ROMA’DA EN İYİ PİZZA NEREDE YENİR?

ROMA’DA EN İYİ PİZZA NEREDE YENİR?

Pizza, İtalyan mutfağının en önemli lezzeti olarak adını dünyaya duyurmuş. Günümüzde İtalya’ya gittiğinizde neredeyse pizza yemeden dönmeyen yoktur. Geçmişi yıllar öncesine dayanan pizzanın İtalya turizmindeki etkisi de bir hayli büyük. Öyle ki, sokaklarda pizza yiyerek gezen birçok kişiye rastlamanız mümkün.

Peki, İtalya’nın başkenti Roma’ya gittiğinizde en iyi pizzayı nerede yiyeceğinizi biliyor musunuz? İşte sizler için şehrin en iyi pizza restoranlarını sıraladık. Kimisi, dilim pizza olarak servis verirken, kimisi de önünüze dev gibi bir pizza getiriyor. Ancak sonunda hem gözünüzün hem de karnınızın doyacağından şüpheniz olmasın. İşte Roma’da en iyi pizza yiyebileceğiniz yerler…

PIZZERIA BAFFETTO

Pizzeria Baffetto, öğrencilerden dünyaca ünlü film yıldızlarına kadar birçok kişinin uğradığı bir yer. Zaten restoranın duvarlarında birçok tanıdık simaya rastlayacaksınız. Burası şüphesiz Roma’nın en iyi pizza duraklarından biri. Küçük bir alanda seramik fayanslarla döşeli olan yerin girişinde kuyruk oluyor. Dışarıda da masaların bulunduğu yerde pizzalar ise Roman tarzda. İtalyan tarzdaki pizzalar genellikle kalın hamurlu olur. Ancak burada pizzalar ince hamurdan yapılıyor. Bunun yanı sıra ortasında bir yumurta sarısı bulunuyor. İçindeki malzemeler de bir hayli fazla. Pizzalar ortalama 7 Euro’dan başlıyor. Birçok çeşit de mevcut. Mekanın sahibi Baffetto’ya da restoranda rastlamanız mümkün. Bu arada mekan rezervasyon kabul etmiyor. Ayrıca kredi kartı ile ödeme seçeneği de bulunmuyor.

PIZZARIUM

Pizzarium abartısız Roma’nın en önemli ve etkileyici yerlerinden biri. Buranın sahibi Gabrielle Bonci, İtalya’da çok saygı gören bir pizza ustası. Hatta İtalya’da pizzanın Michelangelo’su olarak adlandırılıyor. Burayı ziyaret eden dünyaca ünlü gurmeler, Pizzarium’da Bonci’nin pizzayı bir sanat eserine dönüştürdüğü konusunda hemfikir. Bonci’nin en çok tercih edilen ve sevilen pizzaları basit yapım olanlar. Patates ve mozeralla peynirli ile birlikte soğan ve domates karışımlı pizzaların fanatikleri çok. Pizzalar ise kilo halinde satılıyor. Hangisine karar verirseniz, söylüyorsunuz ve pizzadan istediğiniz dilim kadar tartılıyor.

PIZZARIA DA REMO

Da Remo, pizzada çok iddialı bir yer. Roma stilindeki pizzaları servis eden mekan şehrin önemli lezzet duraklarından biri. Buradaki pizzalar çok büyük. Ayrıca dilimlenmeden servis edilen pizzalar neredeyse kağıt kadar ince. Burada bir menü bulunmuyor. Siz hangi malzemeleri istiyorsanız, kağıda not alıyorsunuz ve garsona siparişinizi veriyorsunuz. Bir bakıma kumpir gibi tercihlerde bulunuyorsunuz. Ancak mekan çok kalabalık olduğu için, garsonların da pek vakti olmuyor. Bu nedenle garsona siparişinizi vermeden önce hangi malzemeleri istediğinize karar verirseniz iyi olur. Bizden söylemesi…

FORNO CAMPO DE FIORI

Forno Campo de’ Fiori, Roma’nın bir başka tarihi adresi. Burada da ince dilimli pizzalarla karşılaşacaksınız. Buranın bir güzelliği hazırlanan küçük dilim pizzaları önceden tadıp sonrasında siparişinizi verebilirsiniz. Ancak pizza rossa’yı kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Dometos soslu pizza bizdeki bazlama şeklini andırıyor. Ayrıca fior di zucca da aklınızda bulunsun. Kabak, ançuez ve mozarella peynirinin olduğu pizzada oldukça başarılılar.

LI RIONI

Li Rioni çok küçük bir fırın aslında. Ancak ortaya çıkardıkları lezzet ise oldukça büyük. Kolezyum’un yakınlarında bulunan Li Rioni’deki pizzalar bir hayli ince. Burası da diğer restoranlar gibi oldukça kalabalık. Kapısının önünde uzunca kuyruklar görebilmeniz mümkün. Ancak turistlerin yanı sıra İtalyan halkının da tercih ettiği güzel bir yer. Roma’da küçük ama şöhretli olan bu yerde lezzetli pizzaların sizi beklediğinden şüpheniz olmasın.

PIZZARIA I GEMELLI

Pizzaria i Gemelli, Roma’nın meşhur mekanlarından biri. Ancak şöhretli olmasına bakmayın, içerisi son derece salaş bir yer. Tahta masalar, eski tarzdaki tuzluklar ve çok da estetik olmayan çatal bıçak takımı… İşte mekanı otantik yapan da bunun gibi şeyler. Mütevazi bir görünüme sahip olsa da mekandaki pizzaların lezzeti çok büyük. Roma’da yaşayanların da tercih ettiği yerde fazla para ödemeden harika pizzalar yiyebilirsiniz.

 

©2018 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account