Rüya Şehir New York’un Klasik Yanı

Rüya Şehir New York’un Klasik Yanı

Rüya şehir New York’a doğru bir yolculuğa ne dersiniz?

ABD turuna katılanların ilk durağı olan New York, ziyaretçilerini her yıl büyülemeye devam ediyor.

New York… Hudson nehri kıyılarına kurulmuş. 18,7 milyon nüfusuyla ülkenin en kalabalık metropolü.

Medya, kültür, yemek, moda, sanat, araştırma, finans ve ticaret merkezi. Dünyanın en geniş, en uzun ve en ünlü gökdelenlerinden örnekler de bu şehirde bulunuyor. Şehir, 5 bölgeye ayrılıyor.

Her bölgenin kendi içinde bir düzeni ve kültürü var. Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx ve Staten Island’ın her biri tek başına bir şehir olabilecek niteliklere sahip.

Popüler kültürde karşımıza çıkan bu yerler bir araya gelerek dünyanın en önemli ve eğlenceli kentini oluşturuyor.

New York’un pek çok anıtı, ABD’nin ulusal simgelerinden biri. New York’un başlangıç seviyesi kabul edilen Özgürlük Anıtı, Empire State ve Brooklyn Köprüsü gibi…

Daha derine indiğinizde sanatla gelişen, ticaret ile zenginleşen ve 7/24 yaşayan çok kültürlü bir metropol ile karşılaşıyorsunuz. New York’un geniş nüfusu, dünyanın en ünlülerinden zenginlere ve evsizlere kadar uzanıyor. Yüzbinlerce göçmen burada yaşamaya çalışıyor. İngilizler, Afrikalılar ve İtalyanlar çoğunlukta. Taksi şoförlerinin çoğunluğunu ise Hintliler veya Araplar oluşturuyor.

newyork_ozgurluk_aniti

Şehrin etnik yapısından dolayı bölgeler içinde küçük ulusal alanlar oluşmuş. Küçük İtalya, Chinatown, Yahudi Mahallesi, Harlem gibi… Brooklyn ve Queens ise 90’lardan bu yana Rus ve Özbek göçmenlerin evi. New York’ta yol bulmak paralel kesilen caddeler, bulvarlar ve numaralı sokaklar ile oldukça kolay. Gayet düz olan şehir en iyi bölge bölge geziliyor. New York’u gezerken yapacağınız en akıllıca şey metroyu kullanmak olacak. Şehrin her köşesine metro gidiyor. Otobüs de bir çözüm; ama trafik derdi başınızı ağrıtabilir. Gidince Nevv York efsanesi haline gelen sarı taksilere de binmeden dönmeyin.

New York’un Klasik Yanı

New York’un hem Amerika’nın hem de dünyanın en önemli anıtlarına sahip olduğunu daha önce de söylemiştik. Bu anıtların en ünlüsü ve ilgi çekeni, elinde kitabı, başında tacı ve meşalesi ile Özgürlük Anıtı. Bir başka deyişle New York’un en tanıdık simgesi. Sadece tek bir vapur yolculuğu ile ulaşabileceğiniz bir uzaklıkta.

Anıtın tacı, 4 Temmuz 2009 yılında ziyarete açılmış. Buraya çıkıp deniz ve şehir manzarasını izleyebiliyorsunuz. Dünyayı Aydınlatan Hanımefendi de denilen anıt, Amerika’nın 100. Doğum günü şerefine Fransa’nın bir armağanıymış. Özgürlük Anıtı’na gitmek için her 25 dakikada bir Battery Park’tan kalkan vapura binmeniz gerekiyor.

newyork_sehir_goruntu

Vapur, Liberty ve Ellis adalarına uğruyor. Anıt, Liberty Adası’nda bulunuyor. Ellis Adası ise eskiden göçmenlerin ülkeye giriş yaptıkları kapıymış. Özgürlük Anıtı’ndayken, heykelin altındaki müzeyi gezmenizde fayda var. Ellis’teki Göçmenlik Müzesi de görülmeye değer.

New York’un olmazsa olmazlarından biri de Empire State Binası. Empire State’i ilk duyduğunuzda koca ticaret binasında ne işim var diyebilirsiniz. Ama bir zamanlar dünyanın en uzun yapısı olan bu bina içinde kaçırılmaması gereken bir turizm noktası bulunduruyor. Empire State Gözlemevi, gece gündüz açık. Yüksek hızlı asansörler sizi birkaç saniyede binanın en üst katına, 86. kata çıkarıyor. Burada dilediğinizce kalıp harika manzaranın tadını çıkarabiliyorsunuz. Uzun kuyrukları atlatmak için gece gitmenizi tavsiye ederiz.

empire_state_newyork

11 Eylül terör saldırılarının merkezi Dünya Ticaret Merkezi de uğramanız gereken yerlerden. Hatırlamak acı da olsa burası şehrin fazla turist çeken noktalarından biri. Yıkılmadan önce de ilgi çekiyorlardı elbet; ama şimdi bir zamanlar dünyanın en uzun binaları olan kulelerden geriye büyük bir boşluk kaldığını görmek insanın içini acıtıyor.

Şimdilerde boş kalan yere yeni bir kompleks inşa ediliyor.

New York’un asıl vurucu noktası, Manhattan. New York denince akla gelen görüntülerin büyük çoğunluğu Manhattan’a ait. Wall Street borsasına ev sahipliği yapan bölge, ülkenin ekonomik kalbi. TriBeCa, SoHo, Chinatown gibi bölgelerin her biri Manhattan’a bağlı.

newyork_broadway

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account