RUSYA’NIN BATI’YA AÇILAN KAPISI: ST. PETERSBURG

RUSYA’NIN BATI’YA AÇILAN KAPISI: ST. PETERSBURG

Rusya’nın turizm kenti St. Petersburg, Rusya’nın Avrupa’ya açılan kapısı olarak biliniyor. Moskova ile ülkenin en önemli şehirlerinden olan St. Petersburg, müzeleri, parkları ve özellikle yaz dönemlerinde beyaz geceleriyle turistlerin yoğun ilgisini görüyor.

Avrupa’nın dördüncü, Rusya’nın ise en büyük ikinci şehri olan St. Petersburg, Neva Nehri’nde Baltık Denizi’nin Fin Körfezi’ne döküldüğü noktada bir delta üzerinde yer alan 42 ada üzerinde inşa edildi. Bu bölge aynı zamanda ‘Kuzeyin Venedik’i olarak adlandırılıyor. 5 milyon nüfusu olan şehir, mimari açıdan da etkileyici güzelliğe sahip.

ST. PETERSBURG’DA GEZİLECEK YERLER

Şehir Rus edebiyatına ilgi duyanlar için muhteşem bir zenginlik sunuyor. Mikailoviç, Dostoyevski, Puşkin, Ahmadova, Gogol, Çaykovski gibi önemli isimler burada yaşamıştır. Dostoyevski’nin “Suç ve Ceza, Ezilenler ve Beyaz Geceler” adlı eserleri bu şehirde geçer. Resimlere konu olan güzelliği ile St. Petersburg, gezilecek yerlere bir göz atalım.

NEVSKY PROSPEKT CADDESİ

Şehrin kalbi Nevsky Prospekt Caddesi’nde atıyor desek yanlış olmaz. Çarlık döneminden kalma binaların oluşturduğu caddede şehrin en hareketli kısmı ve hayatın 24 saat dolu dolu yaşandığı bir yer. Cadde üzerinde kafe ve restoranların yanı sıra alışveriş imkanı sunan birçok , parlak vitrinli dükkan bulunuyor. Tabii ki gece kulüplerinin de yer aldığı cadde, Rus halkı ve turistlerin en çok ziyaret ettiği yer olarak öne çıkıyor. Cadde üzerinde ise Hermitage Müzesi, Anichkov Köprüsü ve Kazan Katedrali gibi önemli yerler bulunuyor.

SANATÇILAR MEYDANI

Rus Edebiyatçıların şöhreti dünyaya yayılmıştır. Dostoyevski, Gogol ve Çaykovski gibi ünlü isimlerin eserleri ile karşılaşmışızdır. Önemli isimlerden biri de Şair Puşkin’dir. İşte o ünlü yazarın heykeli Sanatçılar Meydanı’nda bulunuyor. Puşkin hakkında kısaca bilgi verecek olursak, kendisi Rus edebiyatının babası olarak bilinir. Bunu söyleyen de meslektaşı Dostoyevski… Puşkin’in aynı zamanda magazinsel bir ölümü de vardır. Puşkin, Nicola adlı bir kadına aşık olur. Ancak ilk zamanlarda aşkına karşılık bulamaz. Daha sonrasında ise kadını ikna eder ve evlenirler. Puşkin bir gün evde karısına yazılmış aşk mektupları bulur. Rus subayından yazıldığı anlaşılan mektupların ardından Puşkin rakibini düelloya davet eder. Tabii ki Rus subayı atik davranarak Puşkin’i yaralar. Puşkin 38 yaşında yaşama veda eder.

HERMITAGE MÜZESİ

St. Petersburg tam anlamıyla müzeler kenti. Şehirde birbirinden farklı ve etkileyici müzeler bulunuyor. Fakat bunlardan bir tanesi var ki, görmeden dönmek mümkün değil. O da Hermitage Müzesi… Barok mimarisi ve büyüklüğü ile zaten başlı başına bir sanat eseri sayılan müzede 3 milyondan fazla sanat eseri sergileniyor. Bu özelliği ile Guinness rekorlar kitabına girmeyi başaran müzede antik dönemden günümüze kadar birçok dönemin eserleri bulunuyor. Leonardo Da Vinci, Van Gogh, Michaelangelo, Rembrandt, Rubens, Velasquez, El Greko, Renoir, Raphael, Picasso, Matisse ve daha nice büyük sanatçının büyüleyici eserleri görebilirsiniz. 3 katlı müzenin ikinci katında ise Osmanlı dönemine ait eserler yer alıyor.

KANAL TURU

St. Petersburg’da yapmanız gereken aktivitelerin başında bir kanal turuna katılmak geliyor. Bu şekilde köprüler şehri olan St. Petersburg’u keşfetmeniz mümkün. Kuzey’in Venedik’i olarak adlandırılan şehirde doğal nehirleri, köprüleri ve muhteşem mimariyi fotoğraflama fırsatı bulacaksınız.

Bu büyüleyici şehirde Liteyny Köprüsü, Catherina the Great Statue, Petro-Pavel Kalesi, Aziz İsak Katedrali, Kazan Katedrali, Çeşme Kilisesi, Rus Müzesi, Griboyedov Kanalı ve Zafer Anıtı gibi eserleri de görmenizi öneririz.

PETERSBURG’DA NE YENİR, NE İÇİLİR?

Şehrin birçok noktasında geleneksel Rus mutfağının olduğu restoranları bulabilirsiniz. Pelmeni, borş çorbası, kulebiak, plov bu mutfağın geleneksel yemekleri arasındadır. Yemeklerde buğday, yulaf ve darı kullanılan başlıca malzemelerdir. Ancak kentte fast food ve pizza dükkanlarına da sıkça rastlayacaksınız. Burada özellikle votka türü içkiler de çok tercih edilmektedir. Dünyanın en büyük ikinci votka fabrikası da burada yer almaktadır. Alkolsüz içecekler arasında da çay en çok tüketilen içecektir.

PETERSBURG’DA ALIŞVERİŞ

Kuznechy Pazarı, şehrin en önemli alışveriş pazarıdır. Burada hediyelik eşyalar satın almanız mümkün. Ayrıca, Shopping World ve Passazh Alışveriş Merkezi de kentte yer alan renkli alışveriş merkezlerinden bazılarıdır. Bu arada kentten ayrılırken matruşka bebekler, Rus çikolatası ve tekstil ürünleri satın almayı da unutmayın. Eğer Rus edebiyatına ilginiz varsa da, dünyaca ünlü Rus yazarlara ve dünya yazarlarına ait birçok kitabı bulabilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account