PUGLIA’DA RENKLİ BİR LİMAN ŞEHRİ: BARİ

PUGLIA’DA RENKLİ BİR LİMAN ŞEHRİ: BARİ

Çizmenin topuk bölgesinde yer alan Bari, İtalya’da Puglia Bölgesi‘nin büyük bir liman kenti ve başkentidir. Bari, ilk gördüğünüzde içinizi ısıtacak cinsten. Tarihi bir şehir olmasının yanı sıra öğrenci nüfusunun fazlalığıyla da oldukça canlı bir yer. Bu özelliği ile İtalya’nın Bologna şehrine benzetilmektedir. Gece hayatının da çok hareketli yaşandığı şehirde, opera binası, belediye sarayı, hükümet konağı, liman caddesi görülecek yerlerden bazıları. Bu renkli şehri biraz daha yakından tanıyalım…

Napoli’den sonra Güney İtalya’nın 2. büyük şehri olan Bari, seyahat tutkunlarının çok tercih ettiği Puglia Bölgesi’nde yer alıyor. Adriyatik Denizi’nin kenarında konumlanan Bari, tarihi yapılarıyla kendine özgü bir güzelliğe sahip. İtalya’nın ticari ve endüstriyel liderlerinden biri olan Bari, inanılmaz büyümesi ve bölgedeki konumuyla “Güneyin Kaliforniyası” olarak tanımlanır. Yunanistan, Arnavutluk ve Hırvatistan’ın bağlantı noktasında olan ve karayoluyla Napoli’ye bağlanan şehir, aynı zamanda tarihi kaleleri ve birinci sınıf mutfağı gibi değerli mücevherleriyle ön plana çıkar.

ESKİ ŞEHİR (OLD CITY)

Vecchia Bari” olarak bilinen Eski Şehir bölgesi en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. Restoran, kafe, hediyelik eşya dükkanları ve gece kulüpleri de burada yer almaktadır. Ancak bölgenin tam kalbi sayılacak noktada Aziz Nikola Bazilikası (Basilica di San Nicola) bulunuyor. Hristiyan dünyasının bölgedeki en önemli dini merkezi olmasının yanı sıra Katolik ve Ortadokslar’ın da ilgi gösterdiği bir bazilikadır. Görkemli bir görünüşe sahip olan bu katedral, 1197 yılında Romanesk mimari tarzında inşa edilmiştir.

OPERA BİNASI (TEATRO PETRUZZELLI)

İtalya’nın neredeyse her şehrinde bir opera binası ile karşılaşırsınız. Bari’deki opera binası da şehrin gezilecek yerlerinden biri. Burası, şehrin en büyük, İtalya’nın ise dördüncü büyük opera binasıdır. 1991 yılında çıkan yangın sonucunda tamamen yıkılan opera binası renovasyonun ardından 18 yıl sonra tekrar açılmıştır. Burada 20. yüzyıla ait dünyaca ünlü opera ve bale gösterileri yapılmaktadır.

Puglia Bölgesi’nin gözde şehirlerini okumak için tıklayınız.

SANAT GALERİSİ (PINACOTECA PROVINCIALE)

1928 yılında kurulan sanat galerisi deniz kenarında konumlanıyor. Galeride 17. yüzyıldan 19 yüzyıla kadar resim ve heykeller sergileniyor. Sanat galerisinde Luca Giardano ve Giovanni Bellini’nin çalışmaları öne çıkıyor.

GÜZEL BİR SAHİL

Bari’nin bulunduğu Puglia Bölgesi birbirinden güzel plajlarla dolu. Tabii ki, Bari de bundan nasibini almış. Şehrin birçok noktasında güzel plajlar var ancak size, Lungomare Perotti üzerindeki halk plajını öneriyoruz.

SAN NICOLA STADYUMU

Bari’de futbol ayrı bir tutkudur. İtalya’nın köklü kulüplerinden biri olan Bari’nin vaktinizin olması halinde görkemli futbol stadyumunu da gezmenizi öneriyoruz. 1990 Dünya Kupası için dizayn edilen San Nicola Stadyumu’nda da keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

YEME – İÇME

Bari yerel mutfağına lezzet katan deniz ürünleriyle de dikkat çeker. Şehirde farklı türde balık çeşitlerini bulabilirsiniz. Bari’de yeme içme konusunda İtalyan lezzetleri olan pizza ve makarnayı da tercih edebilirsiniz. “Eski Şehir” olarak adlandırılan bölgede hızlı ve ucuz bir şekilde karnınızı doyurmanız mümkün. Mesela self servisin olduğu El Pedro’da makarna çeşitleri 3 euro civarında. Bunun yanı sıra salata ve pizza da seçebilirsiniz. Geleneksel ve turistlerin daha çok tercih ettiği restoranlar için ise Mercantile ve del Ferrarese Meydanlarına gitmeniz gerekiyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account