Roma’da bunları yapmadan dönmeyin!

Roma’da bunları yapmadan dönmeyin!

Roma’yı Keşfederken…

Katolik Hıristiyanlığının merkezi Roma, operadan sinemaya, müzecilikten mutfak kültüründeki zenginliğe, modadan spora her alanda başarılarla taçlanmış bir şehir.

Tiber Nehri, Roma’nın ortasından geçerek Akdeniz’e dökülür. Fontana di Trevi’de Fellinini’nin “Dolce Vita”sına (Tatlı Hayat) fon oluşturan çeşmeye atılan paraya karşılık tutulan dilek ise “Bir gün Roma’yı tekrar görebilmek”dir.

İspanyol Merdivenleri, Fransız Kralı XV. Louis tarafından yaptırılan Trinita dei Monti Kilisesi’ni Spagna Meydanı’na bağlar. Burası genelde Roma turuna katılan turistlerin buluşup gece geç saatlere kadar oturdukları bir alan. Ayrıca ünlü İtalyan markalarının bulunduğu mağazaların yer aldığı Via Condotti’nin tam karşısında. Bu özelliği ile moda defileleri için de podyum olarak kullanılıyor. Roma’nın en önemli simgelerinden 55 bin seyirci kapasiteli Kolozyum (Colosseo) ve etrafı da özellikle günbatımında turistlerle dolup taşıyor.

Campo dei Fiori, Navona Meydanı, Pantheon, Palatinus Tepesi Roma’da gezilecek yerlerin sadece birkaçı. Trastevere Roma’nın en eski ve popüler semtlerinden. Merkezden uzak olmasına rağmen kaliteli ve ucuz restoranları, kafeleri ve bohem havası ile Romalıların vazgeçemediği mekânlardan.

Piazza Trilussa Meydanı ise Roma’nın meydanları içerisinde en çok tercih edilenlerden. EUR eski Roma şehrinin dışında Mussolini’nin son dönemlerinde 1942’de kurulan bir bölge. Aynı yıl açılan Roma Ulusal Sergisi’nden almış ismini. Bölge günümüzde Roma’da yaşanan zenginliğin de sembolü durumunda.

Şıklık Bir Adım Önde

Piazza di Spagna’da, Trinita dei Monti Kilisesi’ne çıkan merdivenler, Romalılar’ın günlük alışverişlerini yapmadan veya yakındaki kafelerden birinde bir şeyler içmeye gitmeden önceki buluşma noktaları.

İddiasız ama her zaman üzerlerine oturan kıyafetleriyle erkekler, doğal çekicilikleriyle her zaman bir parça seksi kadınlar…

Roma’nın en şık alışveriş yolları bu meydandan başlıyor. Via del Babuino’da  TAD   konsept mağazasında Bali tarzı mobilyalarla marka kıyafetler bir arada sunuluyor. En canlı yol Via Frattina ise, genç yaratıcıların istilasında.  Tüm Romalılar’ın  bildiği  bu  sokaktaki butikler sürekli yenileniyor, ama asla zevkten ödün vermiyor ve klasik olandan da vazgeçmiyorlar. Buraya iki sokak mesafedeki Via Condotti, sizi “haute couture” diyarına götürüyor. 34 numaradaki Alberta Ferreri’nin butiği, zarafet ve inceliğin tam bir dengesini sunuyor. Tasarımcının kreasyonları, son derece zarif döşenmiş, şık bir ortamda sergileniyor. Tiber Nehri’nin karşı kıyısındaki Trastevere, içinde kaybolması çok kolay küçük sokaklardan oluşuyor. Butiklerle süslü bu dar sokaklarda akşam çöktüğünde başlayan hareketliliğe kendini kaptırmamak imkânsız…

Roma’da Görülmesi Gereken Yerler

  • Bir zamanlar Vesta, Saturn, Castor ve Pollux tapınaklarının ve diğer anıtların bulunduğu Forum, Cesare (Sezar) döneminde şehrin dini, politik ve ticari merkeziydi.
  • Colosseum (Colosseo), Forum’un hemen yanında bulunur.Roma’nın dünyaca ünlü müzeleri; Musei Vaticani (Vatikan Müzeleri), Museo Nazionale Romano (Roma Ulusal Müzesi), Borghese Galerisi, Musei Capitoline (Capitoline Müzesi), Galeria Nazionale  (Ulusal Galeri), Doria Pamphili Galerisi, Villa Giulia Müzesi’dir.
  • Ortaçağ ve Rönesans anıtları San Pietro (St. Peter) Bazilikası ve Capitoline sarayları, Palazzo Farnese, Palazzo della Cancelleria, Palazzo Venezia, S. Maria del Popolo Kilisesi, S. Maria degli Angeli Kilisesi.

Roma’da İtalyan Mutfağı

Gerçek Roma mutfağını tanımak için öncelikle “trattoria” ve “osteria”ları denemek gerek. Bu eski lokantalarda her zaman lezzetli yemek ve uygun fiyatlar çıkar karşınıza. Baş kentin en çok tanınanlarının başında Roma mutfağına olan bağlılığıyla Checchino geliyor. Çok özel olan bu mutfak tanınmayı hak ediyor. 1887 yılından bu yana hizmet veren Checchino, tarihi anıt kabul ediliyor ve Testaccio semtinde eski mezbahaların  karşısında yer alıyor. Tek bir salondan oluşan restoran çok sade ve hizmet kusursuz. Güzel bir yemekten sonra, Sant’Eustacchio’da  içilen kahve gibisi yok. 1938 yılından bu yana açık olan bu küçük dükkânda hazırlanan kahvenin tarifi bir sır gibi saklanıyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account