PRONTOTOUR REHBERİ SİCİLYA’NIN BAŞKENTİ PALERMO’YU BU VİDEODA ANLATTI

Sicilya Bölgesi’nin başkenti olan Palermo, kendine özgü yapısıyla İtalya’nın dikkat çeken şehirleri arasında yer alıyor. Şehirdeki dinamik yaşantıdan yeme içmeye kadar birçok farklı deneyim kazanabileceğiniz Palermo’yu Prontotour Rehberi Cem Tüzün, bu videoda anlattı.

İşte Rehber Cem Tüzün’ün gözünden Palermo…

Sicilya, 1948 İtalyan Anayasası’na göre özerk bir bölge. Kendi parlamentosu bulunuyor. İşte bu bölgenin başkenti de Palermo… 5 milyon nüfusa sahip adanın yaklaşık yüzde 20’sini Palermo oluşturuyor. Çok büyük bir üniversiteye sahip. 40 bin öğrencisi bulunuyor. Hem başkent hem de büyük bir üniversiteye sahip olmasından dolayı yoğun ve entelektüel bir yaşam var. Konserler, jazz klüpleri ve sokak müzisyenleri kente çok ciddi bir zenginlik katıyor.

Bunun yanı sıra şehrin son 3 dönemde belediye başkanlık görevini yürüten Orlando, kente çok ciddi katkılar sağladı. Bu isim Palermo’yu dünya sokak lezzetleri başkenti yaptı. Geçmişte sağlıksız ve gelişigüzel bir şekilde satılan sokak lezzetleri artık belediyenin çeşitli eğitim programlarından geçiyor. Bu uygulamaların ardından yemekler çok  kaliteli hale geldi. Dünyaca ünlü yemek programcıları artık mutlaka yollarını Palermo’dan geçiriyorlar. Son derece keyifli ve güzel restoranları var.

PALERMO ŞEHİR TURUNDA GEZİLECEK YERLER NELER?

Palermo’ya geldiğimizde genelde kentin güney tarafında bulunan yerden gezimize başlıyoruz. Kent içindeki bütün programı yürüyerek yapıyoruz. İlk olarak şehrin girişinde bulunan Porto Nuovo’yu (Nuovo Kapısı) görüyoruz. Daha sonrasında ise muhteşem görüntüsüyle bütün çağların izlerini taşıyan Palermo Katedrali’ni ziyaret ediyoruz. Sonrasında da kentin en eski merkezi olan Quattro Canti’ye geliyoruz. Meydanın etrafında bulunan ve ilkbahar, yaz, sonbahar, kış mevsimlerini temsil eden kadın heykellerini görüyoruz.

Palermo’da gördüğümüz bir diğer meydan da Piazza Pretoria. Burası Pretoria Meydanı olarak geçse de eski dönemde halk tarafından Utanç Meydanı olarak kabul ediliyor. Nedeni ise Rönesans hareketlerinin başladığı ilk yer olması… Üzerinde çıplak kadın ve erkek heykelleri bulunan meydanın etrafında bulunan kiliseler nedeniyle burası olsa olsa utanç meydanı olur denilmiş.

Teatro Massimo, Paris ve Viyana’nın ardından Avrupa’nın en büyük üçüncü opera binası… Teatro Massimo, bütün dünyada meşhur il padrino yani baba filmlerinin finali sahnesi bu tiyatroda çekildi.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account