Raskolnikov rehberliğinde Petersburg

Raskolnikov rehberliğinde Petersburg

İsmini Deli Petro’dan alan Petersburg, edebiyat gezginleri için heyecan verici yerlerle dolu. Bugün hala okunmaya doyulmayan o muhteşem Rus klasiklerinin sahiplerini besleyen şehir birçok ünlü yazar ve şairin hayatında önemli bir yer tutuyor. Vladimir Nabokov, Dostoyevski, Puşkin ve Gogol bunların başında gelmekte. Petersburg’da Rus edebiyatının ünlü yazarlarının yorgun ve ıslak parke taşlarından titrek sokak lambasının aydınlattığı evlere varıncaya dek ayrıntılı olarak anlattığı cadde ve sokakları adım adım dolaşmaya ne dersiniz?

“Petersburg’da yok yok, desene?” 

“Evet, kardeş, bu Petersburg’da yok yoktur!” 

(Suç ve Ceza)

Dostoyevski, Petersburg Düşleri ve Beyaz Geceler kitaplarında şehrin sahip olduğu ihtişam ve sefaleti aynı anda gözler önüne sermiş. Petersburg sokaklarını suç ve ceza romanının entelektüel canisi Raskolnikov rehberliğinde dolaşarak heyecanlı bir maceraya sürüklenebilirsiniz.

Gittikleri yerlerinin rotasını kitapların belirlediği kişiler için Petersburg’da gezilip görülecek çok yer, yapılacak çok şey var:

Neva Nehri Turu

Beyaz geceler kitabında konu edilen Neva Nehri’nde tekne turuna katılabilir, beyaz gecelerin aydınlattığı her iki yanı saraylarla süslü kanallarda birbirinden güzel köprülerin altından geçerken Beyaz Geceler kitabından okuyacağınız bir pasajla nehir turunuzu taçlandırabilirsiniz.

Dostoyevski Müzesi

Dostoyevski’nin yaşadığı ev müzeye çevrilmiş durumda. Petersburg’a giden bir edebiyat gezgini için Dostoyevski müzesi görülmesi gereken en önemli yerlerden biri. Karamazov Kardeşler kitabının yazıldığı bu müzede Dostoyevski’nin kalemi, çay bardağı, kendi el yazması notları ve birçok özel eşyasını görebilir, sesli rehber hizmeti alarak yazar hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Idiot Restaurant

Dostoyevski’nin Idiot (Budala) romanının kahramanı Prens Mışkin’den ilham alınarak dekore edilen Idiot Restaurant çok etkileyici bir ambiyansa sahip. Victoria dönemine ait koltuklar ve antik mobilyaların bulunduğu restaurantta zengin Rus mutfağından örnekler tadabilirsiniz. Yemekten sonra ise restorantın kütüphaneye çevrilmiş bir odasında yanınızda bulunan ‘’Budala’’ kitabına göz gezdirmenin eşsiz tadına varabilirsiniz.

kitaphane

Puşkin Müzesi

Rusya’nın en ünlü şairi Puşkin’in evi Petersburg’da bulunuyor. Şairin girmiş olduğu dramatik bir düelloda hayatını kaybetmesinden sonra yaşadığı ev özenle korunmuş ve müzeye çevrilmiş. Müze gezintiniz sırasında Puşkin’in sonradan Çaykovski tarafından operası da yapılan ölümsüz Epik romanı Yevgeni Onegin kitabını mutlaka yanınızda bulundurun. Neden mi? Çünkü, Tatyana’nın Onegin’e yazdığı o muhteşem mektubu okumak için en doğru yer kesinlikle Puşkin Müzesi.

Literary Cafe (Edebiyat Kafe)

Puşkin’in hayatını kaybettiği düelloya gitmeden önce son kez oturup kahve içtiği yerdir burası. Rusya edebiyat çevrelerinin takıldığı bu kafeye girerken sizi kapıda Puşkin’in heykeli karşılayacak.

Nobokov Müzesi

Petersburg müzeler şehri. Edebiyat okumaları ve konferansların düzenlendiği Nobokov Müzesi’nde filme de uyarlanan Lolita kitabının yazarına ait eşyaları ve kelebek koleksiyonunu görmek sizin için ilgi çekici olabilir. Müzede edebiyatseverler için kütüphane olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Petersburg Tren Garı

Hemen hemen her rus edebi metinlerinde kendine yer bulmuş olan tren garını görmemek olmaz. Güçlü rus kalemlerin mükemmel bir şekilde tüm ayrıntılarıyla tasvir ettikleri tren yolcuları size hiç yabancı gelmeyecek. Moskova’ya yapacağınız tren yolculuğunda Gogol’un ‘’Palto’’ kitabını okuyabilirsiniz. Ne de olsa tüm yazarlar Gogol’un paltosundan çıkmamışlar mıydı?

Ayrıca Petersburg’dan ayrılmadan önce Saray Meydanı, Saçılan Kanlar Kilisesi (Kurtarıcı İsa Kilisesi) Yazlık Saray ve en ünlü sanat koleksiyonlarının yer aldığı Hermitage Müzesi’ni gördükten sonra Tikvin mezarlığında bulunan Dostoyevski ve besteci Çernişevski’nin mezarlarını ziyaret ederek Petersburg turunuzu tamamlayabilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account