ROMANYA’NIN TARİHİ, EĞLENCELİ VE YEŞİL ŞEHRİ BÜKREŞ

ROMANYA’NIN TARİHİ, EĞLENCELİ VE YEŞİL ŞEHRİ BÜKREŞ

Romanya’nın başkenti Bükreş, görkemli yapılarıyla başınızı döndürecek güzelliklere sahip bir yer. Meydanları, müzeleri, sarayları, parkları ve Fransız mimarisindeki yapılarıyla Romanya turlarının en önemli şehri olarak karşımıza çıkıyor. Hatta kısa bir Bükreş turu yaparak bile hafta sonunuzu değerlendirebilirsiniz.

Bükreş’e, Balkanlar’ın Paris’i ve Doğu’nun Paris’i benzetmesi yapılıyor. Eğer siz de bir Bükreş turu yaparsanız, bunu kısa sürede fark edebilirsiniz. Bunun nedeni ise  şehirdeki Fransız mimarideki yapıların fazlalığıdır. 1914 yılına kadar Romanya’ya hükmetmiş olan 1. Carol, Fransız mimarisini ülkeye uygulamıştır.

Bükreş, Romanya’nın hem en büyük hem de en kalabalık şehridir. Bükreş, tarihi değere sahip binaları ile ülkenin ticari ve ekonomik merkezi konumundadır.  Bükreş, günümüzde çok dinamik bir şehir olarak biliniyor. Festivaller, konserler, sanat galerileri ile sürekli olarak hareketli ve canlıdır.

300 yıldan fazla Osmanlı idaresi altında kalan şehrin yapılarında Osmanlıdan sonra Bizans etkileri de  görülmektedir. Yapacağınız Bükreş turu ile tüm Bükreş’in tarihine daha yakından şahit olabilirsiniz. Eğitime, sanata ve mimariye önem veren şehir, tarihi öneme sahip binalarının yanı sıra bir de doğal güzellikleri ile Doğu Avrupa’nın en önemli kültür merkezi konumunda olan Bükreş’te gezilecek yerlere yakından bakalım.

PARLAMENTO BİNASI

Bükreş’in tarihi ve coğrafi merkezinde yer alan yapı, 1974-1989 yılları arasında Romanya Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Nikolay Çavuşesku tarafından yaptırılmıştır. Şehre gelen turistlerin mutlaka ziyaret ettikleri Parlamento Binası’nın, toplam 1100 odası mevcuttur. 12 katlı olab bina 365 bin metrekarelik bir alana yayılmıştır. Bu görkemli binanın yapımında 700 civarında mimar çalışmıştır. Bina yapıldıktan sonra, dünyanın en büyük ve en pahalı sivil binası olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiştir.  Bina, ayrıca 2008 yılında 20. NATO zirvesine de ev sahipliği yapmıştır.

ESKİ ŞEHİR (OLD TOWN)

Eğlenceli alışverişin yapıldığı ve turistlerin ilgi odağı olan Old Town, Ortaçağ’dan 19.yüzyıla kadar Bükreş’in önemli yerleşim yerlerinden biridir.  Bu tarihi atmosferi ve Barok, Neo-Klasik, Art Nouveau tarzındaki yapılarıyla Lipscani Bölgesi, bugün birçok kafe, restoran ve gece kulübünün bulunduğu bir eğlence merkezi olarak kullanılmaktadır.

KRETZULESCU KİLİSESİ

Bükreş’te görmeniz gereken bir yer de Kretzulescu Kilisesi’dir. 1720-1722 yılları arasında inşa edilen ve turistler tarafından çok ilgi gören kilise, Barok tarzının güzel örneklerinden biridir. Bükreş’te günümüze kadar en iyi korunmuş Ortodoks kiliselerindendir.

ZAFER TAKI

Paris’tekine benzerliğiyle dikkat çeken Zafer Takı, Bükreş’in tarihi yapılarındandır. Kiseleff Caddesi üzerinde bulunan bu yapı, oldukça geniş bir meydanda yeşilliğin arasında yer alıyor. Zafer Takı, ilk olarak Romanya’nın 1878’de bağımsızlığını kazanmasının ardından yapılan törende askerlerin altından geçmesi için ahşaptan yapılmıştır.

ATATÜRK BÜSTÜ

Victoriei Caddesi’nde yürürken Old Town Bölgesi’ne yaklaştığınızda karşınıza Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bir büstü çıkıyor. Odeon Tiyatrosu önünde yer alan Atamızın büstü özellikle Türk misafirleri tarafından çok ilgi görüyor. Türk bir işadamının yaptırdığı Atatürk’ün büstünün önünde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ifadesi hem Türkçe hem de Rumence olarak yazılmış.

STAVROPOLEOS MANASTIRI

Ünlü mimar Arşimandrit Ioanichie Stratonikeas tarafından 1700’lerde inşa edilmiştir. ‘’Hacın kenti’’ anlamına gelen ve 8000’in üzerinde ilahiyat, sinema, sanat ve tarih kitapları olan kütüphanesi bulunuyor. Avrupa’nın en geniş arşivlerine sahip olan kilisede her yıl farklı sanat dallarında konserler veriliyor.

ROMANYA ULUSAL SANAT MÜZESİ

Romanya Ulusal Sanat Müzesi’ne, Devrim Meydanı’ndaki Kraliyet Sarayı ev sahipliği yapıyor. Orta Çağ ve Modern Rumen sanatının koleksiyonları ile birlikte Rumen kraliyet ailesinin oluşturduğu uluslararası koleksiyona da sahiptir. Müze, 1812’de Krallık Sarayı olarak inşa edilmiştir ve yaklaşık olarak 70 binin üzerinde eser barındırıyor.

TARİHİ BÜKREŞ ÜNİVERSİTESİ

Avrupa’nın en saygın üniversitesi olan Bükreş Üniversitesi, 1864 yılında kurulmuştur. 147 yıllık  bir geçmişe sahip Bükreş üniversitesi, Romanya’nın en büyük araştırma merkezi olma unvanına sahiptir. Özellikle hukuk bölümü ile Romanya’da popüler olmuştur. Günümüzde de oldukça aktif olan Bükreş Üniversitesi’nde 22 tane kısa program, 75’ten fazla uzun program ve 12’den fazla açık ve uzaktan eğitim,120’den fazla Master programı ve 50’den fazla doktora programı bulunuyor.

DEVRİM MEYDANI…

Devrim Meydanı, özellikle Romanya’nın bağımsızlığını kazanmasıyla şehrin sembolü haline geldi. Rumen tarihindeki birçok önemli olaylara ev sahipliği yapan meydanın ortasında bir özgürlük anıtı bulunuyor. Meydanın hemen yanındaki alanda Merkez Kütüphane ve kral 1. Carol’un at üzerindeki heykeli yer alıyor.

KÖY MÜZESİ

Romanya’nın kırsal yaşamını Dimirtie Gusti Ulusal Köy Müzesi‘nde görebilirsiniz. Burası özellikle çocuklu ailelerin de çok ilgi gösterdiği yerlerden biri. Çünkü masal görünümünde evler sizi adeta farklı bir dünyaya davet ediyor. Şehrin kuzeyinde Herastrau Parkı‘nın yanında kurulan müze, eski dönemlerdeki Rumen köy evlerinin farklı örneklerine sahip.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account