RENKLERİ İLE HAYRAN BIRAKAN JAPONYA GELENEKSEL GİYSİSİ: KİMONO

RENKLERİ İLE HAYRAN BIRAKAN JAPONYA GELENEKSEL GİYSİSİ: KİMONO

Japon giysileri dendiğinde hepimizin aklına tek bir parça geliyor o da kimono. Tarihsel önemi, estetik açıdan kusursuza yakın olması sebebiyle tüm dünyaya yayılan kimono modası, ülkemizde de yoğun ilgi görüyor. Kimononun kumaşındaki desenlerde ustalıkla sergilenen sembolizm sanatı, bir kıyafetin göze göründüğünden çok daha fazlası olabileceğini kanıtlar nitelikte. Japon kültürüne ve estetik anlayışına ayna tutan kimono rahat bir kıyafet olması sebebiyle her kombinin tamamlayıcı unsuru olarak görülüyor. Moda akımlarına yön veren büyük modaevleri, Doğu-Batı sentezinin cezbedici etkilerini yakalamak istedikleri koleksiyonlarda kimonoya yer veriyor. Kimononun tarihini ve günümüzdeki önemini incelediğimiz yazımız sizlerle…

Kimono Nasıl Ortaya Çıktı? İşte Kimononun Tarihi

Kimono, Japonca’da giyilen eşya yani elbise anlamına geliyor. Kelimenin etimolojik kökenini incelediğimizde karşımıza çıkan “kiru (giymek, giyinmek) ve “mono (eşya, şey) kelimeleri Japon kültüründe kimononun önemini gözler önüne seriyor. Çin ve Japon halklarının kültürel ve sosyal etkileşimleri sırasında ortaya çıkan kıyafet, Çin’in geleneksel giysisi olan Hanfu’dan esinlenerek üretilmiş. Başlangıçta sadece asker sınıfının soyluları olan Samuray liderleri tarafından giyilebilen kimono, hiyerarşinin en büst basamaklarından birini ifade ediyordu. İlerleyen dönemde farklı statülerdeki insanlara da kimono giyme hakkı verildi. Kıyafetin desenleri ve üretiminde kullanılan malzeme hala statü göstergesi olarak kullanılsa da, halk kimonaya iyiden iyiye alışmıştı. Kıyafetin halka inmesi ve yaygınlaşmasıyla yeni bir moda anlayışı ortaya çıktı ve Japon tüccarlar bunu çok iyi değerlendirdi. Günümüzde dünyanın her ülkesinde kullanılan kimono, Japon kültürünün tanınmasında büyük pay sahibi.

Japon Kültürünün Vazgeçilmezi Kimono Nedir?

Kimono; düz dikişli, T formunda, ayak bileğine kadar uzanan, yakalı ve uzun kollu basit bir giysi. Kol kısmı bileklerde oldukça geniştir ve genişlik yarım metreyi bulabilir. Kesimi itibariyle dikdörtgen oluşturan kol bölümünün altında kalan boşluklar, eski zamanlarda kişisel eşyaları taşımak için kullanılıyordu. Kimono; rengiyle, deseniyle, ölçüleriyle pek çok anlam ifade ediyordu. Örnek vermek gerekirse; eski Japonya’da, bekar kadınların giydiği geleneksel kimonoların kol ağzı yere kadar uzanıyordu. Kumaş renginin, rengin elde edildiği bitkinin ruhunu taşıdığına inanılıyordu. Isırık ve sokma vakalarını tedavi etmek için kullanılan indigo bitkisinden elde edilen mavi rengin, kimonoyu giyen kişiyi yılan ve haşerelerden koruyacağı düşünülüyordu. Japonlar kimonoya hala özel anlamlar yüklüyor. Dini törenlerde, evlilik kutlamalarında ve festivallerde kimono giyiliyor. Japonya dışındaki ülkelerde gençler arasında gittikçe popülerleşen kimono, retro akımından punk akımına kadar modanın her alanında kullanılabiliyor.

Daima Şık ve Asil: Kimono Modelleri

İlk üretilen geleneksel kimonolarda tek beden seçeneği bulunuyordu ama günümüzde farklı stil, desen ve beden seçenekleri mevcut. Gövde etrafına sarılan ve Obi adı verilen bir kuşak yardımıyla arkadan bağlanan giysi rahatlığı ve şıklığı sebebiyle tercih ediliyor. İşte, okulda, sokakta, akşam buluşmalarında ve kokteyl gibi organizasyonlarda sıkça gördüğümüz kimonolar kişinin giyim tarzına estetik bir dokunuş yapıyor. Kimonoyu düz renklerdeki tişört ve kot pantolonla kombinleyerek salaş ve iddialı bir görüntü yakalamak mümkün. Kimono, plaj stilini tamamlamak için de en doğru parçalardan biri olarak gösteriliyor. Az yer kaplaması, hafif ve şık olmasıyla seyahat çantalarının vazgeçilmezi olan kimono; dünyanın her yerinde giyebileceğiniz, her mevsime uyum sağlayabilen bir giysi. Prag’ın masalsı sokaklarında yürürken uçuş uçuş bir kimono giymek, İtalya sahillerinde plaj şıklığınızı kimonoyla taçlandırmak harika bir fikir. Aklınızdan Japonya turu yapmak ve birbirinden özel Japon festivallerini deneyimlemek mi geçiyor? Öyleyse açık renkli, çiçek motifli bir kimono giyerek coşku dolu festival atmosferinin bir parçası haline gelebilirsiniz.

Kendin Yap Akımına Dahil Olun: Kimono Dikimi

Yazın kavurucu sıcaklarında bile rahat etmenizi sağlarken şıklığınıza da şıklık katan kimono her mevsimde ve her şartta kullanabileceğiniz bir giysi. Dünyanın her yerine yanınızda götüreceğiniz kimononun el emeğiniz olmasını, her detayıyla sizi yansıtmasını istemez misiniz? Yarım saat gibi kısa bir sürede kendi kimononuzu dikebilirsiniz. Üstelik sadece kumaşa para vererek büyük ölçüde tasarruf etmiş olacaksınız. Beden ölçülerinize göre alacağınız kumaşı ipek ya da şifon türlerinde tercih edebilirsiniz. İşte 5 adımda kimono dikme rehberi…

  1. Ölçünüzü belirleyip satın aldığınız ipek veya şifon kumaşla başlıyoruz. Kumaşınızı ortadan katlayın ve desenin olmadığı, giyince görünmeyecek olan kısmın bize baktığından emin oluyoruz.
  2. Kumaşın sağ ve sol alt köşesinden boyuna 25, enine 15 cm ölçüyoruz ve L şekli elde edecek şekilde işaretleyin.
  3. Sağ ve sol köşede oluşturduğunuz L şekillerinin üzerini dikkatlice iğneleyin ve işaretin içinde kalan kumaşı kesip atın. İğnelediğiniz bölgeyi dikerek kimononuzun kol kısmını elde etmiş olacaksınız.
  4. Cetvel yardımıyla kumaşınızın ortasını bulun ve üstten aşağıya doğru düz bir şekilde kesin. Kumaşınızın sadece üst kısmını kesmeye dikkat edin, bu kısım kemerle birleştireceğiniz ön kısım olacak. Katın altında kalan kısım ise sırtınızı ve belinizi saracak.
  5. Kimononuzun merkezini ve en alt kısmını 2.5 cm olacak şekilde katlayıp dikiyoruz. Ve işte, en güzel seyahatlerinize eşlik edecek olan kimononuz hazır.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account