Roma’nın Keşfedilmemiş Yanı; Sokak Pazarları

Roma’nın Keşfedilmemiş Yanı; Sokak Pazarları

Bir şehri gezmenin iki amacı ve bu amaca yönelik gerçekleştirilen iki yöntemi vardır. Bunlardan ilki, gittiğiniz şehrin en görülmeye değer yerlerini sırasıyla gezmektir. Çoğunluğun tercih ettiği bu yöntem ile gidilen şehrin tarihi meydanları, ünlü sokakları, ünlü restoranları, alışveriş caddeleri ve tarihi yapıları görülen yerler arasındadır. Hatta bu yerlerin önünde bir fotoğraf çektirmek de yıllardır süregelen önemli bir tatil ritüelidir. Bunun yanında öyle bir yöntem daha vardır ki, hani felsefesi var desek daha doğru olur. Mutlu bir azınlık tarafından bilinçli olarak tercih edilen bu yöntemde ise asıl olan, gidilen şehrin gündelik hayatına dokunmak, o şehrin ruhuna girmektir.

Bu amaca ulaşmak için tarihi köprüleri, dev katedralleri görmek yetmez. Eğer bir şehrin gerçek anlamda ruhuna girmek istiyorsanız, o şehrin insanlarını tanımak, onların günlük rutinlerini gözlemlemek zorundasınız. Bunu yapmanın yollarıysa, metro istasyonlarına inmek, otobüs bekleyen, işine yetişmeye çalışan insanları gözlemlemek, onlarla onların yemek yediği restoranlarda yemek yemek ve onların alışveriş yaptığı yerlerde dolaşmaktır. Bu yüzden gidilmesi gereken en doğru adres de her daim kentin uzak banliyöleridir.

Eğer bir gün yolunuz İtalya’nın başkenti Roma’ya düşerse, bu fantastik şehrin ruhuna girmenin en iyi yöntemlerinden biri olan sokak pazarlarını gezmeyi unutmayın. Sokak pazarları, onlarca lüks alışveriş merkezi ve dünyaca ünlü markalara ait yüzlerce mağazanın bulunduğu bu şehirde vazgeçilemeyen bir alışkanlık olarak sürdürüyor varlığını. İşte Roma’nın keşfedilmemiş yanı, sokak pazarları;

Roma_sokak_pazari (1)


Porta Portese

Ünü tüm Avrupa’da bilinen Porta Portese, İtalya’nın en büyük sokak pazarı olma unvanını taşır. Giyim, ev eşyası, antika ürünler ve daha bir çok eşyanın satıldığı bu pazarda dünyaca ünlü markaların ihracat fazlası ürünlerini, bu ürünlerin 2. ellerini ve imitasyonlarını çok ucuz fiyatlara bulabilmek mümkün. Hem keşfedilmemiş olmasından hem de yerli halkın yoğun ilgi gösteriyor olmasından kaynaklı kendinizi bir Roma’lı gibi hissedebileceğiniz bu pazar, Pazar günleri 07.00 – 14.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Adres: Via Portuense & Ippolito Nievo, 00153 Rome

Borghetto Flaminio

Porta Portese kadar büyük olan Borghetto Flaminio, Roma’da giriş için para ödenen tek sokak pazarı olma özelliği taşır. Bunun nedeni oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olmasıdır. Kitap, dergi, kıyafet, aksesuar ve antika gibi birçok ürünün bulunduğu bu pazara halk aradığını bulabilmek için oldukça erken saatlerde gider. 1.6 Avro giriş ücreti ödenen Borghetto Flaminio, Pazar günleri 10.00 – 19.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Adres: Piazza della Marina, 32, Rome,

Roma_sokak_pazari (2)


Via Sannio

Romalıların özellikle gündelik kıyafet ve aksesuarlarını düşük fiyatlarla temin etmek için tercih etti bir Pazar olan Via Sannio, Pazartesi, Cuma ve Cumartesi günleri 08.00 – 14.00 saatleri arasında açık oluyor. Merkezi bir yerde olmasından kaynaklı turistler tarafından da ilgi gösterilen Via Sannio, San Giovanni Kilisesi’nin hemen arkasında yer alır.

Piazza Verdi

Oldukça geniş bir alana yayılan bu pazarda, benzerlerinin aksine biraz daha kıymetli olan antika eşyalar satılıyor. Koleksiyonerlerin ve antika düşkünlerinin gözde mekânlarından olan Piazza Verdi, her ayın 4. Pazar günü kurulmaktadır.

Adres: Parioli Strada, Rome

Roma_sokak_pazari (3)

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account