RAMAZAN BAYRAMINI YURT İÇİNDE GEÇİRMEK İSTEYENLERE HARİKA ÖNERİLER!

RAMAZAN BAYRAMINI YURT İÇİNDE GEÇİRMEK İSTEYENLERE HARİKA ÖNERİLER!

Bu yıl Ramazan Bayramı 25 Haziran Pazar günü başlayıp 27 Haziran Salı günü bitecek. Yani bu sürede tatil yapıp dinlenmek isteyenlere güzelce değerlendirebilecekleri zaman kalıyor. Ramazan Bayramı’nın yaz aylarına denk gelmesi de ayrı fırsatlar yaratıyor. Bu fırsat hem denize girmek için hem de rahat bir şekilde gezmek için kullanılabilir.

Ramazan Bayramı’nda yurt içinde tatil yapmak isteyenler için harika turlar bulunuyor. Hem gezip dinlenip hem de kültür turu yaparak bilgilenmenizi sağlayacak yerleri sizler için seçtik. İşte Ramazan Bayramı turları düşünenler için yurt içinde seçtiğimiz keyifli rotalar…

ZAMANDA YOLCULUK YAPTIRAN ÇANAKKALE

Çanakkale’de Ramazan Bayramı’nda kültür turu açısından pek çok önemli yer var. Bunların başında Çanakkale Şehitlik Anıtı geliyor. Burası dünyanın her yerinden turistlerin ziyaret ettiği çok özel bir nokta. Anıt, Türk askerlerinin vatan uğruna savaşarak şehit düşmelerinin simgesi için yapılmıştır. Anıtın tam tepesinde de mozaikten yapılmış bir Türk Bayrağı bulunuyor. Burada gezerken savaş zamanında neler yaşandığını hissedebiliyorsunuz. Buranın ardından tarihte bir önemi olan Truva atını görmek için Truva Antik Kenti de ziyaret etmelisiniz.

Daha sonrasında Çanakkale’nin büyük kapalı çarşısı olan Aynalı Çarşı’yı gezerek hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Büyük kapalı çarşıda alışveriş yaptıktan sonra Çanakkale Saat Kulesi de görülecek diğer yerler arasında.

AYVALIK

Ramazan Bayramı’nda tatil yapmak isteyenler için bir diğer seçenek de Ayvalık… Burada Ege’nin masmavi denizini bulabilirsiniz. Ayvalık’ta turistlerin gün batımını fotoğraflamak için gittiği Şeytan Sofrası gözde mekanlar arasında bulunuyor. Adının Şeytan Sofrası olmasının nedeni eski bir lav birikintisinin ayak izi şeklini almasından dolayı kaynaklanıyor. Buradan sonra Rumlar ve Türklerin uzunca bir süre bir arada yaşadığı Cunda Adası’nı da gezebilirsiniz. Cunda Adası’nı gezerken şirin mimarisi ile binalar, manastırlar ve kiliseleri görebilirsiniz. Sahil kısmında Lokmacı Saki’den lokma yemenizi tavsiye ederiz.

Gezip yorulduktan sonra şimdi sıra deniz keyfi yapmaya geldi. Ayvalık’ta denize girmek için hareketli bir plaj isterseniz Sarımsaklı ve Badavut plajlarını öneririz. Daha sakin bir yer isterseniz de Patrica Koyu tam size göre olacaktır.

KÜÇÜK VENEDİK: ESKİŞEHİR

Ramazan Bayram’ında cumbalı evleri ve dar kıvrımlı yolları ile Eskişehir turu yapmak çok güzel bir tercih olabilir. Burada gezilecek yerler arasında Kurşunlu Cami ve Külliyesi bulunuyor. Bu cami 1500’lü yıllardan günümüze kadar gelmiştir. Burada gezdik sonra lületaşı ile ünlü olan şehrinden hediyeler alabileceğiniz Atlıhan Lületaşı El Sanatları Çarşısı’na uğrayıp el yapımı ürünler satın alabilirsiniz.

Lületaşından sonra sırada camdan yapılmış birbirinden güzel eserleri görebileceğiniz Çağdaş Cam Sanatları Müzesi bulunuyor. Buradan sonra biraz eğlence zamanı diyenler Porsuk Çayında bot ya da gondol turuna katılabilirler. Burada kendinizi Venedik’teymiş gibi hissedebilirsiniz. Tek farkı Venedik’e göre küçük olması.

PERİ BACALARI İLE KAPADOKYA

Eminiz ki birbirinden güzel doğal oluşumların bulunduğu Kapadokya, harika bir bayram turu noktası olacak. Kapadokya’ya gittiğinizde güneşin doğuşunu izlemek için mutlaka balon turuna katılmalısınız. Balon turunda hem muhteşem güneşin doğuşu hem de balonların havada asılı şekilde duruşu karşısında hayranlık duyacaksınız.

Buradan sonra Göreme Açık Hava Müzesi’ni gezmeye gidebilirsiniz. Buralardaki kayaların içerisine yapılmış manastırların, mezar odalarının, yemekhanelerin ve evlerin içerisinde gezilebiliyor. Açık hava müzesinden sonra Üç Güzeller adında turistlerin en uğrak noktası olan peribacalarına uğrayabilirsiniz. Buraları gezdikten sonra Ürgüp’ten Kapadokya’nın ünlü şaraplarından alıp Avanos’a çömlek yapmaya gitmeyi unutmayı.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account