SADECE HOLLANDA’NIN DEĞİL, DÜNYANIN TURİZM ŞEHRİ AMSTERDAM

Hollanda’nın başkenti Amsterdam, sahip olduğu değerlerle tam bir turizm merkezi durumundadır. Yaya dostu sokakları, gelişmiş kanal sistemleri, köprüleriyle, eğlence hayatı ve daha birçok özelliğiyle dünyanın her yerinden turistin ilgisini çeker. Avrupa’nın şehir planlamasında en iyi şehri olarak örnek alınan Amsterdam, aynı zamanda yaşantısıyla özgürlükler şehri olarak değerlendirilir.

Amsterdam tam bir kanallar şehridir. İtalya’nın romantik şehri Venedik’ten daha fazla kanala sahiptir. Hatta bu nedenle “Kuzeyin Venedik’i” olarak adlandırılır. Şehirde, uzunluğu 100 km’yi aşan toplam 165 tane kanal bulunur. Bunlardan en ünlüsü ve en eski olanı Red Light District kanalıdır. İmparator Kanalı, Soylu Erkekler Kanalı ve Prenses Kanalı Amsterdam’daki diğer ünlü kanallardır. Bu bölgeler aynı zamanda, kentte sosyal yaşamın merkezi konumunda olan yerlerdir.

Burası her yıl nüfusunun neredeyse 10 katı fazla turist alır. Özellikle hafta sonları şehre gelenlerin sayısında ciddi artış olur. Bundaki en önemli neden ise eğlence hayatıdır. Dillere destan bir gece hayatı vardır. Özellikle turistlerin çok ilgi gösterdiği Red Light District dünyanın herhangi bir yerinde pek rastlayamayacağınız özellikte bir yerdir. Bu caddenin çevresinde seks kulüplerinden barlara ve coffeshop’lara kadar farklı mekanlar bulunuyor.

Şehirde ulaşım aracı olarak bisiklet kullanılır. Burada arabadan çok bisiklet vardır. Şehrin her noktasında bisiklet görebilirsiniz. Şehrin yolları da bisiklet kullanımına göre düzenlenmiştir. Dahası, trafik ışıkları da bisikletliler dahil edilerek ayarlanmış. Kesin rakam bilinmese de, resmi otoriteler Amsterdam’dan 600 bin bisiklet bulunduğunu tahmin ediyor.

Amsterdam gezilecek yerlere baktığımızda görülmesi gereken yerlerin başında Dam Meydanı gelmektedir. Burası, şehrin kurulduğu ilk meydan olduğu için tarihsel de bir öneme sahiptir. Restoranlar, kafeler, barlar meydanı çevrelemiştir. Meydanın orta yerinde kurulan lunapark çeşitli aktivitelere sahne olur.

Hollanda’nın takunya, lale ve yel değirmenleri gibi kendine özgü değerleri vardır. Bunların örneklerini Amsterdam’da görebilirsiniz. Hollanda’nın kırsal yaşamına Amsterdam yakınında da tanık olabilirsiniz. Bunun izin Zaanse Schans, Volendam ve Marken gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz. Özellikle yel değirmenlerini, takunyaların yapımını, çeşitli peynirleri buralarda görebilirsiniz.

Amsterdam aynı zamanda çok önemli müzelere de ev sahipliği yapar. Müzeler şehri olarak da adlandırılan Amsterdam’da Van Gogh, Stedjik ve Rijksmuseum her yıl yüz binlerce ziyaretçi ağırlıyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account