ROMA’NIN DAĞ KÖYLERİ SİZİ BEKLİYOR

ROMA’NIN DAĞ KÖYLERİ SİZİ BEKLİYOR

Roma’da gezilecek yerler açısından çok fazla alternatif bulunuyor. Ancak şehrin dışındaki kırsal kesimler de bir o kadar güzel. Siz de Roma gezinizdeki 1 günü buralara ayırın ve dağ köylerinin keyfini çıkarın. Castel Gandolfo ve Nemi Köylerinde doğanın en güzel halini göreceksiniz.

nemi-koyu-bisiklet

Roma’dan yarım saatlik bir yolculukla ulaşabileceğiniz Castel Gandolfo’nun en bilinen özelliği Papa’nın yazlık evinin bulunmasıdır. Papa 1500’lü yılların başında bir araziyi satın alıyor. Etrafını örüyor ve kendine ait bir yer yapıyor. Papa yazın çok sıcak olduğu için gelip burada kalıyor. Muhteşem bir doğası olan Castel Gandolfo zamanla mülklerin en değerli olduğu bir yer haline geliyor. Papa çok kutsal olduğu için insanlar ona yakın oturmak istiyor. Zengin insanlar buradaki evleri satın almaya başlıyor. Hatta Papa’nın ziyaret ettiği yerler de çok değerleniyor. Dükkanların içine mutlaka “Papa burayı ziyaret etti” diye yazdığını da görebilirsiniz.

roma-dag-koyleri-manset

 

MUHTEŞEM GÖL MANZARASI

Castel Gondolfo, Albano Gölü’nün üst tarafında yer alan bir köy. Papa’nın yazlık sarayının yanından göl manzarası ise müthiş. Kilometrelerce uzaktan baktığınızda bile gölün ne kadar temiz olduğunu görebiliyorsunuz. Öyle ki, Albano Gölü koruma altına alınmış. Etrafında hiçbir yapılanmaya izin verilmiyor. Göl üzerindeki motorlu teknelere de müsaade edilmiyor. Kano ve yelken yapmak ise serbest. Bu şekilde suyun kirlenmesinin de önüne geçilmiş olunuyor.

albano-golu

DÜNYANIN İLK POSTA KUTUSU

Castel Gondolfo’nun küçük bir meydanı bulunuyor. Burada dünyanın ilk posta kutusunu da görebilirsiniz. 1820 yılında yapılmış. Ayrıca çiçeklerle süslenmiş sokaklarına da hayran kalacaksınız. Kafe ve restoranlar da köyün konseptine çok güzel uymuş. Sabah kahvenizi keyifle yudumlayabilirsiniz.

posta-kutusu

ÇANAKKALE İNTEPE İLE KARDEŞ OLAN NEMİ KÖYÜ

Roma’nın dışındaki bir diğer güzel yer de Nemi Köyü. Burası dağ meyvelerinin üretildiği bir yer. Harika çilekli turtalar yiyebilirsiniz. Ayrıca buradaki meyvelerden yapılan likörleri de mutlaka deneyin. Nemi Köyü’nün tarihçesine bakacak olursak, Romalılar ilk olarak buraya yerleşmiş. Daha sonra Roma’nın iç tarafına geçmişler. Çanakkale İntepe ile kardeş köy ilan edilmiş. Hatta köyün girişinde küçük bir anıt da göreceksiniz. Nemililer atalarının oradan geldiklerini düşünüyor.

cilekli-turta

Köyün alt tarafında da Nemi Gölü’nü göreceksiniz. Burası da Albano Gölü gibi koruma altında. Gölde insanlar suya girmeyi çok tercih etmiyor. Genellikle kano ve motorsuz teknelerle gezinti yapılıyor.

nemi-golu

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account