SADECE BU MÜZE İÇİN BİLE HOLLANDA’YA GİDİLİR…

SADECE BU MÜZE İÇİN BİLE HOLLANDA’YA GİDİLİR…

Hollanda’nın idari yönetiminin yeri olan Den Haag ya da bilinen adıyla Lahey, dünyanın en güzel müzeleri arasında yer alan Panorama Mesdag Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Resim sanatıyla zamana yolculuk yapacağınız müzenin tasarımcısı Henrik Willem Mesdag’a şapka çıkarmak lazım. Öyle ki, ziyaretçileri arasında yer alan dünyaca ünlü ressam Vincent Van Gogh, panoramanın tek bir hatasının olduğunu, onun da ‘hatasız olması’ olduğunu söylemiş.

mesdag2

1 Ağustos 1881 tarihinde açılan Panorama Mesdag Müzesi, önemli müzelere sahip olan Hollanda’da herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri. Girişte döneme ait tablolar görüyorsunuz. Ancak merdivenlerden yukarı çıktığınızda ise ağzınız açık kalıyor. 360 derece bir tuval üzerine Scheveningen sahilinin 1881 yılındaki haliyle karşılaşıyorsunuz. Bir anda kendinizi düz bir Avrupa kentinin ortasından çıkıp bir sahil kasabasında buluyorsunuz.

mesdag1

Yağlı boyanın önünde ise kumlar dökülmüş. Fayton tekerlerinden cam şişelere kadar birçok ürün de resmin önünde yer alıyor. Bu sayede resme bakarken gerçekliği yaşıyorsunuz. Burayı seyrederken hoparlörden Türkçe anlatımı da yapılıyor. Müzenin tarihini ve Scheveningen’in o dönemini dinliyorsunuz.

Çevresi 120 metre ve yüksekliği 14 metre olan bu tablo orijinal haliyle günümüze kadar ulaşabilen en eski panoramadır. Bu tabloya baktığınızda 1881’deki Scheveningen’i keşfetme şansına sahip oluyorsunuz. 19. yüzyıla ait bir balıkçı köyünün etkileyici bir sanatsal görünümü akıllarda muhteşem bir iz bırakıyor.

muze

Müzeden ayrıldığınızda ise farklı bir deneyim yaşadığınızdan şüpheniz olmasın. Müzenin çıkışındaki mağazaya da uğrayıp hediyelik eşyaları da satın alabilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account