RAPUNZEL’İN ŞEHRİ COCHEM

RAPUNZEL’İN ŞEHRİ COCHEM

Köln’den ayrılıp Bonn’a doğru yol alırken, bir sonraki durağımız olan Cochem’in fotoğraflarına bakıyorduk arkadaşımla. Açıkçası buraya sadece şarap ve likör tadımı için gidiyorduk, çok heyecan duyduğumuzu söyleyemem. Ama Mosel Nehri kıyısındaki bu güzel şehri gördüğümüz ilk andan itibaren ne kadar önyargılı olduğumuzu anladım. Zira kendimi bir Liebermann tablosunun içinde gibi hissetmeye başladım ve sanki arka fonda da  mütemadiyen Haydn besteleri çalıyordu.Mosel’in en romantik bölgesi olarak ünlenmiş olması boşuna değilmiş.

COCHEM’DE NELER YAPILIR?

Karşınıza öncelikle 12. ve 13.yy’da Mosel’i saldırılardan korumak amacıyla inşa edilmiş Reichsburg Kalesi çıkacak. Bir rivayete göre ise Rapunzel ve prensinin hikayesi bu kalede yaşanmış; bu masal en çok buraya yakışacağı için ben de kendimi buna inandırdım. Yediğim yemeklerde, gittiğim şehirlerde, dinlediğim müziklerde benim ilgimi ayrıntılardaki incelik/zerafet çeker ki en çok, burada da böyle oldu: Kalenin barok tarzı mobilyaları muhteşem! (şatonun dışının ise neo-gotik olması ayrı bir detay) Böyle derin bir görselliğin içinde yaşamadığımız için çok şanssızız…

Reichsburg

TARİHİ SOKAKLARI KEŞFEDİN

Şimdi kıvrımlı dar sokaklardan aşağıya meydana inelim. Orta Çağ’dan, hatta Keltler ve Roma İmparatorluğu’ndan bu yana her dönemin izlerini küçük ve iyi korunmuş binalardan anlamak mümkün. Birçok hüzünlü hadise buraya da uğramış: 1425’te veba, 17. Yüzyıl’daki 30 Yıl Savaşları boyunca yaşanan zulümler ve daha sonra 2. Dünya Savaşı’nda şehrin önemli kısımları talan edilmiş. Yüzündeki kırışıklıkların güzellik kattığı insanlara benzettim bu yüzden Cochem’i; yaşanmışlıkları, tarihi onu daha da karakteristik ve cazip hale getirmiş…

Cochem_1

Almanya’nın Rhine bölgesine gelip de Almanların medarı iftiharı aromatik Riesling şaraplardan denememek olmaz. Zaten yol boyunca şarap bağlarını göreceksiniz; 2 tane büyük geçim kaynakları var: şarapçılık ve turizm.Ben Walter J. Oster’da şarap ve likör tadım etkinliğine katıldım ve sizlere de tavsiye ederim, çok keyifliydi. 18 yaşından küçükleri almıyorlar yalnız, bana sordular, ondan biliyorum. Fakat buranın yemek menüsü çok zayıf olduğundan, 50 metre aşağısındaki Dazert restoranda şnitzel yemenizi önereceğim. Alman mutfağında seçenek çok az olduğu için şnitzel söyledim, sevmememe rağmen buradan memnun kaldım. Yemeğin ardından canınız tatlı çektiyse Rathaus Cafe’ye uğrayın derim, tam bir apple strudel cenneti!

374

Cochem’de zamanımız çok kısıtlı olduğu için cruise turuna ne yazık ki çıkamadık. Genellikle 1 saat süren ve tiyatral performanslar sergilenen turlarını tavsiye ediyorlar. Bir daha gidersem bununla ilgili bir yazı da yazmak isterim. Burası çok küçük bir şehir – toplamda 5200 kişi yaşıyor – ama Köln veya Frankfurt’a giderseniz sakın es geçmeyin. Minik tren istasyonu sayesinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Cochem, üzüm bağlarıyla dolu vadisiyle, burayı çevreleyen ormanlarıyla zihninizde yer eden manzaralar ruhunuza eminim çok iyi gelecektir.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account