aç kalmaz.

Prontotour misafirlerimizi biz elimizden geldiği kadar ve maksimum düzeyde mutlu bir şekilde buradan dönmeleri için çalışıyoruz. Prontotour olarak da Fas’taki en geniş turları biz yapıyoruz. Mesela çöl turu birçok firmada bulunmayan bir tur. Çölden kuzeydoğuya, güneyden ülkenin orta kesimlerine kadar birçok yere tur düzenliyoruz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account